Praktiski
Receptes

Jaunas tehnoloģijas virtuvē – lēngatavošana vakuumā. Kā tas notiek? 0

Foto-1eyeshut un spline_x/Shutterstock

Iegādājos jauno modes lietu virtuvei – cirkulatoru, ko var piestiprināt pie jebkura katla un gatavot zemā temperatūrā. Diemžēl pēc instrukcijā dotajām temperatūrām cūkgaļa nebija gatava. Kādā temperatūrā un cik ilgi būtu jāgatavo dažādas gaļas porciju gabali, lai tā būtu labi pagatavota, nevis pusjēla. Vai mežcūkas gaļu arī varētu gatavot ar šo metodi? LAINE

Cirkulators ir jauna produktu gatavošanas tehnoloģija, kas ietver ēdiena gatavošanu vakuuma iepakojumā zemā temperatūrā. Restorāni jau labu laiku piedāvā šādu ēdienu, kas tiek uzskatīts par īpaši izsmalcinātu. Tādā veidā var iegūt citādas garšas, piemēram, gaļa ir sulīgāka. No uzturvērtības viedokļa jāpiebilst, ka šādā ēdienā ir vairāk uzturvielu un vitamīnu. To varētu saukt par vakuuma lēnvārīšanu, jo gatavošanas process notiek vairāku stundu garumā. Ja līdz šim zinājām gatavošanu lēnvāres katlā (slow cooker), šis veids ir atšķirīgs.

Vakuums un zema temperatūra

Lai varētu realizēt šādu pagatavošanas tehnoloģiju, nepieciešamas divas ierīces: vakuuma iepakotājs un cirkulators sous vide, kas nodrošina vienmērīgu ūdens temperatūru. Jāpiebilst, ka pieejami divi veidu cirkulatori – tādi, kas savienoti ar gatavošanas trauku, un ierīce, kas pēc formas līdzīga rokas blenderim, to var uzkārt uz katla malas. Pēdējais ir ērtāks, jo neaizņem virtuvē daudz vietas.

Gatavošanas process ir vienkāršs un neprasa ne laika patēriņu, ne pieskatīšanu. Produktu vispirms iepako vakuumā, pēc vēlēšanās pievienojot garšvielas, garšaugus un taukvielas, pēc tam karsē ūdens peldē noteiktā temperatūrā, kuru ierīce visu gatavošanas laiku uztur nemainīgu. Parasti tie ir 55–70 grādi, proti, krietni zem vārīšanās temperatūras. Iestatītais taimeris ziņo par procesa pabeigšanu. Jārēķinās, ka ievērojami palielinās gatavošanas laiks, toties produkts ir vienmērīgi gatavs, nav riska, ka vidū būs jēls. Tiem, kuriem kārojas kraukšķīgu brūnu garoziņu, būs vilšanās, jo ēdiens ir vairāk sutināts, nevis cepts. Tā iemesla dēļ daudzi pēc pagatavošanas cirkulatorā gaļas un zivs gabaliņus apbrūnina uz elektriskā grila vai grilpannas.

Gatavo pēc tabulas

Pēc šādas metodes visbiežāk gatavo zivis, gaļu, retāk dārzeņus un olas. Sākumā jāiemanās gatavot pēc šādas tehnoloģijas, jo tā būtiski atšķiras no cepšanas vai vārīšanas, kad tā gatavību varam noteikt, pagaršojot vai iedurot ar nazi. Gatavojot ar cirkulatoru, jāpaļaujas uz sous vide tabulām, kurās norādīts gatavošanas laiks. Tabulas ir ļoti garas, lēnvārīšanas laiks būtiski atšķiras atkarībā no zivs un gaļas veida, šķēlīšu biezuma. Šīs tabulas viegli sameklēt interneta dzīlēs, ja meklētājā ievada: sous vide temperature guide (piemēram, polyscienceculinary.com/pages/temperature-guide).

Ir izstrādātas receptes, kā ar vakuuma lēnvārīšanu pagatavot arī mežacūkas gaļu. To dara šādi: gaļas šķēles apcep uz pannas mežacūkas vai cūkas taukos, pārkaisa ar sāli un pipariem. Apcepto gaļu liek vakuuma maisiņā, pārlej ar pāris ēdamkarotēm šķidra medus, pievieno uz pannas iztecējušos taukus un papildus vēl cūku taukus, jo medījumu gaļa nav trekna. Maisiņā ieliek pāris svaiga rozmarīna zariņu, aiztaisa ar vakuumu. Gatavo 62 grādos 2–2,5 stundas. Pēc tam mazliet apbrūnina uz pannas vai grilā. Jāpiebilst, ka mežacūkas gaļai jābūt laboratoriski pārbaudītai uz trihinellu klātbūtni, citādi to šādā zemā temperatūrā nav ieteicams gatavot, jo pastāv augsts risks inficēties.

UZZIŅA

Cirkulatori mājsaim­niecības izmantošanai maksā 120–250 eiro.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
18 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ķirbju salāti ar papriku. Nevajag sterilizēt!
19 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Lai vēlziedes parādītu sevi visā krāšņumā. Kad tās ir jāpārstāda un kā jākopj?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
10 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
8 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
9 stundas