Praktiski
Mājas

Jārespektē katra vajadzības. Mājoklis vairākām paaudzēm0

Foto: Fotolia

Psihologi atzīst, ka vairākām paaudzēm sadzīvot vienā mājoklī ir grūti, bet ne neiespējami. Visbiežāk trīs vai vairākas paaudzes mīt mājā, nevis dzīvoklī, līdz ar to telpu plānojumu iespējams mainīt un pielāgot konkrētajām vajadzībām, jo iekārtojums ir ļoti svarīgs.

Pārveidošana jāsāk, novērtējot katra mājinieka ikdienas ritmu un ieradumus, katrai kustībai ieplānojot ērtu trajektoriju (lai nav jāiet cauri citai istabai, apkārt kādam šķērslim vai jālavierē starp daudzām mēbelēm).

Jārespektē katra vajadzības

Arī tad, ja mājoklis nav liels, katram ģimenes loceklim nepieciešama sava personīgā komforta zona, kur viņš var pabūt viens. Ja nav iespējas izbrīvēt atsevišķu telpu, šādus stūrīšus var veidot dzīvojamajā istabā, bet izmantot tos atšķirīgā laikā, piemēram, vecākā paaudze bauda klusumu atpūtas krēslā ar grāmatu, rokdarbiem vai pie televizora rīta pusē, kad pārējie mājinieki ir dienas darbos, pēcpusdienā pāris stundas šeit pie datora darbojas vidējā paaudze, bet vakarā visa ģimene vēro televīzijas pārraides. Nelielas atpūtas vai darba vietas iespējams iekārtot arī virtuvē vai priekšnama nišās. Komfortablāku sadzīvošanu noteikti radīs arī papildu skaņas izolācija un kvalitatīvas durvis starp telpām.

Nereti ģimene dzīvo vecākās paaudzes iekārtotajā mājā, kur nu jau pilntiesīgi saimnieko vidējā paaudze. Šādā mājoklī noteikti jāatstāj kādas no vecajām mēbelēm un jāmēģina tās integrēt mūsdienu iekārtojumā – šīs lietas ir vecākās paaudzes māju sajūta. Savukārt vecvecākiem jāpieņem, ka jauniešiem patīk citādas lietas – viņu mājas sajūta ir mobilāka, spilgtāka un bieži vien arī skaļāka.

Interesanti, ka vairākpaaudžu mājoklī strīdi ļoti bieži ir par apgaismojumu. Vecākajai paaudzei tas nepieciešams spilgtāks, bet jaunieši nereti vēlas puskrēslu. Šīs domstarpības viegli atrisināt, veidojot variējamu apgaismojumu – izvēloties vispārējo apgaismojumu pie griestiem (ko iespējams arī dimmēt, ar speciālu slēdzi padarot spilgtāku vai klusinātāku) un vairākas pārnēsājamas stāvlampas vai galda lampas. Lai vecākajai paaudzei un bērniem būtu ērtāka pārvietošanās nakts stundās, koridoros, kas ved uz labierīcībām, var izmantot sensorveida apgaismojumu vai nakts gaismu (iebūvētas diodes, kas pietiekami izgaismo virzienu un ir ekonomiskas), noderīgi arī saslēgtie slēdži (apgaismojumu var ieslēgt/izslēgt no vairākām vietām, piemēram, kāpņu augšā un apakšā).

Kā vienoties?

Nereti visu paaudžu uzskati atšķiras ne tikai par funkcionālām lietām, bet arī par krāsām un stilu. Gan psihologi, gan dizaineri šādā gadījumā mājokļa iekārtošanai iesaka no ģimenes vidus izvēlēt cilvēku, kas uzņemsies atbildību pieņemt lēmumus par pārkārtošanu un kam vairākums uzticas un respektē. Tāpat nepieciešams arī katram savas vajadzības un vēlmes uzlikt uz papīra, tad skaidrāk redzams, kas ir patiešām svarīgs, bet no kā iespējams atteikties, pieņemot kompromisu. Visai ģimenei noderēs arī noteikti kontroljautājumi, kas palīdzēs noteikt vienotu virzienu.

* Cik liela vērība mājoklī tiek pievērsta kārtībai? Vai nepieciešama ideāla kārtība, valda ikdienas nekārtība vai arī kārtība tiek ieviesta reizi nedēļā, mēnesī utt.?

* Vai ir pietiekami vietas apģērba un lietu glabāšanai? Ja ne, kur tādu iespējams ierīkot papildus?

* Kāds ir mājinieku ikdienas dzīves ritms? Kādas vajadzības no tā aktualizējas, kas jāuzlabo?

* Vai mājā ir viens vai vairāki sanitārie mezgli? Vai iespējams ierīkot papildu labierīcības? Ja ne, varbūt iespējams ielikt vismaz otru izlietni, kas atslogo rīta cēlienu?

* Kurā mājokļa vietā vislabāk jūtas katrs iemītnieks? Kāpēc?

* Vai kāds no mājiniekiem spēj izveidot kaut ko ar savām rokām? Vai to iespējams izmantot mājokļa pārveidē?

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas