Mājas, Remonts un būvniecība

Jāmaina rozetes un slēdži? Padomi un ieteikumi, kā to izdarīt pašu spēkiem

Foto-Shutterstock

Kādā augstumā likt elektriskās rozetes? Šo jautājumu sev uzdevis ne viens vien, plānojot remontu vai pilnībā no jauna ierīkojot elektroinstalāciju. Laika gaitā mainījušies priekšstati, kā drošāk un ērtāk izvietot rozetes un slēdžus.

Lai gan elektroinstalācijas ierīkošanu vislabāk uzticēt sertificētam speciālistam, bieži vien šo darbu nākas paveikt paša spēkiem. Tāpēc der iegaumēt vairākus vienkāršus principus.

Mazliet vēstures

Padomju laikos būvētajos mājokļos rozetes ierīkoja 90–100 cm attālumā no grīdas (šis augstums aptuveni atbilst nolaistas rokas augstumam), bet slēdži atradās 1,6–1,7 m augstumā no grīdas (aptuveni acu augstumā). Vairākumā padomju laikos būvētu dzīvokļu šāds izvietojums ir joprojām un tiek uzskatīts par pietiekami ērtu un drošu. Iespējams, tāpēc, ka rozetes vienmēr var viegli ieraudzīt, bet mazi bērni nevar aizsniegt slēdžus. Taču pastāv arī viedoklis, ka šāds izvietojums ļāva ietaupīt elektriskos vadus, jo elektroinstalācija vienmēr tika ierīkota virzienā no griestiem uz leju.

Eiropas standarts

Tagad gan vairāk ierasts izmantot citu shēmu. Rozetes ierīko aptuveni 30 cm attālumā no grīdas, slēdžus – 90 cm augstumā. Tas ir ērti, jo rozetes un tajos ieslēgtie vadi nav tik pamanāmi un nebojā telpas interjeru. Gaismu ērti ieslēgt un izslēgt var arī bērni, kuriem tiek mācīta patstāvība un taupīga apiešanās ar enerģiju. Šie ierīkošanas principi gan attiecināmi tikai uz dzīvojamajām telpām. Piemēram, ražošanas telpās rozetes liek 1,2–1,5 m augstumā, izglītības iestādēs – teju 2 m augstumā no grīdas. Tas tiek darīts drošības apsvērumu dēļ.

Mājokļos, kur mīt bērni, vislabāk izvēlēties rozetes, kuru atveres, izvelkot kontaktdakšu, automātiski tiek nosegtas.

Tāpat elektroinstalāciju nevajadzētu izvietot tuvāk par 50 cm no gāzesvada līnijām, ne tuvāk par 10 cm no logu un durvju ailām, bet no griestu pārseguma tai jābūt vismaz 15 cm attālumā. Ja plānots ierīkot iekaramos griestus, elektroinstalācijai un sadales kārbām jāatrodas zemāk par šiem griestiem.

Īpaša vērība vannasistabai

Vannasistabās rozetes nevajadzētu ierīkot, bet, ja tas nav iespējams, tām jāatrodas vismaz 60 cm attālumā no vannas vai dušas kabīnes. Turklāt obligāti jāizvēlas mitrām telpām paredzētās, kam korpuss ir pietiekami hermētisks (ir piemērots aizsargvāciņš). Tāpat vannasistabās vēlams rozetes neizvietot grīdas tuvumā, bet gan 1–1,5 m augstumā. Kategoriski aizliegts tās ierīkot tiešā izlietnes tuvumā. Turklāt ķēdē jābūt ieslēgtam strāvas noplūdes automātam.

Slēdžus parasti ierīko pie vannasistabas durvīm, roktura pusē, 80 –170 cm augstumā virs grīdas vai pat ārpusē. Mazām telpām lielākoties izvēlas slēdžu un rozešu blokus, ko izvieto ap 90 cm augstumā.

Pārbūvējot padomju laikos ierīkoto elektroinstalāciju, jāņem vērā, ka visbiežāk tajā nebija paredzēts zemējums. Ja tā, tas jāierīko no jauna.

SVARĪGI

* Katrai rozetei vai rozešu grupai, tāpat kā slēdzim, strāvas kabeļi jāpievada no atsevišķas sadales kārbas. Veidot garus slēgtus paralēlos slēgumus nav droši.

* Vadiem no slēdžiem un rozetēm uz sadales kārbām jābūt ierīkotiem vertikāli. Tādējādi var viegli novērtēt elektroinstalācijas atrašanās vietu vēlāk, piemēram, vēloties pie sienas piestiprināt gleznu, fotogrāfiju rāmītī vai plauktu. Ja vadi nav izveidoti pēc šādas shēmas, vēlāk atcerēties to precīzu atrašanās vietu ir ļoti grūti vai pat neiespējami. Urbjot caurumu vai iedzenot naglu, var rasties īssavienojums un cilvēks gūt elektrotraumu. Bojātā vada remonts var radīt lielas problēmas un izdevumus.

* Zem piekārtajiem griestiem elektroinstalāciju parasti izvieto pa īsāko ceļu.

* Zem koka grīdas paslēptie vadi neatkarīgi no to tipa jāievieto metāla čaulās.

* Elektroinstalācija zem betona grīdas jāievieto plastmasas čaulās.

* Ierīkojot elektroinstalāciju, ieteicams kabeļu līnijas nofotografēt, pirms tās pārklāj ar apmetumu vai citiem apdares materiāliem. Attēlus vēlams veidot tā, lai vēlāk būtu iespējams noteikt attālumu līdz elektroinstalācijai, piemēram, no durvju vai logu ailām. Tas var noderēt, plānojot nākamo remontu vai novēršot bojājumus.

* Ierīkojot elektroinstalāciju virtuvē, jāņem vērā, ka rozetes, visticamāk, izmantos, lai pieslēgtu jaudīgus patērētājus, turklāt šī telpa ir mitrāka salīdzinājumā ar pārējo mājokli.

* Visām rozetēm virtuvē jābūt pieslēgtām strāvas noplūdes automātam.

3 Komentāri

  1. Iegūsti kārdinošas ķermeņa aprises jau līdz pavasarim! Chocolate Slim ir dabisks notievēšanas un svara regulēšanas komplekss, kurš dara brīnumus ar ķermeni. Pilnībā izgatavots no dabīgām izejvielām, ātri un bez nepatīkamām blaknēm samazina lieko svaru, cīnās ar celulītu, atbrīvo ādu no izsitumiem un pinnēm.
    Klīniskie izmēģinājumi pierādījuši, ka vidēji mēneša laikā Chocolate Slim lietošana dod acīmredzamu un jūtamu efektu. Jau vairāk kā 7000 sieviešu padarījušas savu dzīvi un ikdienu laimīgāku ar šo produktu. Svara zaudēšana nekad agrāk nav bijusi tik viegla un patīkama! https://goo.gl/zgIdCP

  2. Gribi mosties pie sevis mājas kopā ar krāšņu sievieti, nevis tikai nolūkoties uz tādām interneta fotogrāfijās? Tu zini kā tas ir? Ieskaties, kur desmitiem sieviešu no tava rajona jau gaida aicinājumu un satiec arī tu savu spožo sapni! Varbūt pat jau šovakar, ja nebremzēsi: https://goo.gl/O9lkKD

  3. Prātā nāk pamācošs stāsts. Kāds dziļi ticīgs vīrs, kurš visu mūžu smagi strādājis, bet dzīvojis nabadzībā, nomirst un nonāk pie Debesu vārtiem. Satiek Dievu un pārmetoši tam jautā – kā ta nākas – visu mūžu strādāju, pildīju baušļus, gāju uz baznīcu, kur atdevu desmito tiesu. Lūdzu tevi, lai palīdzi izrauties no nabadzības, lai ģimenei nav jābadojas. Bet tu man neko nepalīdzēji. Dievs esot atbildējis – bet tu vismaz reizi būtu loterijas biļeti nopircis…
    Ne visi var atļauties nopirkt salonā jaunu auto. Tu vari? Ko tu darītu, ja vinnētu 50 miljonus eiro? Vai spēj iztēloties savu dzīvi pēc tam? Nopērc savu laimīgo biļeti jau šodien un pārvērt dzīvi sapnī! http://bit.ly/2en6QyG

Pievienot komentāru