Praktiski
Mājas

Kā labāk organizēt mantu karapūļus? Noderīgi padomi0


Plaukti garderobes interjerā.
Plaukti garderobes interjerā.
Foto: Shebeko/Shutterstock

Priecājoties katalogos par moderna interjera dizainu, var pamanīt, ka mājokļa telpas izskatās izcili, arī pateicoties tam, ka nav pieblīvētas ar mantām. Cilvēku augošā turība un reklāmas iedvestais dzīvesstils dara pretējo.

Nekrāt lieko

Lai mājoklis izskatītos jauki, visus mantu karapūļus ir nepieciešams organizēt. Vēl nesen japāņiem bija tradīcija – ekonomiskā mājokļa platības limita apstākļos mājās paturēt tikai noteiktu skaitu priekšmetu. Tāds šobrīd ir arī pasaules tendence – nekrāt liekas mantas putekļiem un kodēm par prieku.

Bet nav jau jāšķiras uzreiz no visa, kas netiek izmantots. Vienmēr modē ir kolekcijas, kuras izvieto speciālos skapjos vai plauktos. Eksponē vērtības vai priekšmetus ar stāstu.

Lai mantas pēc iespējas mazāk traucētu, atliek tās pareizi novietot mājoklī. Mantām jābūt izkārtotām parocīgi un pārdomāti. Ir īpašas mantas, kuras jāglabā stingri noteiktās vietās.

Piemēram, ja mājās nodziest elektrība, jāzina, kur meklēt pirmo “elektrisko palīdzību” – lukturīti, rezerves drošinātājus u.tml. Aizvērtām acīm jāzina, kur telpā atrodas ugunsdzēšamais aparāts un ugunsdzēšamā sega, tāpat pirmās palīdzības kastīte.

Tās ir svarīgas lietas, kuru dislokāciju nevajadzētu mainīt. Tāpat svarīgi ir zināt, kur stāv svarīgākie dokumenti. Tātad instrumenti pie instrumentiem, kosmētika pie kosmētikas un attiecīgās drēbes sašķirotas pie drēbēm. Ja izdodas izveidot loģisku un pārskatāmu mantu organizēšanas sistēmu, tas jau ir sasniegums.

“Pareizi sakārtojot mantas, var ietaupīt līdz pat trešdaļu telpas mājās. Pieprasījums pēc moderniem mantu organizēšanas risinājumiem nemitīgi palielinās un tirdzniecībā tiek piedāvāts ļoti daudz noderīgu konstrukciju mantu organizēšanai. Tomēr daudzi nezina, kā tās lietderīgāk izmantot savās mājās,” atzīmē Baiba Freija, “IKEA Latvija” Komunikācijas un interjera nodaļas vadītāja.

Jāizmanto katrs stūrītis

Mīkstie plaukti drēbju skapī.
Foto: Marynag/Shutterstock

Lai sakārtotu mantas un iegūtu mājās vairāk brīvas telpas, mantu glabāšanai ieteicams izmantot specializētu plauktu sistēmu. Šajā sistēmā ir parocīgi glabāt biežāk lietotās mantas, līdz ar to atbrīvojas vietas atvilktnēs.

Plānojot skapju sistēmu vai skapi, lietderīgi jāizmanto viss telpas augstums. Skapju augšējos plauktos jānoliek nesezonas un reti lietojamās mantas. Tas ir vienkāršs un ļoti efektīvs mantu kārtošanas veids, kas ietaupa laiku ikdienas dzīvē. Lai pakāptos pie mantām, lieto kāpņu soliņu. Tas var būt izgatavots elegantas, saliekamas koka konstrukcijas veidā, kas ikdienā noder kā ķeblītis.

Mājoklī lietderīgi jāizmanto katrs stūrītis, it īpaši brīvā telpa virs durvju un logu ailēm, aiz durvīm, zem kāpnēm, zem galdiem un istabas stūros. Katrai telpai un vajadzībai var pielāgot dažādus risinājumus.

Lai piestiprinātu pie sienas saliekamos krēslus vai ziemā velosipēdu, var izmantot speciālus pakaramos. It īpaši velosipēdu uzglabāšanai ir izveidoti gan speciāli āķi, gan dekoratīvi apvalki. Ir trīšu sistēmas, kas ļauj velosipēdu pacelt pie griestiem… Pēdējā laikā ir populāri vakuuma maisi, kurus var izmantot retāk lietojamu mantu, piemēram, nesezonas apģērbu, glabāšanai.

Gaisu no maisa izsūc ar putekļsūcēju, un apģērbu apjoms jūtami sarūk. Piedevām tas tiek aizsargāts pret putekļiem un ercītēm. Nesezonas mantas var glabāt uz balkona. Ja tās ievieto visdažādākā izmēra un materiāla kastēs, var iegūt pietiekami estētisku rezultātu.

Oriģināli risinājumi

Mantu kārtošanas sistēmas mainās. Līdz šim dominēja korpusa mēbeles, kas bija masīvas un ar sānu plaknēm aizsedza gaismu. Pēdējā laikā mājās bieži tiek izmantotas ažūras saliekamu metāla konstrukciju sistēmas, kas balstās uz sienā iestiprinātām vadulām. Šīm konstrukcijām nav sānu sieniņu, līdz ar to tās izskatās vieglākas.

Pēdējā laika jauninājums – vadulas var tikt augšpusē iestiprinātas sliedē un viegli pārvietotas, mainot sistēmas konstrukciju. Vadulas kalpo par karkasu, kurā ieāķējot turētājus to perforētajās vietās stiprina visu nepieciešamo: plauktus, atvilktnes, grozus un pakaramos. Bieži plaukti ir darināti no gaiša bērza, citreiz no metāla režģa, kas neļauj uzkrāties putekļiem. Atvilktnes vai lielas uzglabāšanas kastes mēdz būt no metāla režģa vai caurspīdīgas, lai labāk varētu redzēt to, kas atrodas iekšpusē.

“Mēbeļu ražošana attīstās līdz pircēja domāšanas dominantēm. Piemēram, Austrijā ražotais ekoloģiskais lamināts, lai arī par 20% dārgāks, šobrīd ir vairāk pieprasīts nekā poļu materiāls. Zviedru ražotājs “Elfa” jau 70 gadus nav mainījis konstrukciju pamata parametrus, tā ka joprojām viegli ir sistēmu papildināt ar jauniem uzlabojumiem. Piemēram, mums glabājas ap 900 detaļām, kuras var dažādi komplektēt, tādējādi dažādu papildiespēju skaits palielinās. Šobrīd metāla vadulas un plauktu sistēmu izmanto visur, sākot no dārza mājiņas un beidzot ar bērnu istabu. Tās var viegli mainīt, papildināt un pārvietot uz citu mājvietu. Bieži mantu organizēšanas sistēmu noslēdz ar lielām bīdāmām durvīm pa visu sienu. Durvju materiāla izvēlē ir lielas iespējas krāsojuma un caurspīdīguma ziņā. Izjauktā veidā metāla plauktu sistēmas aizņem maz vietas un var glabāties neierobežoti ilgu laiku,” stāsta Jevgeņijs Lukins, “Elfa sistēmas” direktors.

Pareizi sakārtojot mantas, var ietaupīt līdz pat trešdaļu telpas mājās.
Foto: Photographee.eu/Shutterstock

Otrreiz izmantojami plaukti

Ekoloģiski ekonomiska dzīvesveida piekopēji izmanto arī lietotus plauktus. Visbiežāk tie ir no metāla izgatavoti, tā saucamie industriālie plaukti, kuri pavadījuši savu nolikto laiku kādā birojā dokumentu uzglabāšanai, nonāk lietoto mēbeļu tirgū. Industriālajiem plauktiem ir raksturīgs neitrāls, bet izturīgs krāsojums. Ja nepieciešams, tos ir viegli pārkrāsot vai aplīmēt ar tehniskajām plēvēm. Iespējami paši dzīvespriecīgākie risinājumi, kas pārvērtīs mēbeli līdz nepazīšanai.

“Galvenais industriālo plauktu rādītājs ir plaukta kravnesība. Piemēram, 1750 mm x 300 mm x 1000 mm lielas sekcijas katrs plaukts var noturēt 100 kg, tātad plaukts kopā ap 500 kg. Otra priekšrocība ir cena. Salīdzinot ar jaunu līdzīgu plauktu, lietota plaukta cena sastāda ap 45%,” stāsta Ritvars Menniks, “noliktavu pasaule.lv” valdes loceklis.

Mantas atvilktnēs var sakārtot ar speciāliem organizatoriem un kastēm. Tā pietiks vietas vairāk mantām un atvilktnes saturs būs labāk pārskatāms. Mājoklī ieteicams lietot saliekamās mēbeles – krēslus, izvelkamos galdus vai zviļņus. Savukārt dīvānus un gultas ar kastēm varēs izmantot arī kā mantu glabātuvi. Visbeidzot – mājās ir ieteicams lietot ratiņus, lai ērti pārvietotu lietas tur, kur tās nepieciešamas. Tie noderēs arī kā papildu virsma.

Plānot jāsāk ar mēbelēm

Saistītie raksti

Lai pareizi izvietotu mantas, nepieciešams pārdomāts mēbeļu plānojums. Modernā veikalā ir izveidotas daudzas paraugistabas ar jau gatavu piedāvājumu, kurā ir paredzēts viss, līdz pat mazākajai detaļai. Iekārtošanas varianti ir sagatavoti, gan vadoties pēc dzīvokļa telpu lieluma, gan telpas izmantojuma, gan iekārtošanas stila. Piemēram, IKEA ir pārstāvēti četri iekārtošanas stili – divi tradicionālie, divi modernie. Katrā mēbelētajā telpā var ieiet, apsēsties un padomāt, vai šāds telpas iekārtojums, krāsojums un materiālu izvēle der vai neder. Šos interjera risinājumus pircējs burtiski var nokopēt, nopērkot jau gatavas interjera dizaina sistēmas un ietaupot uz speciālistu konsultācijām.

Lai pircējam atvieglotu darbu, interjera sistēmu cenas jau ir apkopotas kopējā cenrādī. Turklāt preces tiek grupētas trīs cenu grupās: augstā, vidējā un zemā cenu klase. Arī ekonomiskais gals būs labas un stabilas preces, kas noderēs tiem, kuri vēlas ne pārāk dārgi, bet moderni iekārtot mitekli.

LA.lv
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Pikantie kabaču salāti
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Bērtuļa dienas gadatirgu kalendārs visā Latvijā 24. – 25. augustā
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Kā tīrīt mīkstās mēbeles – no košļenēm, traipiem un smakām
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Spēcīgām emocijām pildīts izskan Baltijas ceļa 30. gadadienas koncerts Likteņdārzā
3 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
FOTO: Gar Peipusu pa Sīpolu ceļu. Top jauns pārgājienu maršruts no Rīgas līdz Tallinai
1 stunda
LE
LETA
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš iekļūst Jūrmalas trīs zvaigžņu posma finālā
3 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Kultūra
Vija bija kā lampiņa, uz kuru visi tiecās. Saruna ar Dairu Āboliņu par filmas tapšanu 3
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Baznīca vēlas runāt par politiku
1 stunda