Praktiski
Mājas mīluļi

Ja suns tomēr jātur pie ķēdes, kā rīkoties, lai dzīvnieks justos labi 0

Ilustratīvs foto. Foto – Shutterstock

Zviedrijā ar likumu aizliegts turēt suni laukā ilgāk par vienu stundu. Par likuma pārkāpšanu saimniekam suni var pat atņemt. Latvijā līdz tam vēl tāls ceļš ejams, tāpēc der iegaumēt, ka nežēlīgākais sods sunim ir mūžu pavadīt pie ķēdes.

Suņiem nepieciešams pastāvīgs kontakts ar cilvēku, pastaigas, uzticības pilnas attiecības. Taču dažkārt apstākļi veidojas tā, ka uzticīgais dzīvnieks jātur pie ķēdes, piemēram, ja laukos ap māju nav žoga un suns mēdz klaiņot apkārt, ja gar māju staigā daudz cilvēku.

Kā rīkoties, lai tiktu ievērota suņa labturība?

• Saimnieks var pāri pagalmam novilkt viegli slīdošu trosi. Turklāt, ja suns ķēdē pielikts kā sargs, viņam būs iespējams pārraudzīt lielāku platību.

• Ieteicama arī pietiekami liela voljera ierīkošana, kurā noteikti jāatrodas siltinātai suņa būdai, kā arī barības un dzēriena bļodām. Vienmēr jāpārliecinās, ka suns nav apgāzis ūdens trauku.

• Jāgādā, lai dzīvniekam ir, kur paslēpties no asa vēja, lietus un slapja sniega. Suņa apkārtne jātur tīra. Ja dzīvnieks nokārtojis dabiskās vajadzības ķēdes atļautajā rādiusā, teritorija jāsatīra.

• Vismaz reizi dienā suns jāizved brīvā pastaigā, jāļauj viņam izskrieties, nokārtoties. Svarīgi suni vest garākā pavadā, runāties ar dzīvnieku, bieži noglaudīt.

• Obligāti jāpārbauda, vai suņa kaklasiksna nav kļuvusi par šauru, vai nav radījusi norīvējumus ādā. Zem siksnas ātri var izveidoties nopietns un grūti sadziedējams iekaisums.

• Sunim nepatīk visu laiku būt vienam. Daudzi dzīvnieki sāk rakt bedres, kost asti, grauzt būdu. Kaimiņi nereti pārmet, ka suns cauru dienu rej, taču tas ir tikai dzīvnieka lūgums pēc sabiedrības.

• Mājdzīvnieks jāvēro, lai laikus pamanītu izmaiņas tā uzvedībā, kas var liecināt par pārsalšanu, ievainojumiem, iekaisumiem. Suņa turēšana ķēdē ir nepieciešamība ārkārtas gadījumos, nevis norma!

Konsultējis Čiekurkalna veterinārās ambulances veterinārārsts Artis Krūmiņš

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Spēkā stājies Likteņdārza likums. Kas tas tāds un ko nodrošina?
20 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Ābolu kraukšķis ar karameli un saldējumu. Izcila garša!
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ar gaļu pildītie gliemežvāki
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Aģents Māris no “TV Varavīksnes”. Saruna ar Aldi Ermanbriku
Intervija 1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Izrādes apmeklējums Rīgas centrā varēja beigties traģiski. Sieviete brīdina citus
2 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Bija izplānota iespaidīga afēra: no Zviedrijas ievestos atkritumus uzdeva par Latvijā savāktiem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Gobzems: KPV LV vēlētāji neiebilst pret “Saskaņu” valdībā, bet šobrīd tas nav reāli
3 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Lielo veiksmi nosvinēs kārtīgi: azartiskā talseniece atklāj, kā tērēs Simtgades laimestu
1 stunda