Praktiski
Mājas mīluļi

Ja suni notriec automašīna… Kā palīdzēt dzīvniekam, kas cietis negadījumā?0

Foto – Shutterstock

Redzot ceļmalā gulošu suni, daudzi novēršas un steidzas tālāk. Kā palīdzēt dzīvniekam, kas cietis negadījumā?

Čiekurkalna veterinārās ambulances veterinārārsts Artis Krūmiņš iesaka pēc iespējas ātrāk sazināties ar veterinārārstu, norādot konkrētu vietu, kur noticis negadījums. Taču vislabāk būtu aizgādāt dzīvnieku uz pirmās palīdzības sniegšanas punktu. Nopietna ievainojuma pazīmes ir dzīvnieka bezsamaņa, apgrūtināta elpošana, spēcīga asiņošana, nespēja nostāties uz kājām, sāpes kustoties, acīm redzamas šoka pazīmes (saraustīta elpošana, bālas smaganas, aukstas ekstremitātes vai vienkārši reakcijas trūkums), atklāti lūzumi. Ko var darīt šādos gadījumos?

• Attīriet elpošanas ceļus. Ievadiet dzīvnieka kaklā īkšķi un pārliecinieties, vai tajā kāds svešķermeņais neapgrūtina elpošanu. Uzmanieties, lai jūs nesakož!

• Ja nepieciešams, izdariet mākslīgo elpināšanu, bet tikai tādā gadījumā, ja esat drošs, ka dzīvniekam nav lauztas ribas. Noguldiet dzīvnieku uz labajiem sāniem, galvu un kaklu izstiepiet uz priekšu tā, lai mēle neaizsprostotu elpošanas ceļus. Uzlieciet roku uz dzīvnieka ribām tieši aiz lāpstiņas un ar strauju kustību izspiediet no krūškurvja gaisu. Tad strauji atlaidiet spiedienu, ļaujot krūškurvim ieņemt dabisko formu. Atkārtojiet elpināšanu ik pēc 5–6 sekundēm.

• Apturiet asiņošanu. To var izdarīt, nekavējoties stipri uzspiežot kabatlakatiņu uz brūces. Arteriālās asiņošanas gadījumā spiedienu nedrīkst atlaist. Ja ārējās asiņošanas pazīmju nav, bet asinis tek no deguna vai mutes, centieties dzīvnieku pēc iespējas mazāk kustināt, līdz ierodas palīgi vai dzīvnieks tiek nogādāts veterinārajā punktā. Apsedziet suni.

• Palīdziet dzīvniekam pārvarēt šoka stāvokli. To dara, cenšoties saglabāt dzīvnieka dabisko siltumu – apliekot apkārt segu vai mēteli, rūpējoties, lai dzīvniekam būtu ērti un tas netiktu satraukts.

• Lūzumu gadījumos pēc iespējas izvairieties kustināt lauztos locekļus. Esiet ļoti uzmanīgi, lai nejauši tos neaizskartu vai nepagrūstu. Nemēģiniet paši iešinēt lauztos locekļus. Tas var tikai sagādāt lielākas sāpes un kropļot lūzuma vietu. Dzīvnieka brūču apkopšanu atstājiet veterinārārsta ziņā, bet, ja tas nav pieejams, pieskarieties pēc iespējas maigi, izmazgājiet brūces ar ūdeni (vislabāk – siltu). Tad attīriet brūci no netīrumiem un, ja tā šķiet jau tīra, apskalojiet ar sālsūdeni (1 tējkarote uz 0,5 l ūdens). Vairākumā gadījumu līdz ārsta apskatei ievainojumus nav nepieciešams pārsiet.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Šokolādes braunijs krūzītē. Pagatavo 5 minūtēs! VIDEORECEPTE
20 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Nosacījumi apgādnieka zaudējuma pensijas saņemšanai. Vai pienākas arī pilngadīgiem bērniem, kas turpina mācīties?
21 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Vai gladiolu sīpolus pa ziemu var parafinēt? Kā tos labāk uzglabāt?
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lecis “RNP” valdes atlaišanu skaidro ar “RS” mēģinājumu iekasēt vairāk nekā 1,2 miljonus eiro
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Ceturtdien gaidāms vējains laiks
26 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Aprit seši gadi kopš Zolitūdes traģēdijas “Maxima” lielveikalā
16 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO, VIDEO: Rīgas “Dinamo” piedzīvo sezonas dramatiskāko zaudējumu
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Āgenskalnā uz ielas apvārdo vīrieti, lai nolaupītu mobilo tālruni
8 stundas