Praktiski
Mājas

Ja no loga velk… Blīvējam logus!0

Foto – 123rf.com

“Kā labāk blīvēt logus, ziemai sākoties?” 
Zanda Rīgā

Zinātnieki aprēķinājuši, ka caur vienu metru garu loga šķirbu apkures sezonas (203 dienas) laikā no mājas aizbēg ap 50 kW/h siltumenerģijas, sagādājot attiecīgus zaudējumus. Toties labi noblīvētu logu siltumizolācijas īpašības uzlabojas par 30%!

Tradicionāli logus blīvēja ar samērcētu avīžu masu, kuru iebakstīja spraugās. Lai būtu pavisam droši, izmantojot paša gatavotu klīsteri, tās vēl pārlīmēja ar papīra strēmelēm. Papildus starp abiem logiem novietoja ar dabīgu materiālu (vate, vilna) pildītu rituli, kuru no virspuses nosedza ar kādu krāšņu audumu. Tiesa, strēmeles dažreiz uz pavasari atlīmējās, bet citādi metodei nebija nekādas vainas! Pie tradicionālām lietām jāpieskaita arī sāls trauciņš, kuru ievieto starp logu rāmjiem, lai aizkavētu to aizmiglošanos.

Zinātnieki aprēķinājuši, ka caur vienu metru garu loga šķirbu apkures sezonas (203 dienas) laikā no mājas aizbēg ap 50 kW/h siltumenerģijas, sagādājot attiecīgus zaudējumus. Toties labi noblīvētu logu siltumizolācijas īpašības uzlabojas par 30 %!

Logus siltina ar līmpapīru, blīvgumijām vai to iefrēzēšanu vērtņu spraugās. Veicot šos darbus, logu rāmjiem vēlams būt sausiem, citādi šie līdzekļi neturas. Ja no rāmja lobās krāsa, atlupušos gabaliņus labāk nokasīt. Veikalos nopērkamais līmpapīrs ļauj spraugas nosegt ātri. Tam ir vairāki toņi un platumi, papīru var pieskaņot logam, vienīgi jāpārliecinās, vai tie patiešām ir derīgi šim vai tomēr citam nolūkam. Līmei ir dažāds stiprums, pārāk stipra, pavasarī lenti noņemot, var noplēst loga krāsu. Logu iekonservējot, jāatceras par vēdināšanu un jāapsver, vai vienai vērtnei nav jāpaliek brīvai.

Saistītie raksti

Arī pašlīmējošās, porainās blīvlentes ražo dažādos platumos un krāsās. Izmantošana ir vienkārša – noņem aizsargplēvi un pielīmē pie loga rāmja. Logu aizverot, rāmis saspiež poraino slāni un sprauga aizveras. Ja tā ir pārāk liela (veciem logiem), pielīmē divas blīvlentes – vienu pie rāmja, otru pie aplodas.

Visefektīvākā ir speciālo silikona blīvgumiju iestrādāšana aplodu stūros, ar ko nodarbojas specializētās firmas. Meistars ar īpašu instrumentu aplodās iefrēzē gropīti, kurā ievieto blīvgumiju. Tās ārējā daļa ir elastīga caurulīte, kura, aizverot logu, nosedz rāmja perimetru.

LA.lv