Manas tiesības, Pensijas un pabalsti

Ja mamma pati nesamaksā nodokli, bērna kopšanu darba stāžā neieskaita. Cik tas likumīgi?

Foto - Shutterstock

1991. gadā man piedzima bērns, un es pusotru gadu atrados bērna kopšanas atvaļinājumā. Nesen vērsos Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras klientu apkalpošanas centrā Cēsīs, kur man atbildēja, ka šo laiku neieskaita apdrošināšanas stāžā pensijas aprēķināšanai, jo neesmu veikusi iemaksas 1% apmērā. Man ir pabeigta vidējā speciālā medicīniskā izglītība – arī šo mācību laiku neieskaita stāžā! Vai tas atbilst patiesībai? ANITA CĒSĪS

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Ināra Ļuta informē, ka no 1991. gada 1. janvāra Latvijā tika noteikta uz iemaksām balstīta pensiju sistēma. Tātad laika periodā no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim apdrošināšanas stāžā ieskaita laiku, kad māte, nebūdama darba attiecībās, ir audzinājusi bērnu līdz astoņu gadu vecumam un pati maksājusi nodokli 1% apmērā no valstī noteiktās minimālās darba algas. Ja šāds maksājums tajā laikā nav veikts, apdrošināšanas periods neveidojas.

Savukārt līdz 1990. gada 31. decembrim apdrošināšanas stāžā ieskaita mācību laiku augstākajās mācību iestādēs, kā arī citās mācību iestādēs pēc vidusskolas beigšanas, ja tas pierādīts ar dokumentiem. Ja mācības medicīnas skolā bijušas pēc pamatskolas beigšanas, mācību laiku apdrošināšanas stāžā neieskaita, jo spēkā esošā tiesību norma to neparedz.

33 Komentāri

 1. pēc pamatskolas beigšanas 60.gados mācījos tehnikumā un no stipendijas tika atvilkti arodbiedrības maksājumi. Veselus 5 gadus neieskaita stāžā.
  Cik dzirdēju, par to “arodbiedrības” naudu iegādājās “apbalvojumus” lielākajiem pielīdējiem. Vot, takaja CCCP !

 2. Jā, tur bija jāsamaksā ļoti niecīga summa, bet šo faktu man personīgi pateica draudzene, kura strādāja par grāmatvedi. Tad nu šo kvīti glabāku, līdz pienāks pensijas vecums. It kā sīkums, bet šis papīrs tomēr ir ļoti vērtīgs:)

 3. Nu ja, un ja neko nezināja, tad darba stāžā neieskaita. Man pirmais piedzima 1995.gad janvārī. Sanāk turpat veselu gadu man neieskaita d.stāžā.

 4. Varbūt valsts varētu nākt pretī māmiņām un ļaut kaut vai tagad veikt šos maksājumus par 1991. – 1995. gadu. Vai arī tad, kad tiks aprēķināta pensija. Cilvēki vienkārši nezināja, tāpēc neiemaksāja šo naudu. Bet bērni ir izaudzināti, un negribas taču zaudēt šos 5 gadus. Daudz ir šādu māmiņu, varbūt var rast risinājumu šim jautājumam valstiskā līmenī.

 5. Šobrīd, kad valstī ir tik liels bezdarbs, un bez darba ir daudzas sievietes, kurām tieši tajos gados dzima bērni, katrs gads darba stāžā ir svarīgs.

  1. Bija gan VSAA ….man pidzima 1992.g un mācijos LU un tur bija info…..kad biju bezdarbniekos kartoju stāža jautajumu, visas kvitis iesniedzu un 3 gadi ar meitu un studiju gadi man ir stāžā.

 6. Pilnīgi piekrītu Aigas teiktajam,bijām jaunas ar maziem bērniem un nevarējām zināt visus likumus.Tajos laikos nebija tik viegli pieejamas informācijas,protams,ka valsts varētu rast risinājumu šajā jautājumā!5 gadi,tas ir daudz,arī mani bērni ir 89 un 90 gada!

 7. Es tajos gados pavisam nejauši uzzināju par šādu nodokli un to arī toreiz maksāju un man tie gadi šobrīd tiek ieskaitīti…bet īpaši jau tas likums netika publiskots toreiz….godīgi sakot – es nekur to nepamanīju to gadu laikā…uzzināju nejauši tā laika sociālajā dienestā….

 8. Es arī to nezināju.Tagad man 3 gadi nost.Par ko?Par to,ka es izaudzināju un mans bērns nav aizbraucis uz ārzemēm,bet Latvijā maksā nodokļus.

 9. Es arī par to neko ne,ināju, tas nebija nekur publiski izziņorts. Varbūt varam iesniegt lūgumu ļaut māmiņām, kuras to nav izdarījušas toreiz to veikt tagad? Ja vien valsts ir patiesi ieinteresēta atbalstīt savus pilsoņus 🙂

 10. Priecīgāk būtu lasīt, ka latviešu sievietes ar lepnumu var teikt, ka ir mājsaimnieces un audzināt pašas savus bērniņus! plašsaziņas līdzekļos maz tādas informācijas bez sarūgtinājuma un raizēm! Tagad pašam jābūt grāmatvedim, juristam, ārstam, jo atbildīgie darbinieki tev tāpat kaut ko noklusēs (kādreiz gadās gan pa cilvēcīgam kalpotājam kādā valsts iestādē).
  Manai māsai 3 bērni ir dzimuši 90 -jos gados! Tie, kas strādāja, maksāja valstij nodokļus, lai garantētu sociālo palīdzību atsevišķām iedzīvotāju grupām, tai skaitā mātēm bērniņa kopšanas laikā. Kādi tur klusie telefoni, 1% pašpalīdzības kases un kvīšu glabāšana mūža garumā!? Tagad izklausās, ka tām, kurām kāds pačukstēja, tās kvītis jāglabā kopā ar sava bērniņa pirmo matu šķipsnu vai krekliņā ietītu! Pati es uz Latvijas pensiju nu vairs jau neceru, diemžēl vairs arī tik sprigana neesmu, lai dižos uzkrājumus veiktu. Protams, ka bērni atbalstīs, bet šobrīd 30gadnieku paaudzei ir dubults slogs, jāmaksā nodokļi šī brīža vajadzībām un jākrāj savām nebaltām dienām. Patiesībā ļoti bēdīgi. Un tie, kuri saņem algas no mūsu! NODOKĻIEM, dzīvo uz nebēdu ar cilvēku cienīgām pensijām, algām, nodrošinājumu par nākotni. Galvenais pirms vēlēšanām labi sasolīt.

  1. Neaizmirstiet, ka vairākās Rietumeiropas valstīs pensionēšanās vecums ir augstāks un bērna kopšanas atvaļinājums ir krietni īsāks. Beidziet visu laiku čīkstēt, ka Latvijā ir slikti. Latvijā nav slikti, pašiem tikai jāprot nopelnīt. Paši varam ieguldīt 3.pensiju līmenī tagad, lai segtu to robu.

 11. Sāpīgi apzināties,ka izaudzinot 3 bērnus,jāzaudē 5 gadi no pensijas stāža,Par to tiešām jāsāk protestēt.Es atceros to laiku-tādu informāciju es uzzināju tikai pēc 1995.gada,varēja vēl samaksāt,bet summa jau bija priekš tā laika pieklājīga un kur to naudu varēja raut,ja vīram alga bija nekāda.Tā ir augstākā mēra necieņa no valsts puses pret mātēm,kas izaudzinājušas bērnus.

 12. Es arī to nezināju!!! Mans bērns dzima 90. gadā! Dažus gadus atpakaļ man aprēķināja invaliditātes pensiju un tagad izrādās ,ka nav stāžā ieskaititi 5 gadi,, kas loti būtiski mainitu izmaksājamo summu!!!

 13. Es arī nezināju…un no kādām naudām lai būtu veikusi tās mistiskās iemaksas 1% ??? no bērna pabalsta??? Vispār skaisti, katru dienu dzīvo un priecājies:-))))))))))) Visu laiku tik maksā pa labi un pa kresi:-)))))) visur un visiem:-)))))
  Kādas pensijas….laikam jāaizmirst par tādām…..
  Paklausoties ziņas, labklājības līmenis aug tik strauji, ka vidējās algas ir pāri 900 eiro utt.
  Kāda acu aizmālēšana….nu tāda tautas zombēšana….

 14. Es domāju, ka valsts ir tiesīga un tas ir valsts pienākums informēt Latvijas iedzīvotājus, katru cilvēku, kas iet bērna kopšanas atvaļinājumā, piemēram, sociālais dienests, kad tiek kārtoti dokumenti, vai pašvaldība, kad jaunie vecāki reģistrē bērnu! Nevis uzrakstīt likumu, noteikumu un meklējiet paši, bet es kā varu zināt, ka kaut kas tāds ir pieņemts, ka eksistē kaut kas tāds!?

 15. Jā, tas ir galīgs absurds, ka darba stāžā neiekļauj bērna kopšanas laiku pēc 1990. gada. Man tie ir veseli 8 gadi. Bērns taču izaudzināts, izskolots. Uzskatu, ka tā ir milzīga netaisnība no valsts puses- galvenais, kā tikai cilvēkus apčakarēt. Arī es sociālajos teicu, ka pie bērna saņemšanas pabalsta tad tajos laikos varēja vismaz kādu informāciju izsūtīt vai arī dot iespēju samaksāt to nodokli tagad. Atbildēja, ka tagad sociālie šādus maksājumus nepieņem. Nu lai viņi nepieņem, ir taču valsts kasē konts sociālajām iemaksām un kāda gan tur problēma. Uzskatu, ka šo jautājumu tā atstāt nevar! Jārod pozitīvs risinājums. Kāpēc gan tik daudz cilvēkiem jācieš no tik murgainiem izdomājumiem?

 16. Uzskatu, ka kopīgiem spēkiem vajadzētu šo jautājumu risināt juridiski. Jau tas vien nav pieņemami, bērns, kurš dzimis 1986. gadā no valsts puses viedokļa , ir citādāks par to, kurš dzimis 1990. gadā. Tātad pirmo bērnu iekļauj darba stāžā un otro vairs ne. Izaudzināti un izskoloti taču ir DIVI!

 17. Kaut kāds ārprāts, esmu iizaudzinàjusi 3 bērnus- nākamos nodokļu maksātājus, un man jāzaudē 5 gadi no stāža???Un tādā valstī mēs dzīvojam! Nav brīnums, ka daudzi dodas prom no valsts!!!

 18. Ne jau māmiņas vien ir apdalītas. Tie, kas tajā laikā studēja augstskolā arī palikuši bez darba stāža gadiem. Attiecīgo info, ka jāmaksā nodoklis lielākā daļa studējošo arī uzzina tikai tagad, kad iet iesniegt dokumentus, lai pierādītu darba stāžu līdz 1996.gadam.

 19. Kad es VSAA kādu laiku pirms dekrēta interesējos par darba stāžu bērna kopšanas laikā, tad man atbildēja, ka lai es neuztraucos, jo līdz bērna 3 gadu vecumam, šis laiks tiks ieskaitīts darba stāžā. Es vēl piebildu, ka varbūt kaut kas ir jāmaksā, bet man atbildēja ”neuztraucieties, jums bērns pelna darba stāžu. Bet , kad pienāca pensionēšanās laiks, mans darba stāžs bija mazāks par 3 gadiem. Kad pajautāju kāpēc tā, tad atbilde bija ”Redziet, pa šo laiku ir mainījies likums un jums vajadzēja pašai iemaksāt….”. Uz jautājumu, kāpēc tas netika paziņots – atbilde bija ” mēs jau nevaram visus apziņot!” Mans 5. bērns dzima 1995. gada sākumā. Priekšlaicīgā pensijā arī nevarēju iet, kamēr bērnam palika 8 gadi, jo līdz 8 gadiem bērns neesot bērns! Tā lūk!

Pievienot komentāru