Praktiski
Dārzs

Ja kartupeļiem ir lakstu puve, būs arī tomātiem. Kā glābt un pagarināt ražu?0

Foto – Shutterstock

Parasti ap šo laiku iesaka novākt laukā stādīto tomātu ražu, taču šogad nevajag steigties, skaidro dārzniece Ilona Stanga Penkulē. Sausums nav labvēlīgs, lai veidotos puves, slimības. Tieši tādēļ būtu ieteicams samazināt tomātu laistīšanu. Gādā, lai ir laba ventilācija augiem.

Lapas no stumbra apakšas norauj. Ja pirmie ķekari jau novākti, nogriež līdz otrajiem. Taču virs ķekara lapas atstāj, lai saule nekarsētu tomāta sārto sānu. Kad septembrī saules intensitāte būs mazinājusies, lapas var noraut pavisam nežēlīgi, lai augļi ienākas un nobriest, neveidojas slimības.

* Šim gadam raksturīgais – tomāta augļi ļoti plaisā.

* Ja tomātos parādījusies kāda slimība, slimās lapas sadedzina. Kamēr tomāti veseli, nogrieztās augu daļas var likt kompostā.

Siltumnīcā rauj pašus gatavākos tomātus – tik, cik var apēst vienā reizē. Pie auga tomāts ilgāk saglabājas svaigs. Novākti kastītēs un grozos tie strauji savīst, sevišķi dažādu šķirņu, kuras visbiežāk audzē mazdārziņu kolekcionāri.

* Hibrīdie tomāti ir izturīgāki pret slimībām, aug veselīgāki, augļi ilgāk glabājami un norauti tik drīz nesavīst.

Par labu vēl tagad nāks miglojums ar kalciju, piemēram, ar līdzekli CalMax vai populāro Vito Kalcijs. Sevišķi noderīgi tas siltumnīcu tomātiem, kam ir varens augums un galotnēs daudz jauno tomātiņu.

* Šogad karstums ietekmējis tomātu vielmaiņu un daudziem ir zaļgani dibentiņi – tas ir kalcija trūkums.

Lai tomātu augļiem nepiemestos bīstamas puves, vēro kartupeļu lauciņu. Tiklīdz tiem parādās lakstu puve, to var gaidīt arī tomātiem. Tad steigšus noņem visus uz lauka augošos tomātus. Zaļie kastītēs telpā palēnām ienāksies, taču uz lauka būs pagalam.

Var vērot arī tomātus. Kad uz pirmā augļa parādās melns plankums, steigšus noņem visu ražu. Taču dažkārt tas jau ir par vēlu, un postošie procesi turpinās arī glabātavā.

* Slimība atradīs tomātus arī no kartupeļu lauciņa, kurš ir kilometru attālu.

* Mierīgāk var dzīvot tie, kam blakus dārzam ir lielo saimniecību kartupeļu lauki, kurus regulāri miglo pret puvēm un slimībām.

* Daudziem, kam ir slikta ventilācija siltumnīcā vai pa nakti tā tikusi aizvērta, tomāti izskatās pavisam bēdīgi. Tādēļ vērts domāt par papildu logiem.

LA.lv