Dārzs, Kaitēkļi

Ja dārzā ir daudz gliemežu, izmanto tos kompostā. Būs ideāls mēslojums

Foto - Shutterstock

Vai no gliemežiem var gatavot vircu? MĀRIS LIEPĀJĀ

Pēc malakologa Edgara Dreijera teiktā, vienkāršākais veids, kā izmantot mīkstmiešus, ir tos nolasīt, likvidēt un tad iebērt komposta kaudzē, lai gliemeži tur satrūd. Iegūtais komposts ir trūdvielām daudz bagātāks nekā tikai no augiem gatavotais.

No dārzā bieži sastopamajiem dārza vīngliemežiem var gatavot arī vircu. Kad dzīvnieki ir beigti, tos ievieto ūdenī. Šķidrumam uzrūgstot, veidojas ar trūdiem bagātināts ūdens (virca), ko var izmantot dārza augu mēslošanai. Virca ir jāatšķaida, to nevar liet tīrā veidā uz augiem, jo ir pārāk koncentrēta. Raudzējot gliemežu vircu, jāsamierinās ar to, ka dārzs kādu laiku smirdēs pēc trūdošas gaļas.

Humānākais gliemežu likvidēšanas veids ir apliet tos ar verdošu ūdeni (tad tie ātri iet bojā). Cits variants – ielikt saldētavā un caursaldēt. Ir nepieņemami gliemjus ievietot maisiņā un turēt saulē, lai karsējas, jo tā dzīvnieki mokās lēnā nāvē.

6 Komentāri

  1. Ar verdošu ūdeni, pelniem vai sāli (neviens no jebkura no šiem veidiem NAV humāns! gliemeži mirst, salienot viens uz otra lēnā lēnā nāvē) mēs likvidējam sekas. Vienīgais izcils pretgliemežu līdzeklis, ko tiku izmantojusi savā dārzā, bija tādas baltas granulas, gliemezis saskarē ar tām izžuva, tukšās čaumalas pat varēja nelasīt. Granulu sastāvā bija alumīnija sulfāts (tulkoju no angliskā mēles), bet tagad tas it kā vairs netiekot izmantots. Žēl. Kopš beru zilās granulas, gliemeži puķu dobēs staipās, krupji, eži ir pazuduši. Savu kaimiņu aizaugušo grāvju gliemežus es ierobežoju pēc lietus sabradājot. Mazāk traucējošās attālākās vietās dārzā tādiem puduriem tos ar gumijzābaku izspaidu un nākošie jau paši lien mieloties (lasīju, ka gliemeži ir kanibāli :), un tiem atkal parādu viņu vietu. Bet lasīt spainī, no rītiem kavējot dārgo laiku, bojāt nervus skatoties uz kaitējumiem un vēl pēc pāris dienām redzēt, kā spainī uz līķu kaudzes izdzīvojušie skatās man acīs!?
    Gaidot pavasari, darbosimies attīrot sētmales un grāvjus, pārcilāsim vecās dēļu čupas un domāsim jaukās domas. Gliemeži sapratīs, ka viņu vieta mežā un kāda lapsa teiks paldies par vīngliemezi brokastīs!

Pievienot komentāru