Praktiski
Mājas

Īstā izlietne virtuvei
. Kādu formu, izmēru un materiālu izvēlēties0

Publicitātes foto

Lai virtuves izlietne ideāli atbilstu izvēlētajai virtuves iekārtai un saimnieces lietošanas vajadzībām, svarīgi gan tās izmēri, gan materiāls un forma.

Izmēri un forma


Parasti izlietnes izmērus pieskaņo virtuves skapīšu izmēriem. Standarta izlietnes skapīši lielākoties ir 60, 80, 90 vai 120 cm plati, retāk tiek izmantots 45 cm modelis. Attiecīgi izlietnei jābūt tik lielai, lai to brīvi varētu ievietot starp skapīša sānu sieniņām. Tradicionāli izlietne ir 10 – 20 cm šaurāka nekā skapītis, kurā to ievieto, lai apbus izlietnei paliktu vēl nedaudz brīvas vietas. Piemēram, 60 cm skapītim derēs aptuveni 40 cm plata izlietne.

Izlietnes dziļums parasti ir 17 – 20 cm robežās. Ja pierasts saimniekot ar dziļiem katliem vai liela apjoma pannām, noderīgāka būs dziļa izlietne, bet, darbojoties tikai ar traukiem un mazāka izmēra katliem un virtuves piederumiem, vajadzēs vairāk noliekties. Izlietnes dziļumu vēlams saskaņot arī ar izvēlētā maisītāja augstumu. Nereti mēdz būt tā, ka maisītājs atrodas diezgan augstu, bet izlietne izvēlēta sekla – tad ūdens ar joni šļācas pāri izlietnes malām.

Iebūvējamās izlietnes parasti ir iestrādātas jau ārējā kontūrā, kam ir taisnstūra forma, lai to būtu vieglāk iebūvēt darba virsmā. Vienlaikus pašas izlietnes bļoda var būt gan taisnstūrveida, gan ovāla, apaļa vai pat trīsstūrveida. Par visērtāko un ietilpīgāko tiek uzskatīta apaļa izlietne.

Vienā kontūrā iespējams apvienot arī izlietni ar papildu notecēšanas virsmu, divas vienāda izmēra izlietnes vai lielu izlietni, kas kombinēta ar otru, pavisam nelielu izlietnīti. Pēdējais variants ir izdevīgs arī pavisam nelielā virtuvē, jo ļoti atvieglo dārzeņu un augļu skalošanu. Izlietni ar kontūru, kas uzliekama uz attiecīga izmēra skapīša, lielākoties izmanto nelielās virtuvēs, kur svarīgs katrs centimetrs. Tās trūkums – tā kā izlietnes kontūra nosedz visu skapīša virsmu, mitrums no izlietnes malām var notecēt starp šo un blakusstāvošo skapīti.

Liekot iebūvējamo izlietni, kam kontūra vai izlietnes malas nedaudz paceļas virs skapīša virsmas, svarīgi hermētiski apstrādāt izlietnes vai kontūras salaidumvietu ar skapīša virsmu, lai mitrums nepakļūtu zem tās. Savukārt iebūvējama izlietne, ko stiprina no apakšpuses, nodrošina ļoti ērtu darbošanos uz virtuves darba virsmas – uz tās nekad nekrāsies mitrums. Šīm izlietnēm iespējams arī lielāks dziļums.

Materiāli


Tērauda izlietnēm iespējamas visdažādākās konfigurācijas, formas, izmēri un montāžas veidi. Tas ir izturīgs materiāls – izlietnē var liet gan vārošu ūdeni, gan etiķi vai, piemēram, citrona sulu. Iespējami dažādi apdares veidi: matēta, glancēta, strukturēta. Materiāls labi saskan ar jebkuru mūsdienu virtuves tehnikas dizainu, taču ar laiku izlietne ieskrambājas, ir redzamas pilienu pēdas, turklāt darbojoties rada diezgan lielu troksni.

Kompozītmateriāla izlietnes lielākoties sastāv no granīta vai kvarca šķembām, kas armētas ar akrila sveķiem, kuri padara izlietni izturīgu un termodrošu. Visbiežāk tiek veidotas kā uzliekamas vai iebūvējamas. Šīs izlietnes pieejamas jebkurā formā un krāsā, ir ļoti klusas lietošanā, taču diemžēl dārgas.

Saistītie raksti

Keramikas izlietnes lieto salīdzinoši retāk, jo tās ir ļoti dārgas. Šādu materiālu lielākoties izmanto senatnīgos interjeros, iz­lietnes ir pārklātas ar īpašu glazūru, kam pieejamas dažādas krāsas, kā arī ornamenti. Keramika ir izturīga pret skrāpējumiem, taču tā ir trausla: ja izlietnē nejauši iekrīt smagāks priekšmets vai katls, tā var saplīst.

Agrāk čuguna izlietnes bija katrā mājoklī, bet tagad to uzskata vai nu par taupības variantu (var nopirkt tirgū), vai arī par netradicionālu, ekskluzīvu risinājumu.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas