Praktiski
Manas tiesības

Īsta eiro banknote vai viltojums: kā atšķirt? 0

Foto-Shutterstock un LETA

Manam brālim nesen radās problēmas ar viltotu banknoti. Vai es pats arī varētu pārliecināties, ka eiro banknote nav viltojums? ĒRIKS BAUSKAS NOVADĀ

Eiro banknotēs ir iekļauti dažādi pretviltošanas elementi. To banknošu papīrs izgatavots no tīras kokvilnas un ir stingrs (nevis mīksts vai vaskots). Ar tausti var pārbaudīt reljefo iespiedumu – īpašā iespiešanas procesā uz banknotes virsmas galvenais attēls, uzraksti un nominālvērtības uzraksts izveidots kā unikāls sataustāms iespiedums. 200 un 500 eiro banknotēm ir sataustāmas papildu zīmes neredzīgajiem.

Aplūkojot banknoti un paturot to pret gaismu, būs redzama ūdenszīme, drošības josla un caurskata zīme. Īstai banknotei visi šie trīs elementi redzami gan aversā (no priekšpuses), gan reversā (no otras puses). Ūdenszīmi izgatavo, mainot papīra biezumu. Tā redzama, ja banknoti aplūko pret gaismu. Pāreja no gaišajām uz tumšajām daļām ir pakāpeniska. Noliekot banknoti uz tumšas virsmas, gaišās daļas kļūst tumšākas. Šis efekts vislabāk redzams ūdenszīmē, kas attēlo banknotes nominālvērtību.

Banknotes papīrā ir iestrādāta arī drošības josla. Turot banknoti pret gaismu, šī josla parādīsies kā tumša līnija. Uz joslas sīkiem burtiem būs salasāms vārds “EURO” un banknotes nominālvērtība. Banknotes augšējā stūrī abās pusēs ir iespiestas neregulāras zīmes, kas precīzi savienojas, veidojot banknotes nominālvērtības skaitli. To var redzēt, turot banknoti pret gaismu. Šādi aplūkojot banknoti, hologrammas laukumā vai joslā redzamas perforācijas (ar speciālu caurumošanas metodi iekodēta informācija), kas veido eiro simbolu. Saskatāms arī banknotes nominālvērtības skaitlis sīkiem cipariem.

Savukārt, aplūkojot banknoti slīpā leņķī, aversā uz hologrammas (telpisks attēls, kas iegūts ar īpašu lāzera staru metodi) redzams mainīgs attēls. Tajā būs pārmaiņus samanāma banknotes nominālvērtība un logs vai durvju aila. Fonā pamanāmi daudzkrāsaini koncentriski sīku burtu apļi, kas virzās no laukuma centra uz malām. Reversā redzama zeltīta josla (5, 10 un 20 eiro banknotēm) vai krāsu maiņas efekts (50, 100, 200 un 500 eiro banknotēm) – nominālvērtības uzraksta krāsa mainīsies no purpursarkanas uz olīvzaļu vai brūnu. Papildus šiem drošības elementiem izmantots arī mikroiespiedums un elementi, kas saskatāmi, aplūkojot banknoti ultravioletajā gaismā.

Tātad, ja zināt šos pretviltošanas elementus un esat vērīgs, par banknotes īstumu varat pārliecināties arī pats.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
23 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
4 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
4 stundas