Praktiski
Manas tiesības

Īsta eiro banknote vai viltojums: kā atšķirt?0

Foto-Shutterstock un LETA

Manam brālim nesen radās problēmas ar viltotu banknoti. Vai es pats arī varētu pārliecināties, ka eiro banknote nav viltojums? ĒRIKS BAUSKAS NOVADĀ

Eiro banknotēs ir iekļauti dažādi pretviltošanas elementi. To banknošu papīrs izgatavots no tīras kokvilnas un ir stingrs (nevis mīksts vai vaskots). Ar tausti var pārbaudīt reljefo iespiedumu – īpašā iespiešanas procesā uz banknotes virsmas galvenais attēls, uzraksti un nominālvērtības uzraksts izveidots kā unikāls sataustāms iespiedums. 200 un 500 eiro banknotēm ir sataustāmas papildu zīmes neredzīgajiem.

Aplūkojot banknoti un paturot to pret gaismu, būs redzama ūdenszīme, drošības josla un caurskata zīme. Īstai banknotei visi šie trīs elementi redzami gan aversā (no priekšpuses), gan reversā (no otras puses). Ūdenszīmi izgatavo, mainot papīra biezumu. Tā redzama, ja banknoti aplūko pret gaismu. Pāreja no gaišajām uz tumšajām daļām ir pakāpeniska. Noliekot banknoti uz tumšas virsmas, gaišās daļas kļūst tumšākas. Šis efekts vislabāk redzams ūdenszīmē, kas attēlo banknotes nominālvērtību.

Banknotes papīrā ir iestrādāta arī drošības josla. Turot banknoti pret gaismu, šī josla parādīsies kā tumša līnija. Uz joslas sīkiem burtiem būs salasāms vārds “EURO” un banknotes nominālvērtība. Banknotes augšējā stūrī abās pusēs ir iespiestas neregulāras zīmes, kas precīzi savienojas, veidojot banknotes nominālvērtības skaitli. To var redzēt, turot banknoti pret gaismu. Šādi aplūkojot banknoti, hologrammas laukumā vai joslā redzamas perforācijas (ar speciālu caurumošanas metodi iekodēta informācija), kas veido eiro simbolu. Saskatāms arī banknotes nominālvērtības skaitlis sīkiem cipariem.

Savukārt, aplūkojot banknoti slīpā leņķī, aversā uz hologrammas (telpisks attēls, kas iegūts ar īpašu lāzera staru metodi) redzams mainīgs attēls. Tajā būs pārmaiņus samanāma banknotes nominālvērtība un logs vai durvju aila. Fonā pamanāmi daudzkrāsaini koncentriski sīku burtu apļi, kas virzās no laukuma centra uz malām. Reversā redzama zeltīta josla (5, 10 un 20 eiro banknotēm) vai krāsu maiņas efekts (50, 100, 200 un 500 eiro banknotēm) – nominālvērtības uzraksta krāsa mainīsies no purpursarkanas uz olīvzaļu vai brūnu. Papildus šiem drošības elementiem izmantots arī mikroiespiedums un elementi, kas saskatāmi, aplūkojot banknoti ultravioletajā gaismā.

Tātad, ja zināt šos pretviltošanas elementus un esat vērīgs, par banknotes īstumu varat pārliecināties arī pats.

LA.lv
IL
INESE LIEPIŅA
Praktiski
Brokastu granola – veselīgam dienas sākumam
12 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Karstā kūpināšana katrai gaumei. 4 dažādu kūpinātavu shēmas ar veidošanas aprakstiem
21 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Jumtu labāk sakopt sausā laikā, nevis kad jau pil griesti
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
Izstrādātā garantēto atlīdzību izmaksu kārtība pensionāriem esot nesaprotama
1 stunda
LA
LA.LV
Pasaulē
FOTO: Latvijas un Lietuvas prezidentu tikšanās uz Latvijas-Lietuvas robežas Grenctālē
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
57 minūtes
LE
LETA
Dabā
Brīvdienās būs lielākoties saulains laiks
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Rīgā nav ievērības cienīga pieminekļa “Baltijas ceļam”
2 stundas