Praktiski
Mājas

Īsa pamācība gludināšanā. Simbolu nozīme0

Foto-yupachingping/Fotolia

Dažiem patīk izgludināt visu, ieskaitot zeķes, bet citi jūtas ērti, negludinot neko. Tomēr ir apģērbi, kuriem etiķete prasa būt izgludinātiem. Mūsdienu audumu ražotāji un dizaineri ir parūpējušies par apģērbiem, kas nav jāgludina – ar burzījuma efektu.

Pirms sāk gludināt

Vispirms jāpārliecinās, vai veļa ir pilnībā izmazgājusies, jo gludinot parādās it kā neredzamie traipi. Tie iegludināsies audumā un pēc tam jau būs grūtāk iztīrāmi.

Kārtīgi jāizpēta apģērba etiķete – kāda ir pieļaujama maksimālā gludināšanas temperatūra un kādas auduma šķiedras apģērbs satur. Gludekļa simbols norāda gludināšanas nosacījumus, bet zvaigznīšu skaits – maksimālo pieļaujamo temperatūru. Ja gludinās ar augstāku temperatūru, nekā norādīts, var neatgriezeniski sabojāt apģērbu. Īpaši tas attiecas uz sintētiku, jo tā var sakust, tādējādi gan sabojājot apģērbu, gan padarot grūti notīrāmu gludekļa virsmu un gludināmo dēli. Ja ir zīme ar pārsvītrotu gludekļa attēlu, kas nozīmē, ka nedrīkst gludināt, tas tiešām jāievēro.

Būtu jāzina, vai izstrādājums gludināms no labās vai kreisās puses.

Lai daži audumi pēc gludināšanas nespīdētu, tie jāgludina no kreisās puses, uz kreiso pusi jāizgriež arī apģērbi ar apdruku un izšuvumiem, zīds, tumšs lins un kokvilna, velvets un samts.

Vilnas apģērbiem ir tendence žūstot izstaipīties, tāpēc, pirms tos gludina, jāpārliecinās, vai tie patiešām izžuvuši.

Gludinot jāievēro drošība – lai gludekļa vads nemaisās pa kājām vai nav nostiepts.

Pirms gludināšanas jāpārliecinās, vai gludekļa virsma ir tīra.

Gludināšanas karstums

• Zemākajā režīmā gludina neilonu, tillu, acetātu, kapronu, mikrošķiedru apģērbu un peldkostīmus.

• Silts gludeklis derēs zīdam, satīnam, organzai, žoržetam, šifonam un taftam.

• Ar vairāk nekā siltu gludina poliestera apģērbus, bet, ja poliestera šķiedras ir savienotas ar dabīgajām, vajadzēs mazliet karstāku.

• Vidēji karsts gludeklis derēs vilnai, gabardīnam, tvīdam.

• Ar ļoti karstu, bet ne viskarstāko, gludina kokvilnu un viskozi, maksimālajai temperatūrai atstājot linu. Ja nav pārliecības, kā attiecīgais karstums iedarbosies uz audumu, var pamēģināt kādā iekšējā vīlītē.

!!! Visloģiskāk būtu iepriekš sašķirot drēbes pēc to gludināšanas temperatūras secībā no zemākās uz augstāko, nevis ik pa laikam regulēt temperatūru. Vienmēr labāk gludināt ar mazāku temperatūru nekā riskēt ar augstāku.

Mitrināšana

Izmantojot tvaika gludekli, atliek tikai noregulēt vajadzīgo tvaika daudzumu, bet, gludinot ar parasto gludekli, noderēs pulverizatori jeb izsmidzinātāji. Nenoliedzami vislabāk izgludināsies vēl mitra veļa, bet, ja gadās drēbes tik ļoti pāržāvēt, ka tās ir cietas un stīvas, var izmantot dažus trikus – samitrināt un ielikt plastmasas maisiņā uz kādu laiku, ierullēt samitrinātā dvielī vai gludinot pārklāt dēli ar mitru dvieli. Jāatceras, ka, piemēram, zīdu nedrīkst mitrināt, jo tad tas krokosies, bet vilnas audumu gludina caur mitru drāniņu ar ļoti karstu gludekli.

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
No mantojuma var arī atteikties? 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sagatavo auto ziemai – viss, kas jāzina par riepu maiņu
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Ieziemot telpaugus, gādāt par apgaismojumu un citi darbi, kas oktobrī vēl jāpaspēj
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Veselam
Cenrādī par veselības aprūpes pakalpojumiem viens, rēķinā – kaut kas cits 1
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Turcija un ASV vienojas par ugunspārtraukšanu Sīrijā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izskan jauni vārdi Latvijas Bankas prezidenta amatam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Mājās nav pārnācis zēns: meklē 11 gadus veco Rinaldu 1
7 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Latviju sasniegs jauna nokrišņu zona: sinoptiķu prognoze 7 dienām 1
9 stundas