Praktiski
Mājas mīluļi

Īru seters – ideāls mājas mīlulis0

Foto: Fotolia

Seteri ar lokaini vijīgo apmatojumu izstaro eleganci un cilvēkam vērstajā skatā jaušama labsirdība. Ideāls mājas mīlulis, ar kuru mūsu lasītājus iepazīstina seteru audzētāja Sarmīte Adomaite.

Nacionālais lepnums

Pirmās rakstiskās liecības nāk no XVI gadsimta beigām. Seters tajās raksturots kā teicams medību suns ar izcilām darba spējām. Sarmīte Adomaite skaidro, ka šķirne cēlusies no spanieliem, pointeriem un seteriem. Pirmsākumos īru seters bijis īsskājains balti ruds suns. Sākot ar XVIII gadsimtu, kad īri nopietni pievērsušies šķirnes attīstībai, tas kļuvis populārs arī augstmaņu aprindās.

Šķirnes standarts izstrādāts apmēram gadsimtu vēlāk Īru seteru biedrībā Dublinā. Tolaik uzskatīts par nenogurdināmu palīgu putnu medībās, kurš labi strādā, pienesot medījumu gan no lauka, gan – purvainām vietām.

Tāds šķirnes apraksts ar minimālām izmaiņām ir saglabājies arī līdz mūsdienām, kaut gan tagad īru seters vairāk pilda kompanjona lomu. Audzētāji to raksturo kā lielisku medību suni ar izcilu ožu un izturību jebkuros laika apstākļos. Daudzi īpašnieki šo dzīvnieku gan iecienījuši tā patiesā skaistuma, nevis medību prasmju dēļ. Audzētāja vēl piebilst, ka šodien īru seters biežāk ir ģimenes mīlulis un… izstāžu uzvarētājs.

Aktīvie kompanjoni

Seteri ir labdabīgi. Viņi labi satiek ar citiem mājdzīvniekiem, īpaši, ja kopā uzauguši. Protams, ka labāk jūtas savu ciltsbrāļu kompānijā, bet iepriecina arī bērnu sabiedrība. Suņi ļaujas mazuļu spēlēm un aktivitātēm. Īru seteri nemēdz konfliktēt, ne velti šķirni jau izsenis dēvē par izteikti mīlīgu.

Seteri nav piemēroti nīkšanai telpās, tiem ir par maz arī ar pusstundas pastaigām. Suņi ir ļoti enerģiski, tiem tīk darboties, kustēties, izskrieties pa mežu, laukiem. Atstāti bezdarbībā, viņi skumst vai reizumis kļūst hiperaktīvi. Ja seteru saimnieks paņem līdzi kaut vai makšķerēt, draugs ir laimīgs, burtiski uzplaukst, jo ir tendēts uz cilvēku, īsts kompanjons. Vispiemērotākā tiem ir ģimene, kas iecienījusi sportiskas aktivitātes.

Seteri mīl paskrieties arī savā vaļā, tādēļ ieteicams laikus apmācīt elementārām paklausības komandām. Viņi nav sargi, vairāk piemēroti mājas mīluļu lomai. Ārzemēs īru seterus kā ļoti nosvērtu šķirni izmanto arī ārstniecības nolūkos kanisterapijā slimnīcās un citās ārstniecības iestādēs.

UZZIŅA

• Īru seteru svars: 29 – 34 kg (suņiem), 25 – 29 kg (kucēm);

• augstums skaustā: 66 – 71 cm (suņiem), 61 – 66 cm (kucēm);

• dzīves ilgums: līdz 15 gadiem.

LA.lv