Praktiski
Dārzs

Īrisu ziedu postītāji rožvabole un krustziežu spīdulis. Kā ar tiem cīnīties?0


Zeltītā rožvabole
Zeltītā rožvabole
Zeltītā rožvabole

Zeltītā rožvabole (Cetonia aurata)

“Īrisu ziedus šogad apsēdušas lielas, zilzaļas vaboles ar apaļu asti – tik cietas, ka grūti pat saspiest. Kas tās ir, un ko darīt?” VERA DURBĒ

“Jūnijā uz īrisiem parādījās melnas vabolītes. Pērn tās bija gladiolās – puķes bija melni nolipušas. Gladiolām kukaiņi noēda putekšņus. Kā kaitēkļus apkarot?” GAIDA

Pēc īrisu selekcionāra Laimoņa Zaķa teiktā, īrisus bojā zeltītā rožvabole un krustziežu spīdulis.

Zeltītā rožvabole (Cetonia aurata) ir metāliski zaļa un gandrīz tikpat liela kā maijvabole. Arī kāpuri ir diezgan prāvi, resni. To ķermenis ir izliekts C burta veidā, klāts ar gariem, daudziem matiņiem. Viena īpatņa dzīves ilgums ir divi gadi. Pieaugušas vaboles grauž rožu, īrisu, peoniju ziedlapas, visbiežāk parādās baltos ziedos un sabojā pāris minūšu laikā tā, ka tie nobirst. Izēd arī putekšņus, nektāru, ziedpumpurus. Barojas siltās, saulainās dienās no maija līdz jūlijam, palaikam arī septembrī. Kāpuri pārtiek no koksnes un saknēm.

Krustziežu spīdulis (Meligethes aeneus)

Krustziežu spīdulis.
Foto-VAAD

Krustziežu spīdulis (Meligethes aeneus) ir postīgākais rapša kaitēklis Latvijā. Vaboles izgrauž ziedputekšņus, ziedlapas. Kāpuri pārtiek no putekšņiem. Stipri bojātie ziedi sakalst un nobirst. Gadā attīstās viena paaudze. Pavasarī, tiklīdz kļūst siltāks, spīdulis atstāj ziemošanas vietas un pārceļas uz ziedošajiem augiem, bet vēlāk pāriet uz kultūraugiem un savvaļas krustziežiem. Vaboles ziemo zem augu atliekām augsnes virskārtā. Ja krustziežu spīdulis bojā, piemēram, īrisus, dzeltenās gladiolas, ķirbju ziedus, acīmredzot tuvumā ir rapšu lauks, kur kaitēkļi savairojušies.

Īrisu spradzis (Aphthona nonstriata)

Īrisu spradzis
Saistītie raksti

Nozīmīgs īrisu kaitēklis ir arī īrisu spradzis (Aphthona nonstriata) – tumši pelēka, apaļīga vabolīte, nedaudz lielāka par krustziežu spīduli. Grauž ziedos caurumus, līdz ar to tie kļūst mazāk dekoratīvi.

– Ja kaitēkļu nav daudz, nekas briesmīgs nedraud, vienīgi tiek sabojāti ziedi. Rožvaboles var savākt un iznīcināt. Manā dārzā tik katastrofāla uzlidojuma, ka būtu noēsti pilnīgi visi ziedi, līdz šim nav bijis, tāpēc ar ķīmiju pārāk neaizraujos. Profilakses nolūkos gladiolu stādījumā izmantoju vienīgi līdzekli Aktara, lai neieviestos tripsis. Īrisu kaitēkļus vienmēr cenšos izķert ar rokām. Pret spīduli vēl var dārzā izlikt dzeltenos līmes vairogus, – skaidro īrisu audzētājs.

LA.lv