Praktiski
Mājas

Kā iekārtot sanitārās telpas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, lai viņi tur justos neatkarīgi1

Foto no publicitātes materiāliem

Kā iekārtot sanitārās telpas, lai cilvēki ar īpašām vajadzībām tur justos ērti bez citu palīdzības? Šim nolūkam jāsarūpē speciāla santehnika un aksesuāri, kā arī rūpīgi jāizplāno telpa.

Pārdomāts plānojums

“Plānojot santehnikas izvietojumu, jāņem vērā ne tikai ierīces izmēri, bet arī tas, cik daudz brīvas vietas vajadzēs, lai pie tās būtu ērti piekļūt,” vērtīgu padomu dod pieredzējušais dizainers Trenss Konrans. Īpaši, lai pārvietotos ar ratiņkrēslu, nepieciešams pietiekami daudz brīvas telpas. Visbiežāk standarta dzīvokļos neērtas izrādās pārāk šauras durvju ailas un sliekšņi. Dažkārt iespējams paplašināt jau esošo durvju ailu (tai jābūt vismaz 75 – 80 cm platai) vai ierīkot to citā sienā, aiztaisot iepriekšējo durvju ailu un izmantojot šo sienas plakni funkcionāli.

Sarežģītāks risinājums – apvienot tualeti ar vannas istabu vienā, plašākā telpā ar lielākām durvīm. Tomēr tas izmaksā dārgi un to nevar paveikt nedēļas laikā. Ja remonts telpā tomēr netiek veikts, slieksni iespējams pārklāt ar speciālu pandusu, kas līmeņu atšķirības starp grīdu gaitenī un tualetē savieno ar slīpu pāreju. Tomēr jārēķinās, ka var nākties samazināt durvju vērtnes augstumu, lai panduss netraucētu to vēršanai. Jāņem vērā, ka vismaz no vienas puses tualetes podam jāparedz pietiekami daudz brīvas vietas, lai tam līdzās varētu piebraukt ar ratiņkrēslu.

 

Īpaša santehnika

Lai cilvēki ar kustību un redzes traucējumiem varētu ērti justies sanitārajās telpās, tiek ražota speciāla santehnika, ko dēvē par bezbarjeru vai pieejamo santehniku. Vizuāli tā tikpat kā neatšķiras no parastās santehnikas, bet dažreiz ir krietni vien ērtāka arī parastam lietotājam.

Ērta ir izlietne ar ieliekumu priekšpusē – lai būtu ērti pie tās piebraukt cieši klāt un piespiesties ar krūtīm. Sānos šādai izlietnei mēdz būt paplatinātas malas, lai uz tām būtu ērti atspiesties ar elkoņiem. Izlietne veidota piekarama ar sienā iebūvētām komunikācijām, lai nekas netraucētu telpā zem izlietnes. Šādas izlietnes aptuvenie izmēri – 60 cm platums, 17 cm dziļums, no grīdas līdz izlietnes apakšējai daļai – 70 cm, bet līdz augšējai – 85 cm.

Tualetes podi ir nedaudz platāki un garāki nekā parastie. Ūdens palaišanas poga izvietota tā, lai būtu ērti aizsniedzama (lielāka izmēra, novietota grīdas līmenī un nospiežama ar kāju vai arī aprīkota ar sensoriem – iespējams tikai pieskarties ar jebkuru ķermeņa daļu). Podiem pieejami speciāli paliktņi, kas padara podu augstāku un atvieglo pārsēšanos no ratiņkrēsla uz tā un atpakaļ. Pieejami arī dārgāki modeļi ar regulējamu augstumu.

Dušas kabīne vajadzīga ar ļoti zemu un plānu paliktni vai vispār bez tā – ar trapu, kas iestrādāts grīdā. Paliktņa pamatnes īpaši neslīdošas, bet, ja paliktņa nav, flīzes jāizvēlas matētas ar speciālu rievojumu, kas novērš slīdēšanu. Dušas kabīnes izmēri var būt 90/90 cm, bet vislabāk 120/120 cm. Durvis bīdāmas uz abām pusēm. Dušas kabīne noteikti aprīkota ar iebūvētu pietiekami lielu un stabilu soliņu.

Vanna jāizvēlas ar zemu un platu malu. Dažos modeļos fasādes mala veidota pat kā atveramas durtiņas. Pieejamas arī ergonomiskas formas sēdvannas. Tām visām noteikti ir neslīdoša virsma, un tās aprīkotas ar papildu rokturiem, kas iestrādāti vannas malās. Vannas iespējams papildus komplektēt arī ar tajās ievietojamiem sēdekļiem. Sarežģītāka ierīce ir sēdeklis – lifts, kas paceļams vajadzīgajā augstumā, grozāms un nolaižams vannā ar ūdeni.

Ūdens maisītāji un aksesuāri

Saistītie raksti

Bezkontakta sensoros maisītājus iespējams ieslēgt, tikai pietuvinot tiem rokas. Savukārt maisītāji ar pagarinātiem rokturiem būs ērti tiem, kas rīkojas nevis ar plaukstām, bet elkoņiem. Kontrastējoši uzgaļi (reljefi) palīdzēs vājredzīgiem cilvēkiem. Pieejami arī maisītāji ar termostatiem, kur temperatūru iespējams ieprogrammēt.

Dažāda veida rokturi un atbalsta stieņi ir neatņemama sastāvdaļa sanitārajā mezglā, kas domāts cilvēkam ar kustību un redzes traucējumiem. Tie var būt horizontāli, vertikāli stiprināmi, arī nolaižami un paceļami. Pieejami rokturi, kas montējami gan pie sienas, gan uz ierīcēm, gan telpas stūros.

LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
6 stundas