Praktiski
Manas tiesības

Īpaša numura zīme. Kā to saglabāt, ja nolemts auto pārdot?0

Foto: Zoriana Zaitseva/Shutterstock

Mūsu ģimenei ir auto numura zīme, kas sastāv no diviem burtiem un tikai no diviem cipariem. Paredzēta auto pārdošana. Kā mēs varam saglabāt šo numura zīmi? Vai to var saglabāt arī tad, ja jauns auto uzreiz netiek nopirkts? Vai numura zīmi var dāvināt vai pārdot? ELĪZA R. Rīgā

Tas, cik ilgi var saglabāt sev tīkamu auto numura zīmi, atkarīgs, kā tā iegūta – pēc individuāla pasūtījuma, pēc izvēles no CSDD saraksta vai zīme izsniegta CSDD vispārējā rindas kārtībā.

Speciāli izveidota numura zīme

CSDD sabiedrisko attiecību daļas speciālists Rolands Rumba skaidro: “Ja ir pasūtīta individuālā numura zīme, to var saglabāt savā īpašumā neierobežotu laiku.” Valsts reģistrācijas numura individuālais pasūtījums maksā 3647,59 eiro. Simbolu kombināciju var veidot latīņu alfabēta burti un arābu cipari vai tikai burti. Starp burtiem un cipariem var likt atstarpi, kas arī tiek uzskatīta par simbolu. Maksimālais norādāmo simbolu skaits ir 8. Individuālā pasūtījuma numura zīmēs nevar izmantot vairāk nekā trīs vienādus simbolus pēc kārtas. Simbolu kombinācijā nedrīkst būt latviešu valodas normatīvajām prasībām neatbilstīgs burtu salikums, nepieklājīgi un rupji vārdi, kā arī iestāžu nosaukumi latviešu vai citā valodā.

Izvēlēta vai izsniegta pēc kārtas

Otrs veids, kā transportlīdzekļa īpašnieks var tikt pie “īpašas” numura zīmes, ir brīdī, kad veic transportlīdzekļa reģistrēšanu, reģistrācijas numura maiņu vai saņem numura zīmes nozaudēto vai nozagto vietā, izvēlēties no CSDD nodaļu rīcībā esošajām numura zīmēm sev tīkamāko. Arī šis ir maksas pakalpojums – 150 eiro tikai par iespēju izvēlēties. Izvēles numura zīmi ar viena vai divu ciparu kombinācijām vienas personas īpašumā esošam transportlīdzeklim var piešķirt ne biežāk kā reizi gadā.

Ja valsts reģistrācijas numuru piešķīrusi datorprogramma noteiktā secībā vai cilvēks izvēlējies no CSDD piedāvātā saraksta, īpašnieks var saglabāt transportlīdzeklim piešķirtu numuru citai savā īpašumā esoša spēkrata reģistrācijai divos gadījumos: gada laikā no numura maiņas uz citu numuru un gada laikā pēc transportlīdzekļa norakstīšanas, ja pirms vai pēc tā norakstīšanas numura zīmes tiek nodotas CSDD nodaļā. Reizēm cilvēki nezina, ka nodotās numura zīmes neuzglabā, tās izgatavo no jauna. Numura zīmju izgatavošanas termiņš nepārsniedz 30 dienas, bet, veicot reģistrāciju CSDD Rīgas nodaļā, divas darbdienas. Ja transportlīdzeklim saglabāto valsts reģistrācijas numuru reģistrē atkārtoti tajā pašā dienā, nodotās numura zīmes no jauna nav jāizgatavo. Jāpiebilst, ka pēc gada CSDD var konkrēto numuru piešķirt citai personai.

Saskaņā ar Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumiem piešķirtā valsts reģistrācijas numura tālāka realizācija ir aizliegta – tātad to nevar dāvināt vai pārdot. Savukārt, ja ģimenē ir divi auto, reģistrēt numuru no viena transportlīdzekļa otram var tikai tad, ja abu transportlīdzekļu īpašnieks, valdītājs vai turētājs numura maiņas brīdī ir viena persona.

UZZIŅA

Lai saglabātu sev numuru no transportlīdzekļa pēc tā pārdošanas, numura maiņa jāveic līdz spēkrata noņemšanai no uzskaites.

LA.lv