Praktiski
Dārzs

Ieziemo mazos adataiņus. Opunciju audzētāja Pētera padomi0

Foto: Pēteris Petrovs

Kā pārziemināt opuncijas, lai ziemā neizsaltu? IEVA DUNDAGAS NOVADĀ

Mūsu klimatiskajos apstākļos dārzā var audzēt dažādu sugu kaktusus. Piemēram, reto augu kolekcionārs, līgatnietis Pēteris Petrovs dārzā jau vairākus gadus audzē Opuntia fragilis, Opuntia polyacantha, Opuntia rhodantha, savvaļas hibrīdu Opuntia x Bumpy, šogad mēģinājis ieaudzēt arī Euphorbia stellata.

Lai augi labi pārziemotu, viņš iesaka jau oktobrī tiem uzlikt stikla jumtiņus – no organiskā stikla vai polikarbonāta plāksnēm izveidot telti, atstājot galus vaļā ventilācijai. Īpaši svarīgi šādi nosegt mazos kaktusus pirmajos gados pēc iestādīšanas, lai atkušņainās ziemās no pārmērīga mitruma tie neaizietu bojā. Kad augi ieaugušies, tos var arī neieziemot, bet tad jārēķinās, ka ziemā kāds dzinums var sapūt.

Segumu noņem pavasarī, tiklīdz nokūst sniegs. To var darīt gan mākoņainā, gan saulainā dienā, jo kaktusi saulē neapdeg.

 

Audzē akmeņainā augsnē

Opuntia x Bumpy
Foto: Pēteris Petrovs

Audzējot kaktusus dārzā, svarīgi tiem nodrošināt ļoti labi drenējamu augsni. Kaktusiem patīk smilšaina, akmeņaina augsne (akmeņi vajadzīgi, jo tie akumulē siltumu) – tādā sakņu kakliņš var ātri nožūt. Augsnes maisījumu gatavo no velēnu trūd­zemes, smilts, rupjas grants vai smalkiem oļiem (1:1:1). Augus stāda ļoti saulainā vietā, piepaceltā dobē (20 cm virs zāliena līmeņa), 30–50 cm atstatu citu no cita, jo tie diezgan ātri saaug.

Mūsu apstākļos opuncijas ir koša eksotika: ļoti bagātīgi zied dzelteniem, sārtiem vai oranžiem ziediem jūnija beigās–jūlija sākumā. Augi ir ātraudzīgi, sasniedz vien 20 cm augstumu. Augļus neražo, jo mūsu vasaras šiem kaktusiem ir par vēsām.

 

Jāravē ar pinceti

“Visgrūtākais darbs ir kaktusu ravēšana, kas jāveic vismaz divreiz sezonā. Viena no grūtāk apkarojamām nezālēm ir pienene, ko var izraut tikai ar pinceti. Ja gadās pirkstus sadurt ar trauslajām adatām un tās nolūst, ir grūti izvilkt, un brūce sastruto,” stāsta Pēteris Petrovs.

 

Pavairo ar spraudeņiem

Opuntia fragilis
Foto: Pēteris Petrovs

Opuncijas var pavairot ar spraudeņiem – vasaras vidū pēc ziedēšanas nolauž dzinumu, saulē lūzuma vietu pāris dienu apžāvē, pēc tam sprauž iepriekš minētajā augsnes maisījumā apsakņošanai. Spraudeņus novieto sausā, saulainā vietā. Sāk laistīt tikai pēc pāris nedēļām. Spraudeņi apsakņojas mēneša laikā.

 

Interesants retums

Retums Latvijas dārzos ir Euphorbia stellata. Tas ir bumbuļveida kaktuss, kas zied gaiši dzelteniem ziediem. Kolekcionārs šo augu pavairoja ar sēklām. Šopavasar sadīgušos stādus pirmajā ziemā pārzieminās vēsā telpā, bet nākamgad pavasarī stādīs dārzā. Šiem kaktusiem vajadzētu izturēt mūsu ziemas, jo to dzimtene ir no Ziemeļamerikas tuksnešiem līdz Kanādai.

LA.lv
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Pēc svētkiem garšos lapu salāti ar ceptu kamambēru un aveņu mērci
19 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Laika relejs – automātiski ieslēdz un atslēdz elektroierīces. Kā tas darbojas un kur noderēs?
20 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Vai var piedzīt alimentus, ja laulība oficiāli nav šķirta?
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Ar IIN neapliekamais nākamgad lielāks. Skaidrojam, kuri būs lielākie ieguvēji
2 stundas
LE
LETA
Dabā
No piektdienas kļūs krietni aukstāks
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: “Atlaist Saeimu!” atkal modē
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Tirgus sastingst gaidās. Četrus mēnešus vērtēs “Bites”un “Baltcom”apvienošanu.
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Burovs skaidro, kādā gadījumā atkāpsies no amata
33 minūtes