Mājas, Remonts un būvniecība

Ielikti jauni plastmasas logi. Kāpēc katru rītu tie noraso no iekšpuses?

Foto - Shutterstock

Man dzīvoklī pirms divarpus mēnešiem firma “Montāžnieks” ielika plastmasas logus. Kāpēc tie katru rītu no iekšpuses ir norasojuši?  INESE TALSOS

– Ja palodze pārsedz radiatorus, siltums no apakšas nespēj sasniegt loga stikla apakšējo daļu, bet trāpa, piemēram, virs loga apakšējās trešdaļas. Logs rīta pusē ir vēss, savukārt telpā ir silts un mitrs gaiss. Uz vēsā stikla, parasti loga apakšējā ceturtdaļā un piektdaļā, veidojas kondensāts.

Cilvēki kļūdās, pasūtot pārāk platas palodzes, jo vēlas uz tām ērti novietot telp­augus. Problēmas risinājums – izgriezt atveres un tajās ievietot ventilācijas restes. To esam izmēģinājuši praksē, tomēr vēlamo rezultātu pilnībā sasniegt neizdevās. Mazliet dārgāks, taču efektīvāks risinājums ir plato palodzi nomainīt pret šaurāku. Palodze nedrīkst pārsegt pusi no radiatora platuma, – skaidro plastmasas logu izgatavošanas firmas “Alin MT” vadītājs Normunds Sekacis.

Vēl viens iemesls – mājoklī bieži tiek gatavots ēdiens, mazgāta veļa, ko turpat istabā arī žāvē. Kur paliek iztvaikojušais mitrums? Protams, kondensējas uz loga vēsā stikla. Turklāt mājokļos mēdz būt slikta ventilācija vai tās nav vispār.

Diennakts laikā normālā situācijā būtu jānomainās pusei no telpā esošā gaisa apjoma. Lai nodrošinātu ventilāciju, agrāk logu rāmjos iebūvēja dažādus difuzorus, kas darbojās atkarībā no gaisa plūsmas stipruma. Taču arī citu valstu speciālisti nonākuši pie atziņas, ka nav nekā labāka par mūsu vecvecāku paņēmienu – rītos un vakaros rūpīgi izvēdināt telpas. Ja mājās nav modernās piespiedu ventilācijas, gan ziemā, gan vasarā telpas jāvēdina!

Vēl viens faktors – jāizvērtē, kāda ir rāmī ievietotā stikla pakete un pats rāmis. Parastai paketei siltuma caurlaidības koeficients ir 2,8. Šo rādītāju var noteikt ar speciālu mērierīci. Ja rāmis ir, piemēram, 70 mm biezs un tajā ievietota pakete no selektīviem stikliem, kuru siltuma caurlaidības koeficients ir 1,1, pat tad kopējais vidēja izmēra loga siltuma caurlaidības koeficients būs aptuveni 1,4. Rāmī ir metāla konstrukcija, kas lieliski vada siltumu. Ieliekot paketi ar trim stikliem, rādītājs uzlabojas un ir 1,1 vai 1. Modernākajām rāmju sistēmām rāmja biezums ir 86 mm, un tajā var ievietot pat 48 mm biezu paketi. Loga siltuma caurlaidības koeficients būs 0,7. Šāds logs ir piemērots mūsu klimatiskajiem apstākļiem.

30 Komentāri

 1. Var redzēt kad “speciālistam” nav nekādas nojausmas ne par logiem ne par ventilāciju 😀 ja jauc to nozīmi kam domāta vēdināšana un kam ventilācija ….. un ja pie tāda arī pasūta logus ,tad rezeltāts būs tāds kā rakstā . Pilnīgs sviests un nekompetence

 2. un pie tādiem padomdevējiem, kas raksta:
  “Diennakts laikā normālā situācijā būtu jānomainās pusei no telpā esošā gaisa apjoma”
  cilvēki pasūta logus un maksā naudu par savas veselības bojāšanu…
  70% visa mūsu dzīvojamā fonda būvniecība ir notikusi 20 gadsimta otrā pusē… nu tad pievērsīsimies tā laika ventilācijas normām:
  virtuvē trīskārša gaisa apmaiņa STUNDĀ, neskaitot virtuves pavardam nepieciešamo…
  dzīvojamās un guļamtelpās divkārša gaisa apmaiņa STUNDĀ, ja uz katru cilvēku ir 7,5 kubikmetri telpas, trīskārša gaisa apmaiņa, ja telpas kubatūra mazāka…
  galu galā vai mūsdienu skolā neviens vairs nemāca tik elementāras lietas, kā cilvēka plaušu tilpuma, elpošanai nepieciešamais skābekļa daudzums stundā un to, cik skābekļa ir svaiga gaisa sastāvā?
  p.s. padomju normās bija ierēķināta ventilācijai nepieciešamā gaisa daudzuma pieplūde pat caur porainajām sienām un logu šķirbām… pirms hermetizēt savu māju un atstāt tās iedzīvotājus bez elpošanai nepieciešamā gaisa, būtu vēlams painteresēties par jēdzienu ventilācija… un ne pie tādiem auniem, kuri aizpirstu logu problēmas mēģina risināt ar caurumiem palodzēs…

  1. ir zināms kāds speciālists, kas varētu ko sakarīgu ieteikt daudzdzīvokļu mājas gadījumā? tieši šobrīd sāku dzīvokļa remontu un pagaidām draud vien “hermētiskie” logi ar ventilācijas atverītēm 🙁

   1. Sveiki!
    Ir jāsāk ar ventilācijas sakārtošanu dzīvoklī,ja tā nestrādā,nekas cits nepalīdzēs!pats esmu to visu pieredzējis un izjutis savā dzīvoklī!
    Esmu aizmirsis,kas ir logu svīšana!
    Priekā!!!!!

 3. 101 iemesls rasošanai! sākot ar telpu – viesistaba, guļamistaba vai virtuve (dažāds mitrums telpās) vai ir dabiskā gaisa cirkulācija ? papildus ventilācija, cilvēku skaits dzīvoklī, telpaugi un dzīvnieki – tas viss ietekmē mitruma daudzumu. Tad seko tehniskais izpildījums – logu montāžas izvietojums ailē (rasas punkts), palodžu platumi, stiklu paketes, blīvgumijas , pati konstrukcijas montāžas izpildījums un ailu apdare! Ir jāatrod cēlonis un tad attiecīgais risinājums! Bēda viena, ka 85% klientu automātiski vaino loga kvalitāti, kas 90% nav pie vainas.

 4. Kad pasūtat logus, iesaku netaupīt 25 eur, bet pasūtīt logu , kam stikla pakete sastāv no trim stikliem. Ticiet man, es tā izdarīju, un nevienu mirkli nenožēloju. Ieguvumi: veseli trīs. 1. klusāk, 2, siltāk, 3. nesvīst – pat ja ārā ir -15
  un manā dzīvoklī ventilācija ir tikai virtuvē
  Apstaigājot vairākas logu firmas, ko tik man tur nemēģināja iestāstīt. Viņiem esot moderns PVC 6 kameru rāmis ar parasto( divu stiklu ) paketi, lai ņemot to, jo tā būšot lētāk. Kad sāku prasīt kāda atšķirība, kaut ko nesakarīgu sāk vervelēt. Vārdu sakot paši nezin kas ir kas, ka tikai pārdot.
  Tikai vienā vietā man skaidri un saprotami izskaidroja atšķirību par tām stikla paketēm, tur arī logus pasūtīju.

  1. Pilnīgi piekrītu! Es arī nomainīju loga paketi no divstiklu uz trīs stiklu loga paketi istabai, kur visvairāk svīda, pie tam nomainīju arī radiatorus no konvektoriem, kuri neko “nekonvektēja” uz jaunajiem parastajiem radiatoriem. Siltums kļuva ievērojami lielāks, (par 2-3 grādiem) un arī logi vairs nesvīst. Par palodžu platumu arī varētu būt taismība, bet es atstāju visu pa vecam.

  2. Divkameru paketei vēl pirmajai kamerai jābūt mazākai,lai mazinātu skaņas rezonansi.LV renovējot māju par logiem naudu no EU var dabūt tikai,ja logam ir0.7 Q koeficents.Tātad noteikti divkameru paketei vimaz36 mm biezumā.EU naudu dod ,lai to neizsviestu vējā.

 5. Rojā ,,Krastā R,,taisa ļoti labus logus. Man pirms gadiem 8. uztaisija koka logus visam dzivoklim un kalpo ideāli.Dzivoju daudzdzivokļu padomju laika mājā un nekādu problemu-ne svīst,ne pelē. Nokrāsos,nolakos un stiklus ieliks kādus tik vēlies.

 6. Blēņas par palodzes platumu …man ir 33cm plata palodze pat bez restītēm, un rasojuma nav bijis. Māja ir regulāri jāvēdina. Ir divistabu dzīvoklis, kur balkona durvīs pats iebūvēju nopērkamu regulējamo žalūziju. Plusi vienmēr guļamistabā svaigs gaiss, un pietiek gaiss apmaiņai priekš pārējām istabām. Man arī logu firmas baidīja par aukstuma tiltiņiem, skaļumu u.c faktoriem kad saurbsi rāmi – smieklīgi, bija vērts. Sākumā biju ieplānojis likt gan virtuvē, viesistabā un guļamistabā, bet iztiku tikai ar vienu, un tas ir guļamistabā. Logs plastmasas vienkameru, un rāmis 6cm. 2010 gads Sia ”stiklu centrs” kalpo ka prieks!

  1. Logi svīst tiem, kuriem vienmēr ir auksti, man strādā dzīvokļa iebūvētā ventilācija, plus visi logi pastāvīgi pavērti ventilācijas režīmā. Nekas nesvīst un vienmēr patīkams viegls vēsums un svaigs gaiss!

  1. Vistiešākais. Nevar prasīt nologa izgatavotāja, vienalga, vai tas ir koka vai plastmasas logs, atbildību par saimnieka nekompoetenci , skopumu un nevērību. Savlaik mājas nebija tā siltinātas, kā tagad. Dabīgo gaisa apmaiņu nodrošināja ne tikai ventilācija ( vai tā vispār bija daudzās vecajās mājās, bet paša toreizējā būvniecības tehnoloģija. Tātad, gufrenieki, mjudaki , un citādi iagatavotāju apovainotāji;
   1) logus bieši maina remonta laikā, kad tiek veikta sienu un griestu apmešana, špktelēšana, krāsošana un citi ar šķidrumu tvaiko’šanu sasitīt darbi. Mitrums no žustošā pametuma telpā cirkulē pusgadu. Kādreiz tamdēļ darbus veica tikai vasarā, nepārtraukti vēdinot. tagad liela daļa remontdarbu notiek ziemā. NEPRASIET LOGU IZGATAVOTĀJU ATBILDĪBU PAR TO, KA JŪS PAŠI RADIET APSTĀLĶUS, LAI TELPĀS BŪTU PASTĀVĪGS MITRUMS. Man ir bijis gadījums poraksē, ka no nevēdinātu telpu sienām esošais mitrums strumē tek pa pakešlogu…..
   2) jāsaprot, ka tā saucamā Eiropa pietiekoši daudz dara, lai latvija neražotu kvalitātīvus logus. Tā vācieši gadu desmitiem nepieļāva kvalitātīvu stikla gumiju ievešanu Latvijā, tā vietā poļu sūdi un tradicionālais silikons. P:ie mitruma ūdens silikonā, ja telp;a mitra, atradīs vietu, kur nokļut pie paketes absorbenta.. tālāk ir laika jautājums, un pakete nebūs hermetiz’;eta, rasa no iekšpuses un….
   3) Latvijā nekvalitat’;ivi tiek aizdarītas ailes, pie tā grēko apdarnieki. Montāžas putas nav siltināšanas un aizdares kvalitātīvs materiāls, ko pietiek tikai apšpaktelēt…un aukstā gaisa bedre ir gatava.
   4)latvijā ir paaugstināts mitrums un strauja krasa temperatūras maiņa. ir normatīvi, pie kādas temperatūras un gaisa mitruma drīkst montēt logus. ja Jūs to liekat darīt, kad nav šie apstākļi, vainojiet sevi. Jo- jūsu nezināšana neatbrīvo Jūs no atbildības

   1. 4. Lētās stikla paketes un lētie logi ir māns. Logs nevar būt lēts… tātad, ja Jūs gribiet. lai jūsu pakete būtu kvalitātīva, saturošai metāla līstei paketēpie absorbenta jābūt nepārtrauktai, bez stiķējumiem. Tāpat ir dažādas atbilstības absorbentu sastāvi. Ja Jums ir tā saucamās ” plānās’, ti lētās paketes, neko labu negaidiet. nav jābūt mitrumam, lai logs kļūtu ekspluatācijai nederīgs. 3 mm stikls pie vēja var tā izliekties , ka saskaras ar otru stiklu paketē, un plīst… Jo biezāki stikli , jo labāk… bet cilvēciņi taču meklē lētāk..Tad vainojiet sevi- skopais maksā ne vienu reizi vien…Par palodzēm raksta ekpertam pilnīga taisnība- un būtiski ir tas, vai palodes ir atbilstoši montētas un vietas pie palodzes un sienas kārtīgi nostrādātas…
    5. Ir tāda Arco Nobel krāsu skala..,. kad pasūtiet logus un durvis, atcerieties… jo tumšāks materiāls, jo vairāk viņš sakarst. Koka durvis saules puisē, ja krāsotas ar latviešu iemīļoto brūno toni, pie gaisa temperatūras ārā +22+26, saulē sakarst līdz 60-70 grādiem. Jūs ko gaidījāt?Nepasūtīet tumšus logus un durvis saules pusē. Jums jāzin, ka pat plastmasas loga grope saules pusē deformējas ne mazāk par 2 mm uz metru gadā, ja tā nav tumša… ja ir, teiksim, tumši brūna , vainojiet sevi…tādu pasūtījāt. Paradoksāli, bet no plastmasas logu krāsām jutīgākā saulē ir nevis brūnā, bet zaļganīgā krāsa.
    6. Protams, ka telpas gaisa apmaiņa un aukstuma avotu- bedru neesamība ir logu ekslutācijas pamatnostādne, kura attiecas uz Pasūtītāju….
    Mana darbnīca kādreiz izgatavoja vairāk kā 6000 paketlogus, vēsturiskos neskaitu…un es esmu bijis klāt visdažādākajās ekspertizēs un razborkās, kad ir šāda veida pretenzijas. Tādās, kas uz mani neattiecas, bet kur es esmu bijis pieaicināts Pirms ceļiet pretenziju pret izgatavotāju, atcerieties, vai esiet izdarījis pat visu, kā krietnam un rūpīgam saimniekam pienākas…..

 7. Saprotu, ka tēma, “kondensāts un logiem un pelējums uz sienām” ir ļoti aktuāla. Tādēļ ejam šai tēmā iekšā un skatāmies!
  Patiesībā, lai kādu problēmu risinātu, tā jāsadala pa loģiskām sastāvdaļām. Mūsu gadījumā tās ir divas:
  1. Logi kā blīva ēkas norobežojošā konstrukcija ar tam piemītošajām lieliskajām īpašībām, NOŠĶIRT telpas iekšpusi un ārpusi, vienlaicīgi sniegt telpā dienas gaismu. Logam ir arī, citas ļoti svarīgas īpašības, taču ne par to diskusija.
  2. Ventilācija – ēkas inženiertehniska sistēma, kas nodrošina nepieciešamo gaisa apmaiņu telpās. Telpu piesārņotā gaisa izvade ārā un svaiga gaisa pieplūde.
  No šī dalījuma, vajadzētu arī sākt risināt problēmu. Ja reiz esam ielikuši blīvu logu, tad nevajadzētu par to sūdzēties, jo tāda ir loga būtība – būt blīvam. Savukārt ventilācija ir cita ēkas funkciju daļa un tā strādā pēc saviem stingriem fizikas likumiem.
  Jā, tas, ka vecie logi bija ar spraugām, pa kurām svilpoja vējš un nodrošināja lielu daļu no gaisa pieplūdes ir taisnība. Taču jaunie logi taču ir domāti, lai tas tā nebūtu. Un tieši tādēļ ventilācijas darbība ir jānodrošina ar normālu, atsevišķu pieplūdi saskaņā ar atbilstošu pieplūdes kanāļu izvietojumu dzīvoklī.
  Nevar uzvelt logam problēmas, kas nerodas no loga, bet no ventilācijas trūkuma. Un tas ne jau dēļ loga aizstāvības, bet tavā paša labā. Logam nav svarīgi kāds gaiss istabā, taču tev gan! Tādēļ veselīgā mājā ir labi logi un piemērota ventilācija.
  Zinu, teiksi, ka logā var iebūvēt pieplūdi. Jauns, blīvs logs pie pie nosacījuma, ka ir gaisa noplūdes kanāli (ventilācijas šahtas dzīvoklī) un spiediena starpība (atbilstošs ventilācijas kanāla augstums un vēja spiediens uz fasādi), ļauj ieplūst ap 1,5m3/h gaisa. Ieliekot logā vienkāršāko gaisa pieplūdes kanālu, pie tiem pašiem nosacījumiem, saņemsi līdz 5m3/h svaiga gaisa. Pēc normatīviem, vienam cilvēkam vajagot ap 15m3/h svaiga gaisa… Virtuvē ar gāzes plīti ap 80m3/h… Ko nu? Ja vēl tev ir tvaika nosūcējs, kas ar spēku nodrošina spiediena starpību, tad gaisu rauj pa visām spraugām, arī no trepju telpas un kaimiņu dzīvokļa pa elektrības kanāliem un štepseļiem, tad kaut kā vēl.
  Tādēļ esi tik labs, un ja gribi siltu istabu un svaigu gaisu, tad rūpējies par ventilāciju.
  Atkārtoju – jauns logs nav ventilācijas sistēmas sastāvdaļa, bet ēkas NOROBEŽOJOŠĀ konstrukcija. (Arī augstskolā ventilācija un ūdensapgāde ir atsevišķa specialitāte.)

 8. Nu nebūs taisnība par palodzēm un kondensātu.man lika logus 1994 gadā un ir platās palodzes kas pārsedz radiatorus un par visiem šiem gadiem neesmu redzējusi kondensātu.

 9. Ja ir faktori, ka logs nedarbosies perfekti attiecigajaa videe, tas jaizrunaa un specialistiem par to ir JABRIDINA!!!
  Atrunas un debates, ko kauns lasiit no nopietnu specialistu puses.
  Bet vispar plastmasas logi ir mesls.

 10. Raksta eksperts ir galīgi nekompetents! Vismaz, tagad zināsim kur logus, noteikti, nedrīkst pasūtīt! Tādam gaisā apjomam ko minēja eksperts, telpā jāapmainās vidēji stundas laikā, un lai to panāktu pēc kvalitatīvas ēkas siltināšanas, jāizbūvē piespiedu ventilācijas sistēma. Tā kā gaisa sasildīšana prasa ievērojamus resursus, iesaka montēt gaisa siltuma -aukstuma atgūšanas, jeb rekuperācijas sistēmu, mūsdienās daudzi uzņēmumi piedāvā arī decentralizētus risinājumus, proti, nav jāvelk gaisa cauruļvadu sistēma pa visu dzīvokli. Ilgtermiņa ieguvumi, labs mikroklimats, enerģijas ietaupījums uz aukstā gaisa piesildīšanas rēķina, veselība, ēkas ilgmūžības rādītāju palielinājums u.c., mīnusi varētu būt sistēmas dārgums, kā arī lai cik klusus motorus piedāvātu ražotājs, tie tomēr izdala troksni, un ar to nāksies rēķināties, jārēķinās ar papildus izmaksām pie liela sala nāksies papildus piesildit ienākošo auksto gaisu, sistēma nav 100% efektīva! Internetā variantu ir daudz !

 11. ko var muļķibas rakstit!!!!! palodzes viņiem par platām. sūdigas kvalitātes logs un pakete. normālas stikla paketes gadijumā logs neraso jo iekšejā rūts nedrikst but auksta. un palodzes platums tur pilnigi nav nozimigs. tad vel prātušošana par tiem siltuma koeficentiem. tam protams ir jēga, bet raso jau stikla rūts neviss rāmis kas lūk koeficentu paaugstina un aukstumu cauri laiž. ielieciet normālu stikla paketi un vis būs lieliski, bet tā protams ir dārgāka un atiecigi nav tik izdeviga.
  nu jā ventilacijas stāsts jau tuvāk patiesibai, jo uztaisot telpu hermētisku, sāks svīst ne tikai rūts bet viss ari sienas, pelet sāks…..

 12. varat teikt ko gribat,ieliku Montaznieka logu virtuve gadus vismaz 12 atpakal.protams svīst.Tad velak ieliku divas istabas un balkona durvis citas firmas,nekas nesvīst. Montaznieka logiem slikta ventilacuja.saprotu,ka vispar tadas NAV.

 13. gaisa apmaiņa dzīvoklī vai mājā pēc normatīviem ir 3 kubikmetri stundā uz vienu kvadrātmetru, vai 30 kubikmetri stundā uz vienu cilvēku.tas ir tas kam parasti 90% nepievērš uzmanību.gaisa apmaiņas pieplūde sākas guļamistabā vai dzīvojamajā istabā, un noplūde ir virtuvē un vannasistabā, dzīvoklī tai jādarbojas uz gaisa blīvuma starpību starp āra un iekšas temperatūru, un vēja spiediena rezultātā .cilvēks stundā izelpo un izdala 60-100 g ūdens.arī es kādreiz biju šajos 90%.

Pievienot komentāru