Praktiski
Mājas

Iekārtojam istabu sākumskolēnam. Kādas nianses jāņem vērā vecākiem 0

Publicitātes foto

Sākumskolēna izskats un paradumi ir citādi nekā pamatskolas vai vidusskolas audzēknim, tāpat atšķiras arī viņa istaba un tās iekārtojums. Kas jāsaglabā nemainīgs visu mācību laiku, bet kam jāmainās, bērnam augot?

Lai cik jauki un ērti būtu iekārtota skolēna istaba, divpadsmit skolas gadu laikā tai vienalga būs nepieciešamas pārmaiņas. Visbiežāk vecāki tās saista ar mēbeļu maiņu vai telpas remontu, bet bieži tas sakrīt ar laiku, kad bērns gluži vienkārši ir pāraudzis istabas sākotnējo iekārtojumu. Tomēr tas nenozīmē, ka jāmaina pilnīgi viss.

Ja istabai nepieciešams kosmētiskais remonts un iepriekšējais remonts veikts kvalitatīvi, varbūt pietiek tikai ar tapešu pārlīmēšanu vai sienu un griestu pārkrāsošanu, bet grīdas segums var palikt nemainīts. Iespējams, ka jāatjauno tikai sienu apdare, kuras izveidošanā lietderīgi iesaistīt pašu istabas saimnieku. “Jaunais interjers būs daudz īpašāks un iepriecinošāks, ja vecāki dos iespēju skolēnam pašam iesaistīties un pieņemt lēmumus interjera izvēlē. Vienmēr priecājos, ja redzams, ka jaunais cilvēks arī pats kaut nedaudz piedalīsies remontdarbos kopā ar ģimeni, jo tā noteikti veidojas lielāka atbildības sajūta pret savu dzīves telpu, kā arī rodas jaunas prasmes,” interjera dizaina konsultante Elīna Čaplinska. “Aktuāli telpu apdarei vienā istabā sakombinēt dažādas tapetes no vienas kolekcijas vai arī dažus kontrastējošus krāsu toņus.” Pēdējā laikā jauniešu vidū palielinājies arī pieprasījums pēc fototapetēm – ar tām iespējams telpā radīt ļoti oriģinālu noskaņu un īstenot drosmīgas interjera idejas.

Ja jāiegādājas jaunas mēbeles, vispirms noteikti jātiek skaidrībā, kas nepieciešams – jauna gulta, plašāks skapis vai lielāks rakstāmgalds. Dažreiz jau esošās mēbeles izdodas veiksmīgi sakombinēt ar vecajām tā, ka nav jāiegādājas jauns pilnīgi viss iekārtojums. Piemēram, veco plauktu sistēmu var papildināt ar jauniem plauktiem, bet zem tiem iekārtot vairākus mobilus glabātavu blokus (plaukts/kaste) uz fiksējamiem ritenīšiem, ko reizēs, kad pie pusaudža ciemojas vienaudži, iespējams izmantot arī par papildu sēdvietām. Ja istabā vietas pietiekami, veco gultu varbūt var nemest laukā, bet pārveidot par stilīgu minidīvāniņu ar košiem spilveniem. Arī skapim iespējami dažādi demokrātiski varianti, izmantojot pārvietojamos drēbju statīvus, piekaramos audekla plauktus, kartona drēbju kastes un, piemēram, aizkarus vai žalūzijas.

Visbiežāk pārmaiņas, veidojot vecumam atbilstošu iekārtojumu, aktualizē pats skolēns. Viņa ikdienas gaitas ir mainījušās (nākušas klāt jaunas nodarbes – pulciņi, hobiji, laika pavadīšana ar draugiem), līdz ar to, iespējams, istabā nepieciešamas ne tikai jaunas mēbeles vai vieta dažādu piederumu un cita veida apģērba glabāšanai, bet arī vairāk brīvas telpas vai, tieši otrādi, omulīgu aksesuāru. Jebkurā gadījumā pirms telpas pārkārtošanas noteikti jāapspriežas ar jauno cilvēku – daudzi jaunieši interesantas interjera idejas ir noskatījuši žurnālos, pie draugiem vai filmās un pavisam noteikti zina, ko gribētu savā istabā.

Pirmo klašu skolēni nereti izvēlas savai istabai pārāk rakstainas tapetes, bet tīņiem patīk eksperimentēt ar drosmīgām, spilgtām krāsām. “Uzklausot skolēna domas un idejas, vecāku uzdevums ir izvēlēties telpas apdares veidu un ieteikt, kā labāk saskaņot un sakombinēt apdares materiālus. Bieži vien bērni vēl nesaprot, ka rakstainas tapetes var būt pārāk raibas un mazai istabai nepiemērotas, bet košā krāsa var nelabvēlīgi iedarboties uz redzi un pašsajūtu,” savu pieredzi līdzdala Elīna Čaplinska.

Taču jāatceras, ka ir lietas, kas paliek nemainīgas. Pirmkārt, skolēna istaba joprojām ir gan guļamistaba un atpūtas telpa, gan vieta darbam. Līdz ar to te noteikti jāsaglabā šīs trīs galvenās funkcionālās zonas. Tās var nedaudz pārklāties vai būt mobili variējamas – piemēram, atpūtas un guļamzona, bet tām jābūt ērtām un ergonomiskām. Otrkārt, gan telpai kopumā, gan katrai zonai atsevišķi jābūt labi apgaismotām. Darba galdu, protams, labāk ierīkot pie loga, kur ir dabiskā dienasgaisma. Ja tas nav iespējams, tad jāparūpējas, lai darba virsma būtu pietiekami un pareizi izgaismota (no kreisās puses un tā, lai telpā neveidotos lieli gaismēnu kontrasti). “Tagad ir pieejamas daudzas jauna dizaina lampas, kas noteikti piešķirs odziņu jebkuram jauniešu istabas interjeram. Mūsdienās gaismas ķermeņi ir ne tikai gaismas avots, bet reizē arī mākslas un interjera objekts,” akcentē interjera dizaina konsultante Elīna Čaplinska. Treškārt, jāiekārto ērta vieta apģērba un dažādu lietu glabāšanai.

Galerijas nosaukums
LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Īpašums par parādiem tiek pārdots izsolē. Kādos gadījumos izsoli var atzīt par nelikumīgu?
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Burkānu krēmzupa ar apelsīnu sulu
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolu varēs pabeigt, vispār nelasot latviešu literatūru?
1 stunda
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Zināms, cik labi būs redzama dārgā simtgades uguņošana
1 stunda
LA
LA.lv
Latvijā
Guntis Kalme: Nedomāsim, ka patriotisms ir pārliecība par savas valsts perfektumu 1
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Pie apvāršņa parādās grupējums, kas izkrāpj pamatīgas naudas summas. Andis brīdina citus
48 minūtes