Praktiski
Dārzs

Iegūt ražu, nevis malku. Kā pareizi kopt bumbieri?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Shutterstock

Dārzā aug 30 gadu veca rudens bumbiere, kas ražo garšīgus augļus. Koku ik pēc 2–3 gadiem spēcīgi apgriežu, strādājot gan ar dārza šķērēm, gan zāģi. Pēc tam bumbiere dzen daudz jaunu dzinumu, uz kuriem neveidojas augļi. Ko daru nepareizi? Jautā lasītāja Lidija no Pļaviņām.

“Bumbieres vajag veidot, bet šajā gadījumā tas tiek darīts par biežu. Šiem augļukokiem ir daudz snaudošo pumpuru, un katra zaru apgriešana veicina ūdenszaru augšanu. Ja bumbieres apgriež ik pēc 2–3 gadiem, veidojas ļoti daudz jauno zaru, pat pušķiem, kuri nepaspēj sākt ziedēt. Tādējādi raža ir maza: visu laiku tiek saaudzēta malka,” skaidro Dārzkopības institūta pētniece Inese Drudze.

Ir jāpanāk, lai bumbiere nomierinātos, koks jāliek mierā līdz pat vēlam pavasarim. Pirms Jāņiem, kad augļukokam būs izveidojušās lielas, zaļas lapas, jāparetina zari, kas izauguši pušķos (liekos zarus izgriež līdz pamatnei). Vainagā tiem jābūt izvietotiem vienmērīgi uz visām pusēm – tā, lai katrs zars būtu saulītē, neviens netiktu noēnots. Izgriež arī vadzara vai skeletzaru galotņu konkurentdzinumus.

Kad zari kļūs vecāki, tiem beidzot ieriesīsies ziedpumpuri (jaunajiem ūdenszariem, kas šovasar izdzinušies, pirmie ziedi parādīsies pēc trim četriem gadiem). Ja stumbrs ir vesels, 30 gadi bumbierei nav liels vecums – šie augļukoki var nodzīvot un ražot līdz pat simt gadiem.

Saistītie raksti
LA.lv