Praktiski
Mājas

Iededzam gaismu sev apkārt: kuras lampiņas ir labākas, izturīgākas un piemērotākas0

Foto-Anda Krauze

Vislabākais rotājums saulgriežu noskaņas radīšanai šajā tumšajā laikā ir dažādās svētku lampiņas. Mazliet vairāk gaismas noderēs gan istabā, gan dārzā. Turklāt tās sagādā daudz prieka bērniem. Tādēļ vien vērts censties un izvēlēties piemērotākās.

LED diodes ir ekonomiskas

Svētku uguntiņas gan aiz ieraduma vēl aizvien sauc par lampiņām, taču tās ir nevis kvēlspuldzes, bet LED diodes. Šī mūsdienīgā tehnoloģija ir īpaši izdevīga rotājumiem, jo patērē ļoti maz elektrības un pēc svētkiem nebūs sidrs­klauvju, ieraugot elektrības rēķinu. Tās var turēt ieslēgtas vai visu dienu.

LED diodes ir drošas lietošanā, jo nerada siltumu, tādēļ nav jābīstas, ka aizdegsies dekors vai cietīs dārzā augošs koks, ap kuru tās aptītas.

LED lampiņām elektrības patēriņš – gan virtenēm, gan dažādiem projektoriem – ir norādīts uz iepakojuma.

Saglabā pirkuma čeku

Pērkot uguntiņas svētkiem, noteikti saglabā pirkuma čeku! Gan iekštelpu eglīšu virtenēm, gan āra lampiņām ir divu gadu garantija. Tiklīdz lampiņas nedeg – atpakaļ uz veikalu, kur tās pirktas. Tas ir pietiekami svarīgs iemesls, lai nepirktu lampiņas no tirgotājiem, kas piedāvā lētāk no rokas, nekādu čeku pretī nedodot. Tā var zaudēt gan naudu, gan riskēt ar savu drošību, jo nav zināma arī preces kvalitāte.

Parasti LED gaismiņas savu raksturu mēdz parādīt pirmajā darbības mēnesī. Ja būs kāds brāķis, tas atklāsies.

Lampiņas ieiet vēsturē

Tradicionālo lampiņu (ar kvēldiegu) virknes slēgumā, ja izdeg viena lampiņa, nedegs visa virtene vai kāds tās posms atkarībā no slēguma veida. Pat ja būs rezerves lampiņa, nevarēs saprast, kura jāmaina. Ja ir paralēlais slēgums, pārējās lampiņas turpinās spīdēt, lai arī viena spuldzīte izdegusi. Izdegušo var nomainīt, ja izdodas dabūt rezerves lampiņas, jo šādas lampiņu virtenes ar kvēldiegu aiziet no tirgus, līdzīgi kā mājās lietojamās parastās spuldzes. Veikalos šie rotājumi bieži tiek piedāvāti par akcijas cenām. Ja tomēr iegādājas šādas virtenes, par slēguma veidu jājautā pārdevējam, jo uz iepakojuma par to nav norādes. Taču uztraukumam nav pamata – arī šīm lampiņām ir divu gadu garantija.

Ar kvēldiegu aprīkotās lampiņas (tādas mēdz būt arī daudzos logu dekoriem domātajos trīsstūrveida svečturos) rada siltumu, pat vadi mēdz uzkarst un tādas bez uzraudzības atstāt nav vēlams.

Baterijas lietot viegli

Pēdējos gados populāras kļuvušas lampiņu virtenes, kurām barošanas avots ir baterijas. Tās ļauj dekoru novietot jebkurā vietā, pat svētku galda vidū, logu rotājumos. Visplašākais virteņu piedāvājums ir iekštelpu rotām, taču ir arī ārā lietojamas: dārzā, balkonu kastēs, logu aplodu rotāšanai. Ārā lietojamām virtenēm sala laikā baterijas ātri izlādēsies. Lai tā nenotiktu, barošanas bloku der silti iepakot.

Bezvadu lampiņas ir droši lietot, ja mājās ir mazi bērni vai šiverīgi mājdzīvnieki.

Lietojums ir atšķirīgs

Viens no galvenajiem izvēles kritērijiem – vai virtenes paredzēts lietot iekštelpās vai ārā. Iekštelpu lampiņām nav vajadzīgās mitruma aizsardzības, izliktas dārzā, tās drīz vien būs pagalam. Uz šādi piebeigtām uguntiņām nedarbosies preces garantija.

Āram paredzētās gaismas virtenes ir dārgākas par iekštelpām domātajām. Dārgākajiem variantiem atšķiras vadu diametrs, tie ir labi izolēti, lai nelabvēlīgie laika apstākļi virtenes nespētu sabojāt.

Iekštelpām lietojamās lampiņas ir aprīkotas ar dažādiem jaukiem kupoliņiem, tiem ir milzu izvēle.

Uz iepakojuma ir marķējums, kas norāda gaismiņu lietojumu un klasi. Piemēram, IP 20 nozīmē, ka rotājums paredzēts lietošanai iekštelpās, bet preces klasifikācija IP 45–65 norāda, ka tās droši var lietot ārā.

Āra dekori ir izturīgi

Visefektīgāk ārtelpas rotājumos izskatās un ilgāk kalpo dažādi speciālie dekori, piemēram, gaismas caurules, uguntiņu tīkli, lāstekas. Gaismas caurules visvieglāk piestiprināt pie ēku sienām, jumta. Tās arī vispamatīgāk ir pasargātas no mitruma un saules staru iedarbības. Šis rotājums ir populārs arī tāpēc, ka to var atstāt visu gadu.

Šogad topa prece veikalos atkal ir lāsteku virtenes. Speciālie dekori nav lēts prieks, tādēļ vērts iegādāties virtenes, kurām iespējams veidot pagarinājumu, pievienojot jaunus posmus.

Pirms pērk svētku rotājumus ārtelpām, rūpīgi izmēra rotāšanai paredzēto vietu, jo uz aci nevar noteikt, cik mantas vajadzēs. Populāra kļūda ir iegādāties virteni, kas ir krietni par īsu.

Galerijas nosaukums

PADOMI
• Uz virtenīšu iepakojuma lieliem cipariem parasti norādīts gaismiņu skaits, taču ne virtenes garums.
• Ir īstais laiks pirkt lampiņas un projektorus, jo tiem sākušās atlaides.
• LED lampiņas virtenē nevar nomainīt. Ja kāda kļūst blāvāka vai izdeg, citas turpina spīdēt.
• Virteni sadārdzina tas, cik gaismas ritma režīmu tai ir. Visilgāk kalpos lampiņas, kas deg mierīgi, bez mirgošanas diskoritmos.
• Ja māja atrodas laukos, mirgojošas lampiņas apkārtējā tumsā izskatās diezgan dīvaini.
• Lampiņu kalpošanas laikam un kvalitātei ir sakarība ar cenas lielumu. Vizuāli virtenes var izskatīties līdzīgas, taču atšķiras to izejmateriāli.
• Iegādājoties spuldzītes ārzemju interneta vietnē, jāņem vērā, kāds tur ir klimats. Ārtelpa tuksnešainā Amerikas rajonā atšķiras no apstākļiem mūsu valstī.

LA.lv