Praktiski
Mājas

Ideālā istaba padsmitniekam – kam jāpievērš uzmanība, to iekārtojot0

Publicitātes foto

Tīņa gadi ir laiks, kad pusaudzis sāk apzināties sevi kā personību, līdz ar to mainās ne tikai viņa uzvedības veids un ģērbšanās maniere, bet arī uzskati par to, kā iekārtot savu istabu.

Galvenās prasības pret savu telpu no pusaudža puses lielākoties ir spilgtas krāsas, funkcionalitāte un privātums. Tāpēc vecākiem galvenā uzmanība jāpievērš tam, lai, izmantojot atraktīvas krāsas un improvizētas mēbeles, tomēr netiktu kaitēts bērna veselībai. Tas nozīmē, ka jābūt ērtai darba vietai, kvalitatīvai gultai, labam apgaismojumam un veselībai nekaitīgiem apdares materiāliem. Pārējo var atstāt pusaudža ziņā.

Kā plānot

Pusaudža gados domas un idejas mainās ātri, un istaba noteikti tiks pārkārtota ne reizi vien. Tāpēc tās plānojumam vajadzētu būt pēc iespējas racionālākam, lai varētu variēt. Tā kā tīņa istaba lielākoties ir gan darba, gan atpūtas un guļamzonas apvienojums, ērtām jābūt visām zonām.

Telpas gaišākajā vietā vēlams ieplānot pietiekami plašu darba virsmu un ērtu krēslu darbam ar datoru. Ļoti labi, ja gan galds, gan krēsls ir ar regulējamu augstumu. Ja darba vieta būs ērta un parocīga, varbūt būs iespējams izbēgt no pusaudžiem tik ierastās vēlmes strādāt uz dīvāna, tupus vai zvilnot.

Nedrīkst arī aizmirst par pietiekamu apgaismojumu – vislabāk, ja tas būs variējams: vairāksekciju slēdzis vispārējam apgaismojumam pie griestiem (var ieslēgt katru atsevišķi vai visu kopā), dimmeris – apgaismojuma intensitātes samazināšanai romantiskam noskaņojumam, un stāvlampa vai galda lampa tiešajam darba vietas apgaismojumam no kreisās puses.

Telpas trūkuma dēļ guļamvieta bieži vien ir arī atpūtas zonas mīkstā mēbele. Šim nolūkam ļoti ērtas ir tahtas ar gultas veļas kasti zem tās.

Šāds risinājums ir izdevīgāks un veselīgāks par saliekamu dīvānu, turklāt tahtu var papildināt ar finierēta paneļa aizmuguri un lieliem, dekoratīviem spilveniem, kas radīs priekšstatu par dīvānu.

Daudzo aktivitāšu dēļ, kas bieži vērojamas tīņa gados, istabā ļoti vajadzīga pietiekami liela vieta hobija lietu un sporta inventāra glabāšanai. Visērtāk šim nolūkam veidot kopēju plauktu – skapju sistēmu. Ļoti parocīgi to kombinēt ar ietilpīgām, izņemamām, dekoratīvām kastēm. Noderēs arī pie sienas vai plauktiem piekarami kabatplaukti. Meiteņu istabās nedrīkst aizmirst arī par lielu spoguli un vietu tualetes galdiņam – tas šajos gados ir īpaši aktuāli.

Lai pusaudzis savā istabā varētu uzņemt arī savus viesus, praktiski būs dažādu veidu pufi, piepūšami sēdekļi, lieli spilveni un neliels galdiņš uz riteņiem, ko ikdienā lieto citās telpās. Tādējādi telpa netiks pieblīvēta.

Materiāli un apdare

Pusaudži savas idejas un emocijas visbiežāk vēlas izpaust skaļi, atraktīvi un radoši. Lai muzikālas un sportiskas aktivitātes neizraisītu nevajadzīgus strīdus ar vecākiem, remontējot tīņa istabu, jau laikus var veikt tās papildu skaņas izolāciju ar speciālajiem akustiskajiem paneļiem. Tie noderēs arī tad, ja pusaudzis spēlē kādu mūzikas in­strumentu. Savukārt māk­slas cienītāju istabas sienas labāk krāsot, izvēloties izturīgu, mazgājamu krāsu – tad neveiksmīgu zīmējumu varēs nomazgāt, bet neizdevušos grafiti pārkrāsot.

Grīdas segumam ieteicamas linolejflīzes vai koks. Derēs arī neliels paklājs, ko vajadzības gadījumā var ērti sarullēt un nolikt malā.

Krāsu izvēle gan jāatstāj pusaudža ziņā, jo šī taču būs viņa istaba.

Un nekādā gadījumā bērna gaumes izpausmes nevajag uztvert kā uzbrukumu vecāku stila izpratnei. Tie ir tikai sava stila meklējumi, kas ar laiku nostabilizēsies, īpaši, ja vecāki pret tiem izturēsies ar sapratni un atbalstu.

Zēni savās istabās visbiežāk dod priekšroku metāla izstrādājumiem, spīdīgām virsmām, piesātinātiem toņiem un spēcīgiem kontrastiem, kolāžām, krāsainām gaismām, kas reizēm var šķist par agresīvu. Taču meiteņu valstībā šajā vecumā visbiežāk valdīs romantika: ziedu motīvi, pasteļtoņi (īpaši rozā), krokoti aizkari, galdauti, dažādas romantiskas lādītes, kastītes, lērums apģērbu aksesuāru, kas telpu saraibina ne pa jokam. Tomēr ir labā vēsts – tas pāries!

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izlietne – vannas istabas vizītkarte? Karstākās tendences ilgtspējīgam dizainam katrā vannas istabā
10 stundas
KB
Kristīna Blaua
Praktiski
12 radošu ideju ledus formiņu izmantošanai. Vairākas tiešām pārsteidzošas!
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Jāzina katram latvietim! Postošākās kartupeļu slimības glabāšanas laikā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Valdība atbalsta ieceri Latvijā izveidot 39 pašvaldības esošo 119 vietā 1
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Tiesībsarga biroja pagalmā sašauts automašīnas logs
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Dienā līdz +14..+19 grādiem: laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ekspremjeru Kalvīti Saeimā izjautā par OIK nodarīto kaitējumu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
LIZDA aicina daļu no konfiscētajiem 29 miljoniem novirzīt skolotājiem
2 stundas