Praktiski
Mājas

Gultiņa arī gaida, ka to rūpīgi sakops. Pavasara tīrīšana guļvietā 0

Foto-Shutterstock

Gulta ir vieta, kur mēs sākam un noslēdzam dienu, pavadot tajā vismaz ceturtdaļu no savas dzīves. Ir ļoti būtiski zināt, kā pareizi izmazgāt, izžāvēt un uzglabāt gultasveļu un uzturēt segas un spilvenus tīrus.

Gulta ir vissvarīgākā mēbele guļamistabā, tāpēc iegādājoties pārliecinieties, vai tai ir pietiekams izmērs, meklējiet vislabāko matraci jūsu vajadzībām, tāpat piemērojiet guļamistabai pareizo apgaismojumu un temperatūru (ieteicama temperatūra labam naktsmiegam ir +18,5ºC). Jo telpa būs tumšāka, vēsāka un klusāka, jo mierīgāks un kvalitatīvāks būs jūsu naktsmiers.

Palagi
Palagu kopšana ir katra cilvēka personīga izvēle, taču būtu labi, ja varētu praktizēt regulāru kopšanu – mazgājot palagus reizi nedēļā, tādējādi izvairoties no liekiem putekļiem guļamajā zonā. Mazgāšanai ieteicams izmantot siltu (60ºC), nevis verdošu (90ºC) ūdeni, jo ļoti karsts ūdens var saraut auduma šķiedras. Krāsaino gultas veļu ieteicams mazgāt, izgriežot to uz otru pusi. Ja palagi ir no kāda īpaša auduma, tad pirms mazgāšanas obligāti ir jāiepazīstas ar norādēm uz kopšanas etiķetes.

Ja pirms naktsmiera esat iemīļojuši izmantot kosmētiku – dažādus krēmus un/vai losjonus, tad ieteicams ir lietot baltu gultas veļu, jo bieži vien kosmētika satur oksidējošas vielas, kas veido pleķus uz auduma. Baltu audumu būs vieglāk izbalināt mājas apstākļos, lai tas atkal izskatītos kā jauns!

Gultas veļu ir ieteicams gludināt, taču, lai šo procesu atvieglotu, vērojiet, kad palagi vēl nav līdz galam izžuvuši, vai arī uzstādiet veļas mašīnā programmu, kas atstāj drēbes mazliet mitras (gatavas gludināšanai). Pirms gultas veļas uzglabāšanas pārliecinieties, ka tā ir pilnīgi sausa.

Turiet gultas veļu glīti salocītu vēsā, sausā skapī vai atvilktnē. Neglabājiet palagus plastmasas kastēs, jo tās var veicināt mitruma rašanos un pelējuma veidošanos.

Spilveni/segas
Lai aizsargātu spilvenus/segas, iesakām izvēlēties spilvendrānas un segu pārvalkus ar kārtīgu aizdari (pogas, spiedpogas, rāvējslēdzējs), tādējādi pasargājot spilvenu pildījumu no matu vai ķermeņa kosmētikas, kas tajā var iesūkties un radīt diskomfortu, taču plašajā veikalu piedāvājumu klāstā ir pieejamas segas un spilveni ar papildu pārvalku, kas padara spilvena un segas dzīvi ilgāku.

Spilvenus un segas ieteicams mazgāt vismaz divas reizes gadā. Lielākā daļa spilvenu un segu ir paredzēta, lai tos mazgātu (pārbaudiet spilvena kopšanas etiķeti). Mazgāšanai ieteicams izmantot maigu šķidro mazgāšanas līdzekli, nevis pulveri, kas var atstāt pulvera plankumus. Segas un spilveni jāmazgā divas reizes, vienu ar šķidro mazgāšanas līdzekli, otru – izmantojot tikai skalošanas programmu, lai spilveni/segas būtu pilnībā izskaloti.

Segas un spilveni ir kārtīgi jāizžāvē, lai to pildījums nesāktu pelēt, veicinot kādu veselības problēmu. Ja ir bažas par pilnīgu izžāvēšanu mājas apstākļos, tad ieteicams segas un spilvenus nest uz ķīmisko tīrītavu, kur tīrīšanu veic speciālisti.

Ikdienā, pārklājot gultu, ir ieteicams sabužināt spilvenus un izpurināt segas, lai pildījums netiktu saplacināts un kalpošanas laiks pagarinātos!

Ilgmūžība
Ar regulāru spilvenu un segu kopšanu tā ilgmūžība var ilgt vairākus gadus. Ilgtermiņā labāk var kalpot dabīgā pildījuma segas un spilveni, taču tad būs nepieciešams lielāks finansiālais ieguldījums iegādes brīdī; sintētiskās segas un spilveni būtu jāmaina ik pēc 5 gadiem. Ja no rītiem mostaties ar galvas sāpēm, spilvens vai sega ir zaudējuši formu, tas nozīmē, ka ir laiks lūkoties pēc jauniem spilveniem un segām. Alerģiskiem cilvēkiem būtu ieteicams mainīt spilvenus ik pēc pāris gadiem, kā arī konsultēties ar tirgotājiem, lai iegādātos vispiemērotākā pildījuma spilvenus un segas.

LA.lv
SM
Signe Mengote
Praktiski
Tas, ka viņi ir lēni, ir tikai mīts… Ciemos pie bruņurupuču meitenes, vārdā Brunis
1 diena
MP
MAIJA PASTARE
Praktiski
Ja darbinieku skaits tiek samazināts, kam ir priekšroka saglabāt darbu?
1 diena
AG
Aija Geida
Praktiski
Mērcītes pie dārzeņu uzkodām. 4 gardas receptes
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti
1 stunda
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
ES 27 dalībvalstis vērtē Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES līgumu un nākotnes attiecību deklarāciju
12 minūtes
LE
LETA
Viedokļi
Politologs Rajevskis vērtē Vējoņa un Mūrnieces svētku uzrunas 1
4 stundas