Citas radības, Mājas mīluļi

Gribi barot putniņus? Tad dari to visu ziemu!

Foto - Inita Šteinberga

Ornitologi atgādina – ja sākam barot putnus, tad tas jādara līdz pat pēdējām salnām.

“Putnu barošana vairāk prieka un labuma sagādā cilvēkiem, ne putniem,” skaidro ornitologs Agnis Bušs no Latvijas Ornitoloģijas biedrības. Dabā ir paredzēts, ka šeit paliek ziemot putni, kas spēj arī ziemā sev sagādāt barību. Tie, kas nespēj, aizlido uz siltākām zemēm. Dažkārt putnu draugi uzskata, ka barojot paglābs no nāves vismaz dažus putniņus, tač ornitologs brīdina, ka nereti gadās tieši pretēji. Neuzmanītas putnu barotavas var kļūt par kaķu barotavām, arī plēsīgie putni var atklāt, kur gaļa pulcējas. Turklāt pie barotavas pieradušiem putniem liktenīga būs pat viena tukšā diena, kad cilvēkam aizmirsies papildināt ēdamgaldu. Putns kā ieradis atlidos, neko neatradīs, bet turpinās gaidīt. Taču diena ziemā ir ļoti īsa, un ar tukšu vēderu nav dzīvošanas. Agnis teic, ka pilsētā tā mazāka bēda, jo tuvumā parasti ir kāda cita barotava. Nopietnāka šī problēma ir lauku viensētās. Ornitologs novērojis, ka daži ierīkojuši barotavas pat kapos vai parkos, kur ieber barību tikai retu reizi – kad ierodas. Agnis uzsver, ka to nu nekādi nevajadzētu darīt, ja vēl labu putniem. “Svētdienas” barotāji lielu ļaunumu nodara arī pīlēm un gulbjiem, kas var izlemt neemigrēt, ja reiz tepat ēdamā gana. Taču, sākoties aukstumam, cilvēki pastaigā dodas retāk, nebēdājot par pieradinātajiem spārnaiņiem.

Vislabākā palīdzība putniem ir tagad iztīrīt putnu būrīšus un atstāt nenopļautas ceļmalas, dārza stūrus, kur aug nātru ceri, vībotnes, dadži un citi augi, kuru sēklas ir putniem vispiemērotākā barība. Dažiem arī patvērums. Lauksaimniekiem Agris iesaka, cik to ļauj kompromiss ar kontrolējošām iestādēm platību maksājumu sakarā, atstāt kādu metriņu pļavas malas nenopļautu, kādu gabalu zemes atmatā. Savukārt pavasarī nedrīkstētu zāģēt mežu, lielus kokus, krūmus, nesteigties ar pļavas pļaušanu, kamēr tajā vēl ligzdo putni. Tas dabai būtu patiešām draudzīgi un labvēlīgi.

Ja tomēr izlemts putnus mielot, barotavas novieto pēc iespējas labāk redzamā vietā, lai pa logu var priecāties par lidoņiem, fotografēt, veikt pierakstus un pētījumus, kas sevišķi daudz prieka sagādās bērniem. Putnu vērošana arī citos gadalaikos jau kļuvusi par īstu modes lietu. Barotava darbosies un būs uzmanības centrā apmēram pusgadu, tādēļ arī to vēlams pagatavot glītu. Ieteicams to gatavot tādu, kas arī siltajā gadalaikā būs kā dekoratīvs dārza elements. Laba ideja – zaļais jumtiņš. Šim nolūkam uz lēzena barotavas jumta izveido maliņām apmales, kā kastīti. Uzklāj biezu plēves gabaliņu un uzber augsnes slānīti. Tajā stāda tā sauktās rāzītes, kuras var augt ekstrēmos apstākļos. Piemēram, saulrieteņus. Interesanti, ka putniņi barotavai tup uz maliņām, nemaz īpaši neizbradājot stādījumus.

Pievienot komentāru