Augļu dārzs, Dārzs

Gribas savu riekstkoku? Uzzini, kurš labāk aug mūsu klimatā!

Foto - Shutterstock

Kad un kā jāsēj Mandžūrijas valrieksts? PAULA GROBIŅAS NOVADĀ

Mandžūrijas riekstkoks (Juglans mandshurica) ir dekoratīvs visā veģetācijas periodā. Izaug līdz 20 m augsts, veido skraju, lietussargam līdzīgu vainagu. Lapas ir tumši zaļas, bet rudenī tās krāsojas dzeltenīgos toņos. Zied maija beigās, tāpēc nereti apsalst vēlajās pavasara salnās. Augļi ienākas septembrī–oktobrī. Riekstu kodoli ir ēdami, taču tos klāj bieza čaula. Ja arī izdodas tos pārsist, kodols parasti ir tā sašķaidīts, ka labuma ir visai maz. Ja vēlas ēst riekstus, labāk stādīt Zībolda riekstkoku (Juglans ailanthifolia) vai karalisko riekstkoku jeb īsto valriekstu (Juglans regia) – tam gan vajadzētu sēklas ievākt no Latvijā vai Lietuvā augošiem kokiem, kas jau ir daļēji aklimatizējušies.

Mandžūrijas riekstkoka sēklas var sēt augsnē tūlīt pēc riekstu ienākšanās, tikai tiem jānotīra brūnie apvalki. Taču sējumi jāsargā no grauzējiem. Drošāk ir sēt puķu podā, to pierakt dobē vai neapkurināmā siltumnīcā. Ja riekstu daudz, var izmēģināt abus variantus.

Lai sējeņi neapsaltu, pirmajos gados tos pirms ziemas der piesegt ar skuju koku zariem. Pastāvīgā vietā stāda aptuveni 2 m garus riekstkokus.

2 Komentāri

  1. Zināma vieta, kur M.R. veido mērenu birzīti, visticamāk pašizsējas ceļā. Nobirušos augļus neaiztiek pat meža cūkas. Sasist, lai apēstu sīko kodoliņu jāiepraktizējas, tad sanāk. Jau desmit gadus aug pie mājas, taču pagaidām nav ziedējis. Koks apmēram 10 metru augsts, lieliski pielāgojies vietai- gaidu ražu.

  2. Jā valrirksts ir tas koks uz kura ražu ir jāgaida gadus 15-18. Tiesa pavasara salnās tas mēdz apsalt un tad raža ir vēja.Pie manas mājas aug, ja pareizi pazīstu, tad īstais valrieksts un tam jau ir aptuveni 30 gadi, ja neapsalst tad ražo labi.Esmu sākusi pavairot ar riekstiņiem,stādu gan uzreiz rudenī zemē un uzaug labi.

Pievienot komentāru