Praktiski
Dārzs

Glābjam rozes no uzbrukuma – šoreiz ar smago artilēriju0

Foto: Fotolia

Ir iestājies sevišķi audzelīgs periods, jo mitruma un siltuma pietiek, augi strauji attīstās. Viss iestādītais labi ieaugas, tā ka spēj tikai ravēt. Protams, sarosījušies arī dažādi dārza kaitēkļi. Ko patlaban dara un citiem iesaka zinoši dārza darbu speciālisti?

“Patlaban aktivizējušies dažnedažādi kaitēkļi, un uz rozēm ir viss spektrs: gan laputis, gan cikādes, gan citi kaitēkļi dažādās attīstības stadijās. Nu ir reize, kad jālieto smagā artilērija,” iesaka rožu dārza saimniece Daila Trubiņa no Tukuma novada.

Izvēlas indi

Ja zieds nopostīts, to labāk nogriezt.
Foto: Inita Šteinberga, Maruta Kaminska

Kaitēkļu savairošanās raksturīga laikam, kad siltās un sausās dienas mijas ar mitrām un vēsām. Pret laika apstākļiem un to radītām problēmām pat labi kopti un baroti augi ir bezspēcīgi, un dārznieks nevar sevi vainot, ka nav kaut ko darījis profilaktiski.

Ja dārzā pamanītas tikai dažas laputis, var lietot dažādus tautas līdzekļus: augu novilkumus, zaļās ziepes, kolu. Ja tagad krūmā ir arī lapiņas, kas sačokurojušās vai kurām ir gaišāki lāsumi, laputis ir vairāku dzinumu galos, tad gan vajadzīgāki efektīvāki līdzekļi – straujas iedarbības, jo kaitēkļi pumpurus noēd ļoti ātri.

Labi palīgi cīņā ar kaitēkļiem ir arī mārītes un trihogrammas, kuras izlaiž dārzā pavasarī. Taču tās nespēj tikt galā ar šādu kaitēkļu invāziju.

Savām rozēm Daila lieto līdzekli Aktara, kas ir sistēmas iedarbības preparāts un aizsargās augu ilgāku laiku, turklāt atbrīvos no dažādiem kaitēkļiem (jāpiemin, ka Latvijā vairs šo līdzekli nepārdod, jāiztiek ar saviem krājumiem).

Ātri pret laputīm iedarbojas arī līdzeklis Decis, taču tam ir pieskares tipa iedarbība un tas nobeidz tikai tos kaitēkļus, kuriem trāpīts tieši virsū. Turklāt šie līdzekļi pieejami tikai tiem, kuriem ir speciālas atļaujas to lietošanai. Ja tādas nav, steigšus vajadzētu meklēt kādu pazīstamu dārznieku, kurš palīdzēs tikt galā ar kaitēkļiem.

Var arī doties uz dārza preču veikalu un lūgt pašu stiprāko līdzekli, kas paredzēts lietošanai mazdārziņos.

• Noskalošana ar ūdens strūklu vai laputu nobraucīšana rozēm neder, jo tā bojā trauslos ziedpumpurus.

Augu apkopj

Dzinumu apgriež līdz lapai, kurai ir piecas lapiņas.
Foto: Inita Šteinberga, Maruta Kaminska

• Ja kaitēkļu bojājumi pamanīti, bojātās lapas nogriež un sadedzina.

• Ja ziedpumpurs jau nograuzts, nav vērts turēt pliku stumbenīti. Dzinumu nogriež līdz vietai, kur sākas lapas ar piecām lapiņām.

• Ja bojājumi lielāki, droši nogriež līdz veselajai vietai, jo rozes ir audzelīgas un no viena stumbra drīz izdzīs vairākus jaunus dzinumus, vienīgi šāda apgriešana attālina ziedēšanu. Ja ziedi noēsti, šovasar vairs neuzziedēs tās rozes, kas zied uz iepriekšējā gada dzinumiem, kā tas ir, piemēram, populārajai sarkanajai milzenei ‘Flammentanz’.

• Pēc apgriešanas rozēm vēlams dot pilnmēslojumu. Patlaban mēslojums vajadzīgs, pat ja kaitēkļu nav bijis, jo rozes ir ļoti ēdelīgas.

Stāda jaunas

Šis ir labs laiks rožu stādīšanai, jo augsne beidzot ir pietiekami mitra arī stādīšanas bedres dziļumā. Podos augošus rožu stādus var stādīt visu sezonu, taču vasaras pirmā puse ir labākais laiks, lai augi pagūtu iesakņoties un sagatavoties ziemai. Labāk izvēlēties dārgāko, lielā podā augošu divgadīgu rozi, kaut gan ieaugsies arī viengadīgās mazās patroniņas, vienīgi tas notiks lēnāk. Nopirkto stādu noteikti apgriež vismaz par trešdaļu, lai augs raisītu daudz jaunu dzinumu un krūms veidotos kupls.

• Nogriežot dzinumu, atstāj lapu ar pumpuru stumbra ārpusē, lai jaunie dzinumi nesabiezina krūmu.

• Lai rožu kompozīcija izskatītos efektīgāk, var pirkt vairākas vienas šķirnes rozes un stādīt ar nelielu atstatumu citu no citas.

• Šogad rozes dažādās Latvijas vietās attīstās atšķirīgā ātrumā – dažviet tās jau zied, bet citur dzinumi ir tikai pāris sprīžu gari.

LA.lv