Praktiski
Dārzs

Glābj gurķu un tomātu stādus0


Uz palodzes audzētu tomātu dēsti bieži jāgroza, lai trauslie augumiņi neveidotos līki.
Uz palodzes audzētu tomātu dēsti bieži jāgroza, lai trauslie augumiņi neveidotos līki.
Foto: Uldis Muzikants, Inita Šteinberga

“Ja stādus audzē mājas apstākļos bez apkurināmas siltumnīcas, ir jāmācās rēķināt. Visbiežāk cilvēki grēko, jo iesēj tomātus un gurķus pārāk agri,” secina dārzeņu audzētāja Sandra Marcinkeviča no Skaistkalnes.

Ja tomātam no sēšanas līdz dēstam paiet aptuveni divi mēneši, tad gurķa (ķirbja un citu gurķa radinieku) stādiņi būs stādāmā lielumā jau pēc 21 dienas.

Taču daudzi gadu no gada neievēro šo sējas laiku, bet brīnās, ka stādi izstīdzējuši, neveselīgi.

Gurķiem gādā siltumu

Sevišķi sējas laiks būtu jāievēro siltummīļiem gurķiem un ķirbjiem. Tos varētu sēt aprīļa otrajā pusē, pat maija sākumā. Agrāko sējumu paredz stādīšanai siltumnīcā maija vidū, vēlākos – uz lauka. Taču salnu pārsteigumi var būt arī tad, tāpēc jāparedz papildu iespēja apsegt stādus.

Pārāk agri iesētajiem stādiem vienīgais gaismas avots ir logs. Taču uz palodzes gurķiem ir pārāk auksts. Der iegādāties augsnes termometru, lai varētu uzmanīt augsnes temperatūru. Tai jābūt virs 15 grādiem. Ja substrāts podiņā būs auksts un mitrs, gurķis dzeltēs un pat var aiziet bojā, nopūt.

• Gurķim siltas kājas palīdzēs saglabāt zem kastītes palikts putuplasta gabals.

Tieši augsnes siltums ir svarīgs, stādot gurķus siltumnīcā, dobē. Pat ja saule dienā spīd kā traka, dēstu izstāda tikai tad, kad zeme iesilusi. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc gurķiem krauj dažādas sildošās dobes (liek organikas kārtas, kas sadaloties rada siltumu).

Tomātus izretina

Tomātu stādi ir izturīgāki, tomēr arī tiem vajag pareizus apstākļus, un galvenais ir pietiekami daudz gaismas. Visbiežākā kļūda palodžu dārzkopībā ir sabiezinātā sēšana, kad sēkliņas saber pa maziem trauciņiem. Tagad tās steigšus jāretina. Izņemtos pārstāda podiņos (iedziļina līdz dīgļlapām). Dažkārt tomātus pārstāda mazos podiņos un atkal cieši saspiež citu pie cita, jo vietas uz palodzes trūkst. Taču izretināšana nozīmē arī podiņu izvietošanu atstatu, lai lapas nesakļautos un stādiem brīvi piekļūtu gaisma. Starp tomātiem jābūt ap 5 cm atstatumam. Cik tie paaugas, tik tos atkal paretina.

Stādiņi intensīvi lieksies pret gaismu, tāpēc tos cītīgi groza, lai neizaug galīgi šķībi.

Atšķirībā no gurķa tomātam vajadzīga zemāka gaisa temperatūra nekā dzīvojamajā istabā (turklāt zem palodzes vēl silda radiators). Lai nodrošinātu vēsumu, pēc iespējas vēdina telpas. Radoši meklē iespējas, kā pazemināt temperatūru tomātu stādu dzīves vietā.

• Ja dārzs ir pie mājas, stādus pa dienu iznes neapkurināmajā siltumnīcā, kad tā iesilusi. Taču arī tur tos uzmana no pārlieka karstuma, caurvēja vai tiešiem saules stariem (nepieraduši stādi apdegs, tos var pieēnot ar balto pretsalnu tīklu).

Uzmana no pārmērībām

Ja stādi izpiķēti speciālā substrātā, kam jau pievienotas visas vajadzīgās barības vielas, papildu mēslošana nav svarīgākā (pirmajās nedēļās). Veltīgi cerēt, ka istabā izstīdzējis stāds kļūs zaļš un drukns, ja tam uzlies pavairāk mēslojuma.

Vēss un mākoņains laiks pavasaros gluži normāli mijas ar pēkšņiem saules un siltuma viļņiem. Arī no tiem jāsargā palodžu stādi. Pirms došanās uz darbu stādus aplej (telpās parasti ir silts un sauss gaiss). Ja uzspīdēs saule, tā var radīt apdegumus, īpaši uz lapiņām, kur ticis ūdens. Lai tā nenotiktu, saulainā dienā logam pielīmē priekšā baltu papīra loksni – tā radīs ēnu, augiem tīkamu apgaismojumu.

• Der audzēt tik daudz stādu, cik lielu platību ar vajadzīgo gaismu un temperatūru augšanas laikā tiem var nodrošināt (izskaita, cik podiņu satilpst uz palodzes). Pārējos stādus (arī agrākai ražai paredzētos) izdevīgāk nopirkt, jo tie būs veselīgi, audzēti siltumnīcā optimālos apstākļos.

LA.lv