Praktiski
Svētki

Ģimenes ar bērniem aicina piedzīvot visīstākās saulgriežu tradīcijas kopā ar folkloras kopu “Skandinieki”0

Foto: Mārtiņš Plūme

Īsi pirms Līgo svētkiem, 21. jūnijā, īstajā saulgriežu naktī, aicinām izdzīvot, izbaudīt un piedzīvot patiesu brīnumu visīstākajās vasaras saulgriežu tradīcijās pasākumā “Saulgriežu nakts maģija” netālu no Rīgas robežas, “Rubeņu kalna pļavu” jaunajā brīvdabas skatuvē, Rumbulā. Caur gadsimtiem atstātas senču gudrības maģiskajā un spēcinošajā Jāņu laikā būs interesantas gan maziem, gan lieliem svētku dalībniekiem. Pasākums visai ģimenei notiks no plkst. 19.00 līdz pat saules lēkta sagaidīšanai, visdažādākajām tradīcijām un nodarbēm pilnajā svētku programā.

“Vasaras saulgriežu svinēšana daudzu gadu gaitā ir saglabājusies kā viena no spēcīgākajām mūsu tautas tradīcijām. Diemžēl ar laiku īstā svētku nozīme un tradīcijas ir aizmirsušās un visbiežāk Līgo naktī mēs vien kuram ugunskuru, pinam vainagus un ēdam sieru. Mēs vairs neatceramies par to, ka šai naktī izsenis ir piedēvēta sava veida maģija, kas tika izdzīvota un no kuras spēkus smēlās mūsu senči caur visdažādākajiem rituāliem un tradīcijām. Mēs to visu celsim gaismā šogad un aicinām ikvienu un īpaši ģimenes ar bērniem piedalīties šī brīnuma radīšanā un turpināt turēt godā mūsu senču gudrības,” stāsta Julgī Stalte, folkloras kopas “Skandinieki” vadītāja.

Kopā ar folkloras kopu “Skandinieki”, dažādiem amatniekiem, tradīciju meistariem un mūziķiem saulgriežu naktī siesim sieru, gatavosim pūdeli un ugunsratu, pīsim dziesmotus kroņus, atbrīvosim kustībām ķermeni, sakārtosim prātu dziesmotā tīrīšanā, kustināsim prātu un rokas amatos un spēlēs.

Notiks arī paši godi ar daudzināšanu, ar vīru un sievu maģiskajiem ritiem, ar sadančiem, apdziedāšanos, kokļu nakti, uguns rītiem, saules sagaidīšanu un rasas maģiju, gaismas daudzinājumu un piepildījumu.

Lai radītu vēl piepildītāku svētku sajūtu, organizatori aicina apmeklētājus vilkt mugurā goda drānas – tautastērpus vai stilizētos mūsdienu tautastērpus.

Līdzi ņemsim ciemakukuli kopīgam galdam, lai cits ar citu varētu dalīties un vairot labo. Uguns rituālam neaizmirsīsim mājās pērnos Jāņu vainagus, jo nu tie savākuši visu cauri gadiņam, ar godu sadedzināmi, radot vietu jaunam brīnumu laikam. Jāņu naktī pieredzami dažādi brīnumi, tāpēc līdzi jāpaņem silta villaine, zeķes, lai neizmirktu vai nenosaltu.

Svētki notiks 21.jūnijā no plkst. 19.00, Rubeņu kalna pļavu brīvdabas skatuvē “Ārijas”, Rumbulā, Bitenieku ielā. Pie mums var ērti atbraukt ar taksometru vai ar savu automašīnu.
Biļetes uz pasākumu https://www.bilesuparadize.lv

LA.lv