Praktiski
Manas tiesības

Ģimenē ienācis bērniņš ar īpašām vajadzībām. Uz kādu palīdzību no valsts var cerēt?0

Foto: Fotolia

Manai meitai pagājušā gada nogalē piedzima bērniņš ar īpašām vajadzībām. Tuvākajos gados viņam noteikti būs vajadzīga speciāla kopšana. Uz kādu palīdzību no valsts viņa var cerēt? INGA JELGAVAS NOVADĀ

Labklājības ministrijā precizējām, ka bērna invalīda kopšanas pabalsts tiek piešķirts, lai sniegtu papildu valsts atbalstu ģimenēm, kurās ir bērns invalīds ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, un nodrošinātu šādu bērniņu pilnvērtīgāku attīstību un drošāku aprūpi mājās. Pabalstu piešķir cilvēkam, kurš kopj bērnu invalīdu vecumā līdz 18 gadiem vai arī līdz termiņam, kurā beidzas bērnam noteiktā invaliditāte vai īpašas kopšanas nepieciešamības atzinums. Pabalstu var saņemt arī tad, ja cilvēks strādā.

Pabalsts ir 213,43 eiro mēnesī, taču kopā ar šo pabalstu valsts piešķir arī piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu – 106,72 eiro mēnesī. Tas nozīmē, ka ģimenei sniegtais valsts atbalsts kopumā sasniedz 320,15 eiro mēnesī.

Lai saņemtu bērna invalīda kopšanas pabalstu, bērnam jābūt Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀK) noteiktai invaliditātei un izsniegtam atzinumam par īpašas kopšanas nepieciešamību. Pieprasot bērna invalīda kopšanas pabalstu, jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā jāiesniedz rakstveida pieprasījumu. To var izdarīt gan personīgi, ierodoties VSAA nodaļā, gan elektroniska dokumenta formā, norādot tajā visu nepieciešamo informāciju vai izmantojot VSAA veidlapu mājaslapā www.vsaa.lv, kā arī nosūtot pieprasījumu pa pastu un norādot visu nepieciešamo informāciju.

LA.lv