Kopšana, Mājas

Gāzes eksplozija – kā no tās izvairīties?

Foto - Dainis Bušmanis

Pēdējos trīs gados pieteiktajās atlīdzībās saistībā ar eksplozijām mājokļos 36% gadījumu cēlonis bijusi neuzmanīga rīcība ar gāzes iekārtām, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) dati. Lielākā izmaksātā atlīdzība bijusi pērn – vairāk nekā 20 tūkstoši –, kad pilnībā nopostīta ēka pēc gāzes balona sprādziena.

Lietojot dažādas gāzes iekārtas mājoklī, ir stingri jāievēro drošības nosacījumi atbilstoši instrukcijām. Sākoties apkures sezonai, arvien biežāk notiek nelaimes gadījumi gāzes noplūdes dēļ – no gāzes plīts, apkures sistēmām vai gāzes balona. Diemžēl pavirša un vieglprātīga attieksme pret drošības noteikumiem, neiedziļināšanās kvalitatīvu iekārtu iegādē, sertificētu tirdzniecības vietu un meistaru izvēlē, kā arī patvaļīga rīcība, tostarp iekārtu pašrocīga pārvietošana, bieži vien noved pie nelaimes gadījumiem. Šo negadījumu skaits nav liels, bet to sekas nes ievērojamus zaudējumus mājokļu īpašniekiem.

Mājsaimniecības Latvijā par kurināmo izmanto gan dabasgāzi (metāns), gan sašķidrināto gāzi (propāna un butāna maisījums). Teritorijās ar izbūvētu dabasgāzes infrastruktūru patērētājiem dabasgāze tiek piegādāta pa cauruļvadiem, savukārt sašķidrināto gāzi, uzglabājot speciālās tvertnēs, iespējams piegādāt uz jebkuru vietu Latvijā.

BALTA pieredzē visvairāk negadījumu reģistrēts, kad sprādziens noticis pēc gāzes noplūdes, lietotājam mainot gāzes balonu. Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, lai šādus negadījumus mazinātu, jau kopš 2013. gada pakāpeniski no aprites tiek izņemti vecie jeb Eiropas Savienības tehniskajām prasībām neatbilstošie gāzes baloni. Nākamā gada sākumā stāsies spēkā aizliegums tos tirgot un uzpildīt. Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā no 2015. gada regulāri tiek atjaunota informācija par reģistrējām gāzes balonu tirdzniecības vietām.

Runājot par dabasgāzi – līdz šī gada beigām vairāk nekā 400 tūkstošiem klientu visā Latvijā tās tirdzniecību un piegādi nodrošina AS “Latvijas Gāze”. Pārstāvji norāda, ka no nākamā gada AS “Latvijas Gāze” būs dabasgāzes tirgotājs, bet dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un patēriņa uzskaiti nodrošinās no uzņēmuma nodalītais dabasgāzes sadales sistēmas operators AS “Gaso”.

AS “Latvijas Gāze” atgādina, ka dabasgāzei nav krāsas, garšas un smaržas, tādēļ tai mehāniski pievieno odorantu, kas piešķir specifisku smaku, lai būtu jūtama tās noplūde. Dabasgāze ir vieglāka par gaisu, tādēļ tā ceļas augšup, un to ir viegli izvēdināt no telpas. Pretēji ir sašķidrinātajai naftas gāzei, kas tiek pildīta balonos vai cisternās. Tā ir divas reizes smagāka par gaisu, tādēļ gāzes balonu nedrīkst novietot grūti vēdināmās telpās – pagrabos vai telpās, kas atrodas zem zemes līmeņa.

Sajūtot gāzes smaku:
* Zvanīt Gāzes avārijas dienestam – 114.
* Kategoriski aizliegts ieslēgt un izslēgt apgaismojumu un citas elektroiekārtas.

Ieteikumi ikdienai
Ja plānots vairākas dienas būt ārpus mājas, ieteicams aizvērt gāzesvada noslēgierīci.
Dabasgāzu iekārtu lietotājiem ir aizliegts patvaļīgi pārvietot, atslēgt vai pievienot iekārtas, kā arī veikt to remontu – šos darbus drīkst veikt tikai sertificēti speciālisti, kuri pēcāk izsniedz arī veikto darbu aktu.
Sekot līdzi regulārai iekārtu pārbaudei, it īpaši pirms aktīvās apkures sezonas sākšanās.
Ieteicams izmantot gan gāzes, gan arī dūmu detektoru savlaicīgas gāzes noplūdes un sadūmojuma fiksēšanai.
Lai saņemtu atbildes uz jautājumiem saistībā ar dabasgāzi, zvanīt – 155.
Konstatējot bojājumus skaitītājam vai plombām, nekavējoties izsaukt Gāzes avārijas dienestu, zvanot 114.

1 komentārs

 1. interesanti kād’bērnudārzā spēlējās šī teksta autors?

  “Mājsaimniecības Latvijā par kurināmo izmanto gan dabasgāzi (metāns), gan sašķidrināto gāzi (propāna un butāna maisījums)”

  atradām divas dažādas gāzes…

  Runājot par dabasgāzi – līdz šī gada beigām vairāk nekā 400 tūkstošiem klientu visā Latvijā tās tirdzniecību un piegādi nodrošina AS “Latvijas Gāze”

  400 tūkstoši klientu ar pilnu servisu un pakalpojuma sniedzējs žurnaļugam vēl īpaši uzsver atšķirību starp gāzēm:

  AS “Latvijas Gāze” atgādina, ka dabasgāzei nav krāsas, garšas un smaržas, tādēļ tai mehāniski pievieno odorantu, kas piešķir specifisku smaku, lai būtu jūtama tās noplūde. Dabasgāze ir vieglāka par gaisu, tādēļ tā ceļas augšup, un to ir viegli izvēdināt no telpas. Pretēji ir sašķidrinātajai naftas gāzei, kas tiek pildīta balonos vai cisternās. Tā ir divas reizes smagāka par gaisu, tādēļ gāzes balonu nedrīkst novietot grūti vēdināmās telpās – pagrabos vai telpās, kas atrodas zem zemes līmeņa.

  un tālākais teksts attiecas uz DABASGĀZI:
  Sajūtot gāzes smaku:
  * Zvanīt Gāzes avārijas dienestam – 114

  jo tikai dabasgāzes apkalpotājam ir savs avāriju dienests, bet viņš nodarbojas tikai un vienīgi ar DABASGĀZI
  kāpēc tas padumjais žurnaļuga nevar apjautāties kādam tās smagās gāzes piegādātājam, kas ir bīstami rīkojoties ar viņa gāzi un ko darīt bīstamās situācijās?
  šobrīd valstī apritē ir vairāk par pus miljonu balonu, nerunājot jau par tiem, kuri lieto sašķidrināto gāzi no pazemes cisternām…
  vai bērnudārzu nebeigušie žurnaļugas maz zin, ka Latvijā dabasgāze daļēji pieejama tikai 65 apdzīvotās vietās? un pat mazpilsētā Rīgā ir tūkstošiem sašķidrinātās gāzes lietotāju, jo ne visiem ir laimējies dzīvot tur, kur savulaik garām uz kādu rūpnīcu tika aizvilkts dabasgāzes vads…

  un tagad tāds jocīgs jautājums: bērnudārzniek, kas tad nodarbojas ar avārijas situāciju likvidēšanu sašķidrinātās gāzes gadījumos? nezini? nu tad kāda jēga no šī raksta?
  un painteresēties par šo tēmu prātiņa nepietiek, jo esam tik stulbi palikuši, ka nespējam pat atrast speciālistus un viņiem pajautāt…

  bet pietiktu uzrakstīt tikai tādu sīkumu:
  Dabasgāzes noplūdes gadījumā zvanīt 114
  Sašķidrinātās gāzes noplūdes gadījumā zvanīt 112

  un nebrīnīties, jo pēc pastāvošās likumdošanas tikai monopolorganizācijām jāuztur savi avāriju dienesti… sašķidrinātajā gāzē brīvais tirgus, licence izsniegta vairāk kā 50 privātfirmām, tāpēc avārijas situāciju novēršana uz VUGD pleciem…

Pievienot komentāru