Praktiski
Svētki

Garantija piemineklim – drošs tirgotājs. Kā nenopirkt brāķētu preci?0

Foto – Inita Šteinberga

Gribu iegādāties kapu pieminekli. Taču baidos, ka man iesmērēs kaut kādu viltojumu. Esmu dzirdējis par ķīniešu akmeņu slikto kvalitāti. Kā saprast, ka akmens labs? Vai drošāk pirkt dārgāko? Vai iegādājoties kā garantija varētu būt tas, ka priekšpuse slīpēta, taču aizmugure negluda, var redzēt, ka neapstrādāts akmens? VITOLDS Krāslavā

– Cena vien nevar būt kritērijs tam, cik labas vai sliktas kvalitātes ir kapakmens, – skaidro kapavietu ierīkotājs Andris Šīmanis. Viņš uzsver, ka pircējs bez īpašām priekšzināšanām pats nevar noteikt akmens kvalitāti un atbilstību cenai. Jo tuvāk Rīgai, jo cenas augstākas, savu uzcenojumu uzliek arī pārpircēji.

Meklē pārbaudītu firmu

Visdrošāk (varbūt ne lētāk) ir iegādāties kapakmeni un apmalītes no uzticama tirgotāja, kurš pārdotajai precei gatavs dot rakstisku garantiju, čeku par pirkumu. Ja būs kādas domstarpības, tikai tad pircējs var cerēt uz kompensāciju vai problēmas risinājumu. Pirms pērk pieminekli, der apjautāties, cik ilgi firma jau darbojas tirgū, lūgt parādīt veikumu dabā vai vismaz attēlos. Vēl labāk, ja par šo firmu ir labas atsauksmes no citiem 
klientiem. Var arī rīkoties šādi – izstaigāt kapus un noskatīt, kura kapavieta patīk, un pie kapu pārvaldnieka noskaidrot, kas to iekārtojis. Pilsētas kapos šāda informācija ir pieejama, jo visi darbi kapu teritorijā jāsaskaņo ar atbildīgajām personām.

Ziemeļnieki uzvedas labāk

Latvijā slikti uzvedas akmeņi, kas nākuši no siltākām zemēm, piemēram, Ukrainas. Tie mūsu klimatā var balot vai citādi zaudēt izskatu. Labi uzvedas no Somijas, Karēlijas reģiona, un Zviedrijas ievestie akmeņi. Arī pašu laukakmeņi turas braši.

Tā sauktie ķīniešu akmeņi nemaz nav akmeņi, skaidro speciālists, bet akmens masa, kuras sastāvs nav zināms, tāpēc tie ir ļoti lēti. Šis materiāls der ēku iekšējai apdarei, bet ne klimata pārbaudījumiem kapos. Pirmos gadus piemineklis būs spīdīgs un skaists. Neprofesionālis neatšķirs, vai tas ir pulēts dārgs akmens vai mazvērtīga akmens masa. Viens no kritērijiem, kas var likt aizdomāties, – zemā cena (taču ne vienmēr!). Ir tirgotāji, kuri arī godīgi pasaka, kas tas par izstrādājumu, un brīdina, ka pēc pāris gadiem spīdums izzudīs. Apmalītes nesabruks, taču izskatīsies žēlīgi. Ja vēlas, šādu akmeni var pirkt, taču tas nebūs dzimtas piemineklis, kas kalpos vairākas paaudzes.

Raupja aizmugure akmenim tiešām ir zināma garantija, ka tas nav ķīnietis. Tāda var būt gan Latvijas laukakmenim, gan kādam smalkākam akmenim no ziemeļvalstīm, jo to iegādājas lielos gabalos, ko vēlāk sazāģē plāksnēs. Tādā gadījumā ārmalai bieži saglabā dabīgumu.

UZMANIES! Kapos sarosījušies arī negodīgi tirgotāji, kas izbraukuma tirdzniecībā piedāvā soliņus, kapu apmalītes, nedodot par tiem nekādus darījumu apliecinošus dokumentus. Lauku cilvēki nereti naivi uzskata – pietiekama garantija ir tas, ka zināms tālruņa numurs, kurš noplēsts paziņojuma lapiņai. Jārēķinās, ka šādi var iegādāties arī mantu, kas nočiepta citos kapos un tikai mazliet atjaunota.

Labs padoms

Veidojot kapavietu, ieteicams uz kapu apmalītēm, sētiņas akmens detaļām (tās zog visbiežāk) iekalt kādu zīmi. Tādas parasti neizvēlas zagt, jo tad zaglim jāmeklē kāds, kas iezīmētās vietas izkals.

LA.lv