Daiļdārzs, Dārzs

Gandrene, alsīne, rodiola. 9 retumi akmeņdārzam un padomi tā veidošanai

Ložņu ģipsene. Foto - Valdis Semjonovs
Padomi

- Izvietojot augus akmeņdārzā, jāatceras, ka lielākā daļa nezied ilgāk par mēnesi. Pārējā laikā to izskatu nosaka lapotnes īpatnības.
- Izvēloties augus, jāņem vērā to augšanas prasības. Ja augs pāris gadu pēc iestādīšanas it kā bēg no ierādītās vietas, labāk to pārstādīt citā vietā vai nomainīt augsni.
- Sākumā, kamēr augi vēl nav sakuplojuši, akmeņdārzs neizskatās pievilcīgs. Tāpēc dārzniekam jau iepriekš savā iztēlē jāredz, kā kompozīcija izskatīsies pēc daudziem gadiem.

Lai akmeņdārza augiem sarūpētu tīkamu dzīvesvietu, jānodrošina pietiekami auglīga augsne, laba drenāža un vēlamais apgaismojums. Jāatbrīvojas arī no daudzgadīgo nezāļu saknēm, jo zemā auguma dēļ iestādītie augi nespēs konkurēt ar spēcīgi augošajām nezālēm. Akmeņdārzs vienmēr būs skaists, ja to izravēs reizi 1–2 nedēļās.

Jau vairāk nekā piecdesmit gadu akmeņdārza augus kolekcionē talsenieks, Prāgas akmeņdārzu audzētāju biedrības biedrs Uldis Jēkabsons. Viņš arvien iepazīst un izvērtē reti sastopamu, no ārzemēm atceļojušu augu prasības. No plašās kolekcijas audzētājs atlasījis skaistus un vērtīgus košumaugus ar pietiekami ilgu mūžu un dekorativitāti.

Minuarcija jeb linziedu alsīne (Minuartia capillacea syn. Alsine liniflora) – izskatās pēc irdena spilvena ar daudziem 15 cm aug­stiem ziedkātiņiem. Ziediņi ir balti, līdzīgi liniem, ar zaļu dzīslojumu. Piemērota saulainām, kaļķainām vietām. Vērtība akmeņdārziem, jo zied pieklusušajā jūlijā. Iestādot dobē starp citiem augiem, tā neveido blīvu stādījumu. Cieš no jebkura liellapaina kaimiņauga. Vislabāk aug uz mūriem, kur liels karstums.

Eiropas saulpurene (Trollius europaeus) ‘Ice Cream’ – gundegu dzimtas lakstaugs. Stāvs, 30 cm augsts stublājs. Zaru galā ir pa lielam, apaļam ziedam. Zied maijā–jūnijā. Jāsargā no gliemežiem.

Zālveida īriss (Iris graminifolia) – ar lapām krietni pāraug zili violetos, smaržīgos ziedus. Neparasti izskatās akmeņdārza slīpumā.

Ložņu ģipsene jeb plīvurpuķe (Gypsophila repens) – daudzgadīgs augs ar ložņājošiem stublājiem. Zied no jūnija līdz augustam. Audzē saulainā vietā, sausā, kaļķainā, caurlaidīgā augsnē. Labi pārziemo. Līdzīgi kā linziedu alsīne, guļot uz betona mūrīša, koncentrē daudz vairāk spilgti rozā ziedu.

Asinssarkanā gandrene (Geranium sanguineum) ‘Prostratum’ – veido kuplu, stāvu dzinumu puduri. Ir ļoti spēcīga sakņu sistēma, tāpēc var stādīt lielā slīpumā, kur ir smilšaina zeme un tā izskalojas. Lapas ir tumši zaļas, staraini šķeltas, ziedi – violeti. Zied jūnijā un jūlijā. Sausumizturīga, ilgmūžīga, der jebkura augsne. Labāk aug saulainā vietā.

Asinssarkanā gandrene ‘Compacta’ – ap 20 cm augsta. Zied jūnijā un jūlijā tumši rozā ziediem. Stāda 7–10 augus kvadrātmetrā. Jāuzmanās, lai nepārmēslotu, citādi augs zaudēs apaļo formu. Stādot neielabotā, vien uzirdinātā zemē, augs ir kompaktāks, glītāks.

Rodiola (Rhodiola semenovii) – elegants augs, kam nepieciešama labi drenēta, akmeņaina augsne. Īpaši dekoratīvs pavasarī un vasaras sākumā. Nekādā gadījumā nevajag sakņu kakliņu apbērt ar zemi. Ja saknes parādās augsnes virspusē, tās mulčē ar akmeņiem.

Pelašķis (Achillea erba-rotta) – ap 15 cm augsts, zaļlapains augs. Izplatīts augstu kalnos Itālijā, Francijā. Nepatīk kaļķaina augsne. Nepieciešama brīva augšanas telpa, jo, ja uzmāksies kaimiņaugs, pelašķim atmirs sānu dzinumi. Pieaug lēni un pamatīgi. Ļoti laba izvēle akmeņdārzam, tikai blakus jāstāda košāks augs.

Mikona ramonda (Ramonda myconi) – mūžzaļš, daudzgadīgs, līdz 10 cm garš augs. Violeti ziedi ar spilgti dzeltenām putekšnīcām. Stāda starp akmeņiem, daļēji noēnotā vietā. Rozetes vidū nekādā gadījumā nedrīkst uzkrāties ūdens. Ja ir ilgstoši rudens lieti, augu ieteicams pārklāt ar burbuļplēvi.

1 komentārs

 1. ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Pievienot komentāru