Praktiski
Dārzs

Gandrene, alsīne, rodiola. 9 retumi akmeņdārzam un padomi tā veidošanai0

Ložņu ģipsene. Foto – Valdis Semjonovs

Lai akmeņdārza augiem sarūpētu tīkamu dzīvesvietu, jānodrošina pietiekami auglīga augsne, laba drenāža un vēlamais apgaismojums. Jāatbrīvojas arī no daudzgadīgo nezāļu saknēm, jo zemā auguma dēļ iestādītie augi nespēs konkurēt ar spēcīgi augošajām nezālēm. Akmeņdārzs vienmēr būs skaists, ja to izravēs reizi 1–2 nedēļās.

Jau vairāk nekā piecdesmit gadu akmeņdārza augus kolekcionē talsenieks, Prāgas akmeņdārzu audzētāju biedrības biedrs Uldis Jēkabsons. Viņš arvien iepazīst un izvērtē reti sastopamu, no ārzemēm atceļojušu augu prasības. No plašās kolekcijas audzētājs atlasījis skaistus un vērtīgus košumaugus ar pietiekami ilgu mūžu un dekorativitāti.

Minuarcija jeb linziedu alsīne (Minuartia capillacea syn. Alsine liniflora) – izskatās pēc irdena spilvena ar daudziem 15 cm aug­stiem ziedkātiņiem. Ziediņi ir balti, līdzīgi liniem, ar zaļu dzīslojumu. Piemērota saulainām, kaļķainām vietām. Vērtība akmeņdārziem, jo zied pieklusušajā jūlijā. Iestādot dobē starp citiem augiem, tā neveido blīvu stādījumu. Cieš no jebkura liellapaina kaimiņauga. Vislabāk aug uz mūriem, kur liels karstums.

Eiropas saulpurene (Trollius europaeus) ‘Ice Cream’ – gundegu dzimtas lakstaugs. Stāvs, 30 cm augsts stublājs. Zaru galā ir pa lielam, apaļam ziedam. Zied maijā–jūnijā. Jāsargā no gliemežiem.

Zālveida īriss (Iris graminifolia) – ar lapām krietni pāraug zili violetos, smaržīgos ziedus. Neparasti izskatās akmeņdārza slīpumā.

Ložņu ģipsene jeb plīvurpuķe (Gypsophila repens) – daudzgadīgs augs ar ložņājošiem stublājiem. Zied no jūnija līdz augustam. Audzē saulainā vietā, sausā, kaļķainā, caurlaidīgā augsnē. Labi pārziemo. Līdzīgi kā linziedu alsīne, guļot uz betona mūrīša, koncentrē daudz vairāk spilgti rozā ziedu.

Asinssarkanā gandrene (Geranium sanguineum) ‘Prostratum’ – veido kuplu, stāvu dzinumu puduri. Ir ļoti spēcīga sakņu sistēma, tāpēc var stādīt lielā slīpumā, kur ir smilšaina zeme un tā izskalojas. Lapas ir tumši zaļas, staraini šķeltas, ziedi – violeti. Zied jūnijā un jūlijā. Sausumizturīga, ilgmūžīga, der jebkura augsne. Labāk aug saulainā vietā.

Asinssarkanā gandrene ‘Compacta’ – ap 20 cm augsta. Zied jūnijā un jūlijā tumši rozā ziediem. Stāda 7–10 augus kvadrātmetrā. Jāuzmanās, lai nepārmēslotu, citādi augs zaudēs apaļo formu. Stādot neielabotā, vien uzirdinātā zemē, augs ir kompaktāks, glītāks.

Rodiola (Rhodiola semenovii) – elegants augs, kam nepieciešama labi drenēta, akmeņaina augsne. Īpaši dekoratīvs pavasarī un vasaras sākumā. Nekādā gadījumā nevajag sakņu kakliņu apbērt ar zemi. Ja saknes parādās augsnes virspusē, tās mulčē ar akmeņiem.

Saistītie raksti

Pelašķis (Achillea erba-rotta) – ap 15 cm augsts, zaļlapains augs. Izplatīts augstu kalnos Itālijā, Francijā. Nepatīk kaļķaina augsne. Nepieciešama brīva augšanas telpa, jo, ja uzmāksies kaimiņaugs, pelašķim atmirs sānu dzinumi. Pieaug lēni un pamatīgi. Ļoti laba izvēle akmeņdārzam, tikai blakus jāstāda košāks augs.

Mikona ramonda (Ramonda myconi) – mūžzaļš, daudzgadīgs, līdz 10 cm garš augs. Violeti ziedi ar spilgti dzeltenām putekšnīcām. Stāda starp akmeņiem, daļēji noēnotā vietā. Rozetes vidū nekādā gadījumā nedrīkst uzkrāties ūdens. Ja ir ilgstoši rudens lieti, augu ieteicams pārklāt ar burbuļplēvi.

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Žāvētava augļiem un dārzeņiem. Kā izgatavot pašam
16 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Praktiski
Ko tik neizdomā. Miskaste, kura pati iztīrās
16 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
7 svarīgi jautājumi par piemiņas vietām
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Britu ārlietu ministrs: Aizturot “Stena Impero” Irāna izvēlas bīstamu ceļu
6 minūtes
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Irānas sagrābtais britu kuģis noenkurots ostā; izmeklēs iespējamu sadursmi
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Divas pašvaldības izslēdz savus izdevumus no masu informācijas līdzekļu reģistra
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
LED gaismekļu ražotājs “Vizulo” jaunās tehnoloģijās ieguldīs vairāk nekā pusmiljonu eiro
44 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Māksla kā vienīgais dzīvesveids. Saruna ar mākslinieku dinastijas turpinātāju Indriķi Ģelzi
5 stundas