Praktiski
Rokdarbi

Gan mantiņa, gan spilventiņš. Šujam savam mazulim pašas 0

Publicitātes foto

Rokdarbniece Elīna Baranovska ļoti labi zina, kādas rotaļlietas, apģērba gabali un aksesuāri patīk bērniem, jo viņas ģimenē aug trīsgadīgi dvīņi. Abi ir savas māmiņas darbu pirmie vērtētāji.

Galerijas nosaukums

Mokasīni un knupīšu turētāji

Rokdarbi Elīnai vienmēr patikuši un arī padevušies, tāpēc, beidzot 9. klasi, mācības turpinājusi Vieglās rūpniecības tehnikumā, kur apguvusi modelētājas konstruētājas profesiju. Kādu laiku strādājusi salona “Burda Rīga” filiālē Lāčplēša ielā, bet, piedzimstot dvīņiem, kļuva par pilna laika māmiņu. – Pirmos divus gadus veltīju tikai bērnu aprūpei un audzināšanai, bet, kad dvīņi paaugās, varēju pievērsties arī kam citam. Atklāti sakot, biju noilgojusies darīt ko citu, ne tikai nodoties ikdienas rutīnas darbiem.

Ideju rokdarbiem Elīnai nekad neesot trūcis un pacietības iecerēto novest līdz veiksmīgām beigām arī ne. Ja kas neizdodas uzreiz, dara tik ilgi, kamēr sanāk. – Vispirms uzšuvu bērnu mokasīnus, tiem sekoja knupīšu turētāji, tad – greznas matu lentes.

Maisam gals nu bijis vaļā, nosmej Elīna. Katru brīvāku brīdi skicējusi lietas, ko varētu darināt bērniem. Ienācis prātā, ka varētu darināt apgleznotas somiņas. Tad iedomājusies, kādēļ lai somiņa nepildītu divas funkcijas vienlaikus – būtu arī spilventiņš. Mazuļiem taču tas ir tik ērti – pasit somiņu zem galvas un pačuči.

Novērtējusi, ka viņas darinātās mīkstās spēļmantiņas bērniem patīk, Elīna Baranovska izveidoja mikrouzņēmumu. Tagad viņa ir individuālā komersante, kuras darbi atpazīstami pēc zīmola Milly Mocs. Tas radies par godu viņas pirmajiem darinājumiem – bērnu mokasīniem.

Skice, piegrieztne, zaķis

Elīna mīkstās rotaļlietas šuj no kokvilnas un lina, arī no kokvilnas, kam pievienots elastāns. Audumus pērk daudzviet: audumu un rokdarbu piederumu veikalā Abakhan, gultasveļas un audumu veikalā Mežroze (tajā esot pieejama ļoti kvalitatīva kokvilna!), Rīgas centra audumu veikalā Spolīte, arī dzīvesvietai tuvējos veikaliņos Imantā.

Kā jau Elīna minēja, sākumā ir skice. Kad top skaidrs, kādas būs tēla aprises, zīmē piegrieztni. Tad seko detaļu piegriešana. Ja kokvilnas audums ir plāns, piegrieztni liek zem tā un apvelk detaļas kontūru. Piemēram, garausainā zaķu meitene sašūta no septiņām detaļām: četrām ķepām, divām garām ausīm, rumpja un galvas.

Detaļas sašuj ar šujmašīnu, vienu galu atstājot vaļā, tad izvērš uz otru pusi un vienmērīgi piepilda ar sintaponu. – Tie ir dažādi: blīvāki, mīkstāki, speciāli rotaļlietām paredzētie. Pēdējo ir ļoti viegli iepildīt vissmalkākajās rotaļlietu detaļās, taču spilventiņam vajag blīvāku, lai pagalvis nesa-plok, – iesaka Elīna.

Kad sintapons iepildīts, aizdiedz katras detaļas vaļējo galu un sašuj detaļas. Iepriekš noteikti ir jāizšuj garausaino zaķīšu sejiņas. Acis, purniņu un muti vispirms viegli uzzīmē ar zīmuli, pēc tam izšuj ar mulinē diegiem klājdūrienā un kātu dūrienā.

Savukārt zaķus un lāčus uz spilventiņiem zīmē ar speciālo tekstila un auduma krāsu PDO Cveta Color. Lai līnija būtu maksimāli akurāta, to velk nevis ar otu, bet punktē ar koka irbulīti. Kad krāsa nožuvusi, to no auduma kreisās puses nostiprina ar karstu gludekli, paturot trīs četras minūtes. Šādi apstrādāts zīmējums būs noturīgs, nepazudīs, rotaļlietu mazgājot 40 grādos.

No nekaitīgiem materiāliem darinātas mīkstās rotaļlietas var ņurcīt un samīļot, ir jaukas mīļmantiņas. Lai mazulis varētu droši spēlēties ar mantiņu, rotājumus – pērlītes un lentīti – piešuj, nevis līmē. Elīna rotaļlietu acis un degunu izšuj ar mulinē diegiem, retāk – ar vilnu.

Rotaļlieta bērnam ir gan sabiedrotā, gan aizstāve, kurai viņš uztic savus noslēpumus, dalās ar emocijām. Spilventiņš vienmēr būs pa rokai, ja tam piešuj aukliņu, lai var pakarināt plecā.

LA.lv
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Māja bez pelējuma un puves? Palīdzēs kārtīgs jumts un pareiza ēkas konstrukcija 1
18 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Uzzinām vairāk par bumbieru šķirnēm: populārākās, izturīgākās, ar lielākajiem augļiem 2
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
12 populāras suņu šķirnes, kas nav piemērotas saimniekiem – iesācējiem
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Taksistu konflikts lidostā: policija sāk lietvedību
57 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pie Latvijas jūras robežas manīta Krievijas bruņoto spēku lidmašīna
5 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Krievijai esot piekļuve Lielbritānijas vīzu apstrādei
49 minūtes
LA
LA.lv
Dabā
Svētku priekšvakarā izdemolēta populārā Kaņiera niedrāja laipa Ķemeros
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sestdien vietām nedaudz līs
3 stundas