Praktiski
Mājas

Gaisma no grīdas maina telpas noskaņu. Kas jāņem vērā, tādu ierīkojot?0

Foto: Lisaveya/Shutterstock

Pierasts, ka apgaismojumu ierīko griestos, pie sienām, taču interesants risinājums ir arī tā ierīkošana sienā pie pašas grīdas vai tieši grīdas segumā. Tas ļauj izmainīt telpas noskaņu, piešķirot tai modernisma stilu. Cita starpā tieši grīdas apgaismojums, kurā izmantoti punktveida gaismekļi un kustību sensori, ir optimāls risinājums, lai izveidotu naktij domāto apgaismojumu, kas, pārvietojoties telpā, izgaismo ceļu, ļaujot neuzdurties šķēršļiem.

Tomēr gaismekļu ierīkošana grīdas līmenī vai tieši uz grīdas liek izvēlēties noteikta veida gaismas avotus. Gaismekļiem jābūt mitrumizturīgiem, lai grīdas mitrās uzkopšanas laikā tajos neiekļūtu ūdens. Jāizvēlas atbilstīgas mitrumizturības klases – ne mazākas par IP 65 – gaismas ķermeņi. Tāpat gaismas avotu korpusam jābūt mehāniski izturīgam, arī tad, ja tos iebūvē nevis grīdā, bet grīdlīstē. Arī tiem taču var nejauši trāpīt ar kāju…

Savukārt izstarotajai gaismai jābūt maigai, mazliet klusinātai, lai naktī tā netraucētu pārējiem gulētājiem. Šim mērķim noderēs diožu gaismekļi, kas vienlaikus arī uzsilst mazāk. Tie ir kompakti un pieejami modeļi, kurus var iebūvēt pat lamināta loksnē.

Apgaismojums grīdā

Izvēloties punktveida gaismekļus grīdai, jāņem vērā, ka to cena ir visai augsta – sākot no 15 eiro gabalā. Tos parasti ierīko apkārt visai telpai zināmā attālumā no sienām vai paralēli divām garākajām sienām, ja telpa ir šaurāka. Attālums starp gaismas ķermeņiem – no 400 līdz 700 milimetriem.

Interesants risinājums ir dažādas krāsas gaismas moduļu iebūvēšana grīdās, tos izvietojot noteiktā secībā vai haotiski. Šādas apgaismes ierīces gan jāpasūta individuāli, pieskaņojot telpas grīdas īpatnībām un kopējam interjeram. Tās parasti lieto sabiedriskajās telpās, taču šāds apgaismojums varēt kļūt par rozīnīti arī mājokļa gaitenī vai vannasistabā.

Gaismekļi grīdlīstē

Gaismas avota ierīkošanai grīdlīstē vispiemērotākā ir gaismas diožu lente. Tās cena ir salīdzinoši zema – sākot no 1,60 eiro par metru. Gaismas diožu lentes var iegādāties jau pilnībā nokomplektētas ar nepieciešamajām ierīcēm – barošanas bloku un kontrolieri. Taču komponentus var iegādāties arī atsevišķi.

LED lentes ir pieejamas piecus metrus garos ruļļos. Šāds izmērs nav nejaušība – garākos posmos ir strāvas kritums, kas ietekmē lentes spilgtumu. Līdz ar to, ja lentes posmi ir garāki par 5 metriem, tiem nepieciešama papildu enerģija no strāvas pastiprinātāja. Lentes iespējams dalīt vairākās daļās – uz tām ir iezīmētas vietas, kurās tās paredzētas dalīšanai vai griešanai īsākos posmos. Gaismas diožu lentes aprakstā norādīts enerģijas patēriņš W/m. Šis skaitlis jāreizina ar paredzēto uzstādāmo metru skaitu. Vēl jāpieskaita 10 procentu rezerve, tā iegūstot nepieciešamo barošanas bloka jaudu. Visām lentēm nepieciešams līdzstrāvas barošanas bloks.

Ierīkojot LED lentes, speciālisti iesaka izmantot arī LED profilus – tie nodrošina lentes papildu dzesēšanu, līdz ar to būtiski pagarinot tās kalpošanas laiku.

Ir grīdlīstes, kurās jau paredzēta šādas lentes ierīkošana. Tā jāizvieto aiz caurspīdīga plastmasas paneļa. Praktiski visās PVC grīdlīstēs ir kanāli komunikāciju kabeļu ievietošanai. Arī tos var izmantot kā vietu gaismas diožu lentēm. Lentes aizmugurē parasti ir lipīgs sastāvs, kas klāts ar aizsargslāni. To atliek tikai noņemt un lenti pielīmēt kanāla iekšpusē. Caurspīdīgus vai matētus aizsargpaneļus šajā gadījumā var iegādāties atsevišķi. PVC grīdlīstu cena ir, sākot no 2 eiro/2,5 m. Grīdlīstēm piemērotas ir diožu lentes ar apzīmējumu SMD 3528, kas patērē 4,8 W/m. Barošanas bloka jauda – 100 vatu. Tie ir pietiekami nelieli un kompakti. Nelielu telpu apgaismošanai var izmantot ar baterijām darbināmus mazākas jaudas barošanas blokus. Atliks vien laiku pa laikam nomainīt baterijas.

Ja nav iespējams grīdlīstei iegādāties caurspīdīgu vai matētu aizsargpaneli, var izmantot gaismas diožu caurulīti, kurā diodes jau ieslēgtas drošā PVC apvalkā (Duralight). Šādas caurules cena ir nepilni 20 eiro par 10 metru garu virteni.

Gaismekļi kāpnēs

Ja mājās ir kāpnes, to apgaismošana ar apakšējo gaismu ir viens no veidiem, kā kāpšanu padarīt pēc iespējas drošāku. Šajā gadījumā gaismas diožu lenti stiprina pie sienas virs vai zem pašiem pakāpieniem. Ja kāpnēm ir pagriezieni vai vairāki laidi, sistēma jāizveido tā, lai gaisma ieslēgtos savlaikus – jau tuvojoties attiecīgajam kāpņu posmam.

Padomi

Foto: Nosorogua/Shutterstock

• Plānojot ierīkot gaismas diožu lenti uz grīdas, nepieciešams iegādāties speciālus šim mērķim domātus profilus ar caurspīdīgu vāciņu. Profilu var ierīkot starp atsevišķiem dēļiem vai tajos izfrēzētos padziļinājumos.

• Grīdas apgaismojumu var ierīkot, ja tās virsma ir līdzena. Pretējā gadījumā apakšējā gaisma izcels katru nelīdzenumu.

SVARĪGI

Ja māc šaubas, ka elektrisko ierīču pieslēgšanu spēsiet paveikt pats, darbu labāk uzticēt sertificētam elektriķim.

LA.lv
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Ar sēnēm pildīts ķirbis. Garšos debešķīgi!
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Vai var apstrīdēt piešķirto invaliditātes grupu?
8 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Aukstā metināšana – ļoti izturīga, bez asām smakām un toksiskiem garaiņiem. Un pietam – tik vienkārša!
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Kā tikt pie mazākas elektrības cenas? 2
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Ilze Aizsilniece: Kurp dodamies? Par ētiku, algām un mediķiem 2
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
MH17 notriekšanas izmeklētāji publicē telefonsarunas: ko tās atklāj?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
“Saskaņa” aptur darbu RD koalīcijā
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Karostas cietumā filmēt ierodas spoku mednieki un ekstrasenss no Zviedrijas 1
1 stunda