Praktiski
Rokdarbi

FOTO: Lakata aušana uz koka rāmja0

Foto: Ināra Klauģe

Lai varētu aust uz rāmja, to vispirms vajag uztaisīt. Dotajā aprakstā rāmis ir izgatavots no koka mājas apstākļos.

Rāmim ir kvadrāta forma – 1,40 m x 1,40 m, ar stiprinājumu rāmja viducī. Gar visām četrām rāmja malām vienādā attālumā (1 cm) ir iezāgēti robiņi. Tie būs celiņi dzijas savilkšanai un nostiprināšanai. Tam jābūt gludam, lai darba procesā nesavainotu rokas un nesabojātu dziju.

Rāmi var izgatavot arī no bieza kartona jebkurā lielumā.

Aužot uz rāmja, iegūst trijstūra formas lakatu, kas ir lielisks papildinājums pie attiecīga apģērba.

Darba procesam vajag krāsainu dziju, kur 100 g = 200 m, vēl vajag garu adatu ar lielu actiņu, lai var ievērt dziju.

Lakata aušanai izmanto lāpīšanas tehniku, raksts veidojas no diegu savstarpējas krustošanās, tā rodas mazākas vai lielākas rūtiņas.
Sākot darbu, jānovelk stingra diagonāle no rāmja kreisā augšējā stūra uz labo apakšējo un jānostiprina.

Izvēlētā dzija jāsagarina vienādā garum, pie rāmja garuma pieskaitot 15–20 cm. Sagatavoto dziju savelk uz rāmja horizontālā virzienā, katrā celiņā ievelk divas vai trīs kārtas dzijas, tas atkarīgs no dzijas resnuma.

Kad tas izdarīts, tad savilkto dziju rāmja kreisajā pusē savstarpēji sasien, to dara gar abām rāmja malām.

Aušanu veic rāmja labajā pusē no labās malas uz kreiso (var arī otrādi). Atsien labās puses pirmo celiņu, iever pavedienus garā adatā un, divreiz aptinot pavedienu ap diagonāli, lāpīšanas tehnikā iet uz leju. Tiekot līdz lejai, pavedienu izver no adatas un nostiprina pirmajā robiņā. Tādā veidā turpina, kamēr izausts pēdējais pavediens.

Nobeigumā, lai lakats neizārdītos, jāsasien bārkstis savstarpēji kopā pa divi vai trīs, kā vēlaties. Ja nepieciešams, bārkstis nolīdzina vienādā garumā.

Process samērā vienkāršs, bet aizņem zināmu laiku un lielu uzmanību. Kļūdīties nedrīkst. Šī nodarbe ļauj radoši izmantot dažādu dziju krājumu atlikumus, kā arī var palielināt ģimenes budžetu, lakatus pārdodot.

Katrs noaustais lakats ir kā mākslas darbs – kas pārsteidz gan ar krāsu salikumu, gan ar rokdarbnieču neatkārtojamo rokrakstu.

Lakata aušana uz rāmja
LA.lv