Praktiski
Rokdarbi

FOTO: Filcējam krelles! Darināšana soli pa solim0

Foto: Aija Geida

Lai pagatavotu oriģinālas dāvanas, nav jābūt ne prasmīgam rokdarbniekam, ne apveltītam ar mākslinieka talantu – tas ir pa spēkam ikvienam! Šoreiz – neliels ieskats filcēšanas tehnikā.

Filcēšanai ir divas metodes – sausā un slapjā, šoreiz rādām, kā top interesantas krelles slapjajā tehnikā. Soli pa solim savā pieredzē dalās rokdarbniece Aija Kalviša. Krelles iespējams pagatavot pāris vakaros – varētu jau iespēt vienā, bet bumbiņām diennakti ir jāžūst.

Nepieciešams: trīs krāsu vilnas šķiedras, lentītes aizdarei, pērlītes, diegs un adata, ziepes, šķēres, filcēšanas adata – tai uz asmens ir mazi ērkšķīši, kuri, caurdurot vilnu, noķer tās daļu. Tā, durstot uz augšu un leju, vilna safilcējas.

Foto: Aija Geida

Darba gaita

1. Vilnas šķiedru sadala vienādos gabaliņos. Svarīgi, lai tie būtu vienādā svarā, jo citādi nesanāk vienāda lieluma bumbiņas. Ja veido dažādu krāsu mistrainas bumbiņas, tām piemeklē saderīgus toņus.

Foto: Aija Geida

2. Vienā galā uzmet mezglu.

Foto: Aija Geida

Ap šo mezglu veido bumbiņu, vienmērīgi aptinot vilnas šķiedras.

Foto: Aija Geida

4. Ar filcēšanas adatu sadursta bumbiņu, nemitīgi to grozot un tā veidojot skaistu formu (apaļas vai iegarenas bumbiņas). Uzmanīgi, jo adata ir ļoti asa!

Foto: Aija Geida

Tā izskatās vienmērīgi sadurstītas bumbiņas.

Foto: Aija Geida

6. Pagatavo tik siltu ziepjūdeni, cik rokas var izturēt. Jo ūdens karstāks, jo ātrāk bumbiņa saveļas un šķiedra labāk sakļaujas. Iemērc ziepjūdenī bumbiņu un ar rokām maigi viļā, līdz iegūta viendabīga forma (līdzīgi, kā to dara ar plastilīnu).

Foto: Aija Geida

7. Velšanu turpina uz bambusa šķiedras paliktņa (var izmantot arī tos, kuros tin suši). Var velt uz burbuļplēves, jo īpaši tā noderīga smalkiem darbiem.

Foto: Aija Geida

8. Jāparedz, ka filcējot bumbiņas izmērs samazinās par 15 – 25%.

Foto: Aija Geida

9. Kad bumbiņa gatava, to uzmanīgi izskalo un noliek uz diennakti žūt istabas temperatūrā. Ja neizskalo, sārms, kas ir ziepēs, var to sabojāt. Pēc tam var vērt, bumbiņai viegli izdurot cauri ar parasto adatu. Labāk izmantot nevis makšķerauklu, bet gan parasto kokvilnas diegu, tad bumbiņas tā nestaigā.

Foto: Aija Geida

10. Starp bumbiņām kārto pieskaņotas krāsas pērlītes.

Foto: Aija Geida

11. Krellēm skaisti nostrādā galus – var piešūt pieskaņotas krāsas lentītes vai iegādāties speciālu aizdarīti. Diegu nostiprina bumbiņas vidū.

Foto: Aija Geida

12. Vietu, kur piešūtas lentītes, nomaskē ar pērlītēm – izskatās ļoti dekoratīvi! Lentītes var nogriezt dažādos garumos, tad sasienot izskatās interesantāk.

Foto: Aija Geida

UZZIŅA

• Veikalos nopērkama rupjāka un smalkāka vilnas šķiedra. No Latvijas aitām lielākoties iegūst rupjāku, tā vairāk piemērota lieliem darbiem, piemēram, čībām, rotaļlietām, bumbiņām, termosu un kafijas kannu sildītājiem un citiem. Merīnaitu vilnas šķiedra ir smalkāka un noderīga tieši rotām, to visbiežāk ieved no Vācijas.

LA.lv
LA
LA.LV
Praktiski
Pieci būtiski soļi sava pirmā īpašuma iegādē
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Bietes zupām un salātiem. Garšīgas receptes ziemas krājumiem
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Zemesvēžu nāves gulta: kā izlikt lamatas dārza kaitēklim? 1
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Pipara burgeri labdarībai. Roju Puķi piesaka “Latvijas lepnumam” 2
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Dienas Biznesam” par slēptu politisko reklāmu draud 100 000 eiro sods
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kāda filma stundā matemātikas skolotājam Rīgā maksā darbu 1
1 stunda
LE
LETA
Sports
Bukša uzaicināta piedalīties pasaules čempionātā vieglatlētikā
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Uz Arktiku pētīt klimatu dodas “vēsturē lielākā polārā ekspedīcija”
1 stunda