Praktiski
Dārzs

Fizāļi – kā iegūt labu ražu?0

Foto: Ieva Žemčužina

“Vēlos uzzināt, kā audzēt ēdamos fizāļus?” jautā lasītāja Māra no Smiltenes novada.

“Galvenais iemesls, kādēļ neizdodas izaudzēt kārtīgu ēdamo fizāļu ražu, ir tas, ka augi tiek iesēti pārāk vēlu. Pie vainas var būt arī laikapstākļi – ja pavasarī ilgi ir salnas, dēstu izstādīšana aizkavējas.

Mēs stādus audzējam no sēklām, kuras iegādājamies dārzkopības veikalos.

Esam izmēģinājuši fizāļus audzēt no pašvāktām sēklām, bet tad dēsti ne vienmēr bija kvalitatīvi – bija zemi, ar maziem auglīšiem,” stāsta Tomes pagasta zemnieku saimniecības Ogu dārzs īpašniece Ieva Žemčužina.

Saimniece audzē divu veidu fizāļus: Physalis peruviana (veido stingru, ap 1 m augstu krūmu, augļi diezgan lieli, ar patīkamu skābenu garšu) un Physalis pruinosa (veido zemu krūmu, dzinumi noklājas pa zemi, augļi mazi, gaiši dzelteni, saldi).

Foto: Ieva Žemčužina

Stādu audzēšana. Sēklas sēj februāra beigās kastītē, bagātinātā kūdras substrātā. Diedzē 20 °C temperatūrā. Kad parādās pirmās īstās lapas, augus izpiķē 12 cm diametra podiņos. Dēstus laista mēreni, tos neiekaltējot.

Pastāvīgā vietā stāda jūnija sākumā pēc salnām.

Nepārliet un nepārmēslot. Fizāļus audzē gan zem seguma, gan atklātā laukā. Augus stāda 70 cm attālumā citu no cita. Katrā bedrītē ieber kūdru, nedaudz Trihodermīna un granulēto putnu mēslu.

“Veģetācijas periodā fizāļiem nevajag dot papildmēslojumu. Augus mēslojot, tiem veidosies zaļā masa, un raža būs niecīga. Fizāļi ir pieticīgi. Labāk augus mazliet turēt badā, tad no krūma var iegūt ap kilogramu auglīšu,” stāsta audzētāja.

Fizāļi nav pārāk mitrumprasīgi. Saimniecībā zem plēves seguma ir ierīkota pilienveida laistīšanas sistēma, un augus veģetācijas periodā laista tikai reizi nedēļā, vakarā. Kad krūmi sāk ražot, pārtrauc laistīt. Augus nevajag ne veidot, ne atsiet pie atbalsta mietiņa.

Saistītie raksti

Ražas vākšana. Tiklīdz auglīši ir dzelteni, tos var vākt. Pārgatavojušies augļi nokrīt zemē kopā ar kauslapiņu apvalciņu.

Ārā audzētie augi ražo līdz pirmajām salnām, savukārt tunelī zem dubultplēves seguma stādītajiem ražu iespējams vākt, kamēr vien gaisa temperatūra nav zemāka par -4 °C.

LA.lv
IB
Indulis Burka
Praktiski
Laika relejs – automātiski ieslēdz un atslēdz elektroierīces. Kā tas darbojas un kur noderēs?
20 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Vai var piedzīt alimentus, ja laulība oficiāli nav šķirta?
21 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Mikoloģe: “Sēņošanas sezona īsti nebeidzas nekad. Vēl joprojām mežos lasa baravikas un gailenes”
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Ar IIN neapliekamais nākamgad lielāks. Skaidrojam, kuri būs lielākie ieguvēji
1 stunda
LE
LETA
Dabā
No piektdienas kļūs krietni aukstāks
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: “Atlaist Saeimu!” atkal modē
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Tirgus sastingst gaidās. Četrus mēnešus vērtēs “Bites”un “Baltcom”apvienošanu.
54 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Burovs skaidro, kādā gadījumā atkāpsies no amata
10 minūtes