Dārzs, Telpaugi

Falenopši nīkuļo – birst ziedpumpuri, parādās baltas pūtītes. Vai augi izdzīvos?

Foto - Shutterstock

Falenopšiem ir aizmetušies ziedpumpuri, bet tie sāk birt. Uz augiem parādījušās baltas pūtītes. Kas tās ir? AUSMA LIMBAŽU NOVADĀ

Kolekcionārs, Orhideju audzēšanas skolas lektors Egons Tone domā, ka baltās pūtītes, kas izskatās kā mazi vates pikucīši, ir pūkainās bruņutis, ko pircēji parasti kā bezmaksas bonusu paņem līdzi no veikala. Kaitēkļi mājas apstākļos ļoti veiksmīgi vairojas un no nopirktajiem falenopšiem pāriet uz blakusesošajām puķēm. Pūkainās bruņutis barojas pa vienai vai kolonijās grūti pieejamās vietās: lapu žāklēs, uz pielapēm, dzinumu galos, uz ziedpumpuriem. Pieaugušos kukaiņus klāj nevis bruņas, bet balti vaskveida pavedieni. Pūkaino bruņutu kolonijas atgādina vates piciņas, kuras saspiežot izdalās sarkanīga sula. Kaitēkļi sūc augu sulu, izdala medus rasu.

Orhideju audzētājs piebilst, ka rudens beigās, ziemas sākumā orhidejām ziedpumpuru mešana ir bieži izplatīta parādība. Ziedi paņem ļoti daudz spēka, un, tiklīdz puķei kaut kas nepatīk, tā vispirms atbrīvojas no ziediem.

Iemesli var būt dažādi, piemēram, gaismas trūkums, caurvējš.

Egons Tone savu orhideju kolekciju aizsargā pret kaitēkļiem ar ļoti spēcīgiem profesionāliem ķīmiskajiem līdzekļiem, kuru iegādei vajadzīga speciāla apmācība un atļaujas. Arī sistēmas iedarbības insekticīds Actara 25, kas dārzkopības veikalos nopērkams 4 g paciņās, ir 2. reģistrācijas klases līdzeklis. Tomēr, ja falenopši ir kā sētin nosēti ar bruņutīm un tos vēlas atveseļot, insekticīdi jālieto (pret bruņutīm jācīnās ar spēcīgu ķīmiju, lai kukaiņi, sūcot saindēto auga sulu, aizietu bojā).

3 Komentāri

  1. Ir iespējams pārskatīt kopīpašuma, neloģisko likumu , kurā jāmaksā par kaimiņa NīN, ja kādam no kopīpašniekiem nav “atļautie “pēc Jūrmalas domes domām pietiekamie m2, lai izbeigtu kopīpašnieku attiecības un nodokļus godīgi maksātu katrs par savu īpašumu.
    Un vēl ,lai izbeigtu Jūrmalas dabas izcūkošanu , daudzstāvu māju celtniecību.

  2. var mēģinēt ar degvīnu: ar šnabī samērcētu mīkstu otu pārslauka lapas no abām pusēm, un ar otu viegli var tikt arī vietā, kur lapas sākas, un tā viegli pāri pumpuriem. Tikai ar vienu reizi nepietiek, jāuzrauga regulāri. Manām puķēm līdzēja.

Pievienot komentāru