Praktiski
Mājas

Es esmu pelēkais… Kā pareizi izmantot šīs sezonas aktuālo pelēko toni interjerā?0

Foto-Fotolia

Speciālisti nereti uzskata, ka pelēkais nemaz nav atsevišķa krāsa, bet gan toņu pāreja no melnā uz balto. Tomēr pelēkais mājokļos allaž bijis cieņā ne mazāk kā pilnvērtīgās krāsas. It sevišķi šosezon.

Pārticības vai nabadzības simbols?
Visi zinām teicienu – kāda pelēcība! Tas tradicionāli raksturo kaut ko neinteresantu, vienkāršu, ikdienišķu utt. Arī psihologi mēdz uzsvērt, ka priekšroku pelēkajam tonim dod konservatīvi cilvēki.
Toties stila eksperti domā citādi. Spilgtas un pat kliedzošas krāsas jau izsenis mēdzot izmantot tie, kam ar gaumi un finansēm tā paknapāk. Savukārt aristokrāti dod priekšroku pelēkajam, melnajam, baltajam un to salikumiem.
Nav nekāds brīnums, ka pelēkā krāsa kļuvusi par tādu kā mērauklu luksusa interjeriem, kas liecina par to īpašnieku pārticību, stabilitāti un veiksmi.
Daudzi dizaineri arī atzīst, ka strādāt ar pelēko toni ir viegli – ar šīs krāsas palīdzību var labot pieļautas kļūdas, līdzsvarot visnesaskanīgākos toņus (kādus bieži pieprasa pasūtītājs), notušēt apdares meistaru neveiksmes. Turklāt pelēkais ir arī lielisks fons.
Lai gan krāsa pati par sevi nav izteiksmīga, tai ir bezgala daudz nokrāsu un nianšu. Lūk, tas arī ir pats modīgākais virziens, ko izmantot savā mājoklī. Spēlēties ar dažādām pelēkā nokrāsām, faktūrām. Pelēkais ne vienmēr ir matēts un drūms kā betons vai asfalts. Ne velti daudzi krāsu, flīžu un citu apdares materiālu ražotāji saviem pelēkajiem toņiem devuši pat poētiskus nosaukumus – baltais svins, linu pelēkais, alvas tonis, kaļķu pelēkais, putekļu vai pelnu pelēkais, krīta tonis utt. Slavenais franču pelēkais bija vispopulārākā krāsa 19. gadsimta tapetēm.

Pelēkais mēbelēs un aksesuāros
Dīvaini, bet pelēkā krāsa palīdz atsvaidzināt jau apnikušu telpu. Ja sienas, piemēram, krāsotas košos toņos, atliek tikai ienest telpā pelēkas mēbeles, un košums vairs nenomāks.
Vēl kāda interesanta lieta – pelēkas mīkstās mēbeles nereti izskatās dārgākas nekā tāda paša modeļa melns vai bēšs variants. Kombinācijā ar košiem spilveniem iespaids būs karalisks.
Arī aksesuāri pelēkajā krāsā bagātinās jebkuras telpas izskatu, īpaši labi tie izcelsies kopā ar siltajiem toņiem. Droši lietojiet melnbaltas fotogrāfijas pelēkos metāla rāmjos, sudrabaini mirdzošus dekoratīvos spilventiņus, pelēcīgi vizuļojošu gultas pārklāju, izmantojiet arī gaismas ķermeņus ar pelēkiem abažūriem, bet pelēki trauki un vāzes ļaus mazināt pārējo krāsu raibumu.

Pelēkais apdarē
Pārāk daudz pelēkās krāsas telpas plakņu apdarē patiešām var padarīt to vienmuļu un garlaicīgu. Tāpēc vispirms vēlams novērtēt konkrētās telpas izmērus un apgaismojumu. Ja telpa ir plaša un gaiša, pelēko var izmantot, piemēram, visu sienu apdarei. Ja turpretim istaba ir neliela, patumša, ar pelēko jārīkojas uzmanīgāk – pirmkārt, jāizvēlas kāda no gaišajām nokrāsām, otrkārt, iespējams, telpai nepieciešams vēl papildu apgaismojums, bet, treškārt, pelēko var lietot tikai vienai sienai, skapja vai durvju plaknei. Gaumīgi un pārdomāti rīkojoties, pelēko var izmantot gandrīz jebkurā telpā – sākot no virtuves līdz pat bērnistabai.

Ar kādām krāsām draudzējas?
Pelēkais nav izvēlīgs – labi saskan ar visām krāsām. Galvenais, bez pārspīlējumiem. Ja izvēlēts auksti pelēkais, vēlams to komplektēt ar siltiem toņiem un papildu apgaismojumu, savukārt silti pelēkajam piestāvēs arī koši, tīri toņi, ko pelēkais līdzsvaros. Piemēram, ja gadījies, ka izvēlētais dīvāns mājās tomēr izskatās pārāk košs, pietiek to papildināt ar nedaudziem tumši pelēkiem spilventiņiem, un spilgtums atkāpsies.

Galerijas nosaukums
LA.lv