Praktiski
Dārzs

Eņģeļtauri apsēduši mikroskopiski, rozīgi kukainīši. Kā ar tiem cīnīties? 16

Foto – Sandra Ruska

Eņģeļtauri apsēduši mikroskopiski, rozīgi kukainīši. Lapas pārklātas it kā ar tīklojumu, dzeltē, birst. ĀRIJA RĪGĀ

Telpās un āra apstākļos eņģeļtaures jeb daturas apdraud galvenokārt tīklērces un baltblusiņas – tās regulāri jāapkaro ar insekticīdiem. Sākumā tīklērces uzmetas lapu apakšpusē: vispirms koncentrējas vidusdzīslas tuvumā, pēc tam izplatās arvien lielākos laukumos. Stipras infekcijas gadījumā kaitēkļi pārņem visu lapu, arī tās virspusi. Bojātās daļas pārklājas ar smalku tīklojumu, zem kura paslēpies liels daudzums tīklērču.

Tīklērcēm nepatīk mitrums, tāpēc ieteicams augus rasināt agri no rīta, it īpaši karstā vasarā. Eņģeļtaures var apstrādāt arī ar 4% cukura sīrupa šķīdumu (kaitēkļa oliņām cukurūdens nekaitē, tāpēc apstrāde jāatkārto vismaz trīs reizes ik pēc 10 dienām) vai 0,3–0,5% Nīmazalu.

Siltumnīcu baltblusiņa olas parasti dēj lapu apakšpusē, tur arī slēpjas un pārtiek no augu sulas. Uz lapām veidojas pelēki punkti, tie saplūst plankumos, un lapas nobirst. Šis kaitēklis ir ļoti kustīgs, strauji vairojas. Baltblusiņas ierobežošanai izmanto preparātu Nīmazals 0,3–0,5% koncentrācijā.

Reizēm uz eņģeļtaurēm savairojas arī laputis. Bojātiem augiem lapas ieritinās, kļūst bālākas, nodzeltē un nobirst. Ja kukaiņi masveidā apsēduši augu, daļu stipri bojāto dzinumu der saīsināt, bet pārējos apstrādāt ar augu aizsardzības līdzekļiem, piemēram, ar Nīmazalu. Lap­utīm nepatīk arī koku pelni. Tiklīdz lapiņas sāk ieritināties, tās atritina un apputina ar pelniem. Jāņem vērā, ka laputis sevišķi vairojas uz augiem, kas cieš no sausuma un karsta gaisa.

! Dzīvojamās telpās, kur uzturas cilvēki, augu aizsardzības līdzekli Nīmazals nedrīkst lietot.

LA.lv