Augļu dārzs, Dārzs

Dzeltenās avenes – vērtīgas ogas, kuras der alerģiskiem cilvēkiem. Kuras ir labākās šķirnes?

Foto - Shutterstock

Tirgū pārdevēji saka, ka dzeltenās avenes domātas alerģiskiem cilvēkiem. Vai tā ir taisnība? Vai dzeltenās avenes vajag katru rudeni nogriezt līdz ar zemi? LILITA IECAVĀ

– Tas ir tiesa, dzeltenās avenes ieteicamas alerģiskiem cilvēkiem, jo nesatur sarkano krāsvielu. Tomēr ogas ir vērtīgas – tajās ir daudzi organismam svarīgi vitamīni un minerālvielas, – apliecina Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa.

Aveņu laikā tirgotāji piedāvā dažādas aveņu šķirnes gaiši dzeltenā līdz pat oranžā krāsā. Pēc zemnieku saimniecības “Mazkuģnieki 2” saimnieces, ogu audzētājas Lauras Lormanes teiktā, dzeltenās avenes noder kā deserta ogas tirgum vai svaigs kārums mazdārziņu kopējiem. Pārstrādātāji, piemēram, “Puratos Latvia”, tās neiepērk krāsas dēļ, jo pēc sasaldēšanas un atkausēšanas ogas ir pelēcīgā sinepju krāsā. Vēl viens trūkums – svaigas nevar ilgi uzglabāt, realizēt nākamajā dienā pēc vākšanas, jo daiviņās parādās punktiņi, kas ir ļoti labi redzami uz gaišajām ogām. Dzeltenās avenes ir saldākas nekā sarkanās, un tirgū tās maksā divreiz vairāk.

Šķirņu izvēle stādaudzētavās nav plaša: no vasaras šķirnēm nopērkamas ‘Žoltaja Begļanka’ (vidēji lielas, aprikožu dzeltenas, ļoti garšīgas ogas; agra, ražīga, ziemcietīga šķirne; vidēja izturība pret slimībām, bet bojā aveņu ērce), ‘Helkal’ (palielas, dzeltenas, ļoti garšīgas ogas; vidēji agra, ražīga šķirne), ‘Žoltij Gigant’ (lielas, dzeltenas, strupi koniskas, aromātiskas, blīvas ogas, ienākas vidēji agri), no rudens avenēm: ‘Aprikosovaja’ (tumši dzeltenas ogas; agrīna, ļoti ražīga šķirne), ‘Poranna Rosa’ (lielas, oranždzeltenas ogas).

Atšķirībā no vasaras avenēm rudens avenes pēc ražas novākšanas rudenī līdz ar sala iestāšanos jānopļauj līdz zemei.

Pievienot komentāru