Praktiski
Mājas

Koka vai metāla durvis. Kā izvēlēties mājoklim piemērotākās?0

Foto – Shutterstock

Mājokļu durvju saimē stabilu vietu ir ieņēmušas metāla durvis, kuras kādreiz vairāk izmantoja tehnisku telpu kā, piemēram, pagrabu, bēniņu un palīgtelpu slēgšanai. Daži speciālisti uzskata, ka mode uz metāla durvīm Austrumeiropas reģionā esot saistīta arī ar šā reģiona “impērisko” zagļu vienkāršoto pieeju durvju atvēršanai – izmantojot cirvi vai lauznīti, sauktu “kazas kāja”. Tiesa, par šādas bezceremoni­ālas apiešanās upuriem bieži kļuva padomju laika durvis, kuru noturība un izturība bija samērā virspusēja.

Laikā, kad masveidā parādījās pirmās robustās metāla durvis, tās dzīvokļos bieži izmantoja kā otrās durvis. Pirmās atstāja parastās koka durvis un otrās, iekšējās, veidoja no metāla. Tagad šī mode gājusi mazumā. Dzīvokļos jaunā tipa dekoratīvas metāla durvis ievieto uzreiz, ietaupot gan uz durvju skaita, gan uz atslēgu rēķina. Pie reizes arī ieekonomējot telpu priekšnamā, jo otrās durvis vērās uz iekšpusi, apgrūtinot priekšnama iekārtošanu.

Tagad koka un metāla durvis nav tik viegli nošķirt. Modernās koka durvis izgatavo ar paaugstinātu drošības pakāpi, un tās bieži vien satur metāla drošības elementus. Toties metāla durvis izgatavo ar koka vai koka imitācijas aplikācijām un no ārpuses tās ir ļoti grūti atšķirt no koka durvīm.

Lai izvēlētos, kādas metāla durvis iegādāties, vispirms jābūt skaidrībai, kur tās tiks uzstādītas. Otrs jautājums: kādām specifiskām prasībām durvīm būtu jāatbilst attiecībā pret trokšņu slāpēšanu, smaržu aizturēšanu, pretielaušanās drošību un ugunsdrošību. Atkarībā no tā, kur durvis tiks uzstādītas, ir dažādi to izvēles kritēriji.

Kā izvēlēties

Daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpa parasti tiek apsildīta, tāpēc īpaši bieza siltumizolācija nav tik nozīmīga. Tomēr dzīvokļa durvīm jābūt ar augsta līmeņa aizsardzību no ārējiem trokšņiem un smakām, kas no kopējās kāpņu telpas var iekļūt dzīvoklī. Daudzdzīvokļu mājās dzīvokļu durvīm ir noteiktas ugunsdrošības prasības, kas ļauj izolēt dūmu plūsmu no kāpņu telpas dzīvoklī un otrādi. Uzticama metāla durvju atslēgu sistēma un izturīga durvju virsma neļaus tik vienkārši dzīvoklī ielauzties kramp­lauzim. Durvju ārējā metāla drošības slāņa biezums svārstās no 1 līdz 2 mm. Jo biezāks slānis, jo potenciālam kramplauzim būs grūtāk to pārvarēt, durvis būs arī smagākas un dārgākas. Tāpat uzskata, ka izturīgākas būs durvis, kuru ārējā mala būs nolocīta, nevis piemetināta.

Jaunākās paaudzes metāla durvis izgatavo biezākas, virs 53 mm. Lai labāk nostiprinātu sienā durvju metāla kārbu, to gatavo 100 mm platu. Ja durvis ir smagākas, var izmantot trīs eņģes divu eņģu vietā. Durvju izcelšanu no ailas aizkavē tā sauktā zirnekļa tipa atslēga, kuras aizbīdņi iekļūst visās kārbas pusēs. Kā visdrošāko durvju fiksācijas veidu no iekšpuses speciālisti iesaka aizbīdni, kuru pēc klienta vēlmes var ierīkot jebkurā durvju ārējās malas vietā. Par durvīm piemērotākajām atslēgām speciālisti, vadoties pēc policistu novērojumiem, iesaka durvis aprīkot ar divām atslēgām, no kurām vienai būs augstāka pretuzlaušanas klase. Potenciālais zaglis, mūķējot divas atslēgas, var zaudēt daudz laika.

Savrupmājai – ar siltumizolāciju

Izvēloties savrupmājas durvis, svarīgi ir trīs aspekti – izskats, siltumizolācija un drošība. Durvis ir mājas seja, tās var būt greznas un interesantas. Durvis ir mājas norobežojošās konstrukcijas daļa, un tām labi jānotur siltums. Siltinātām ir jābūt ne tikai pašām durvīm, bet arī durvju rāmim. To panāk, vienā vai vairākās kārtās lietojot siltināmo materiālu – fasādes plāksni vai fasādes vati. Gaisa cirkulāciju samazina arī vairākas blīvējuma kārtas gar durvju malu.

Svarīga ir durvju montāža. Ārdurvīm, ja blīvēšanai izmanto celtniecības putas, īpaši svarīgi ir tās no abām pusēm nosegt ar piemērotu izolācijas kārtu, tikai tad tiek veikta gala apdare. Vēlams, lai virs savrupmājas ārdurvīm būtu jumtiņš, tā sauktais nadziņš. Tāpat vēlams veidot vismaz nelielu, neapsildāmu priekšnamu vai vējtveri, lai uz metāla durvīm samazinātu kondensāta nosēšanos. Savrupmājas durvis var izveidot kā pamatīgu cietoksni, tomēr ar to nevajadzētu pārspīlēt, jo mājai ir arī sētas durvis, logi, jumts, pagrabs un citas vietas, pa kurām iekļūt telpās. Labāk rast kompromisu starp izturību, izskatu un cenu. To visu gaumīgi papildināt ar ekonomisku signalizāciju un videonovērošanu (kaut vai uzstādot butaforiskas kameras). Ārdurvis Latvijā piedāvā, piemēram, “Skydas”, “Torex” un citi ražotāji.

Jo dārgākas, jo drošākas

“Ārdurvju cenu amplitūda svārstās apmēram no 170 līdz 1328 eiro. Par zemāko cenu būs tikai siltinātas metāla durvis, aprīkotas ar divām II klases atslēgām. Par augstāko cenu pircēja rīcībā nonāks produkts, piemēram, kura lodziņa stikls var izturēt tiešu pistoles šāvienu, kura reljefās detaļas ir iegremdētas durvīs tādā veidā, lai uz detaļām mazāk uzkrājas putekļi un tās ir vieglāk kopt. Durvis būs aprīkotas ar vairākām augstākās klases atslēgām un sarežģītu aizbīdņu sistēmu, stāsta Jurijs Ņeščadinovs, firmas “Torex” direktors.

“Lai veiksmīgāk izvēlētos metāla durvis, nepieciešams pārdevējs konsultants. Piemēram, tādu metāla durvju, kuras izmantos dažāda vecuma lietotāji, bērni un vecāka gadu gājuma cilvēki, uzstādīšanā pastāv būtiskas atšķirības. Labs meistars palīdzēs rast pareizu risinājumu. Ņemot vērā to, cik daudz dažādi projektētu dzīvokļu un māju esam aprīkojuši ar metāla durvīm savas darbības vairāk nekā 20 gadu laikā, spējam precīzi modelēt praktiski visas iespējamās situācijas un sniegt klientam izvērstu un skaidru bezmaksas konsultāciju,” stāsta Evita Jaunozoliņa, vietējā ražotāja “Tērauda durvju fabrika” pārdošanas konsultante. Kā vietējo ražotāju priekšrocību var minēt iespēju aplūkot durvju tapšanu fabrikā un uz vietas pārliecināties par to kvalitāti. Tāpat ir vieglāk veidot nestandarta durvju projektus un veikt remontdarbus. Vēl no vietējiem ražotājiem var atzīmēt SIA “Olgalek” un “drosasdurvis.lv”.

Der zināt: nav neuzlaužamu durvju

Lai cik izturīgas metāla durvis ir ierīkotas, jāatceras, ka nav vēl izgudrotas absolūti drošas durvis un atslēgas un visu, ko viens cilvēks ir izgudrojis, cits cilvēks var salauzt. Pilnīgi drošas atslēgas neeksistē, tomēr uz mājokļa drošības rēķina taupīt nevajadzētu.

Pēc Iekšlietu ministrijas statistikas, lielāka uzlaušanas iespējamība ir lētajām durvīm, kas aprīkotas ar neaizsargātu slēdzeni, un Ķīnas ražojuma metāla durvīm.

Zagļu arsenālā visbiežāk ir tikai parasta beztrokšņa akumulatoru urbj­mašīna, primitīvi šabloni un pamācības, kas šodien viegli atrodamas internetā! Šādos gadījumos tiek uzlauztas tieši slēdzenes, nevis pašas metāla durvis. Pirmkārt, metāla durvis nav reāli uzlauzt 10 minūtēs, otrkārt, nav vērts tērēt laiku un spēkus metāla durvju laušanai, kad daudz vienkāršāk ir uzlauzt slēdzeni.

LA.lv