Praktiski
Mājas

Durvis kā gleznas… Vides psiholoģe Evija Eisimonte aicina tās pārvērst krāšņā akcentā0

Publicitātes foto

Klusais interjera eņģelis ir durvis. Kad logi, sienas un mēbeles tiek rotātas košiem rakstu rakstiem vai iekļautas stilīgās dizaina koncepcijās, durvis parasti paliek funkcionālas. Izraut durvis no šī interjera “pelnrušķītes” statusa vēlas arhitekte un vides psiholoģe Evija Eisimonte, SIA “Dizaina studija Kaste” valdes locekle.

Evija ar arhitektūras maģistra grādu beigusi studijas LLU, kā arī studējusi ainavu arhitektūru Zviedrijas Lauksaimniecības universitātē Alnarpā. Studiju laikā viņa pētīja vides psiholoģiju – kā dizains ietekmē noteiktā vidē dzīvojošus cilvēkus. Evija ir paguvusi apceļot pasauli un pastrādāt par ainavu arhitekti un dizaineri vairākos uzņēmumos Eiropā un Apvienotajos Arābu Emirātos. Ceļojumu laikā iepazītā dažādu tautu folklora un mentalitāte tagad viņai noder, bagātinot projektus. Atgriezusies mājās, Evija izveidoja “Dizaina studiju Kaste”, kas darbojas dārza un interjera dizainā, veido gleznojumus, kā arī pasniedz apmācības kursus.

“Pasaules apceļošanas pieredze iemāca uz lietām paskatīties plašāk,” atzīmē Evija, “piemēram, tā mani pamudināja sākt veidot mūsu mērenajai klimata joslai domātu dārza dekoratīvo augu katalogu DVD formātā, kurā tiks ietverti vairāk nekā 800 augu. Katalogā būs attēli, ziedu izmēra, ziedēšanas laika, ziedu krāsas, lapojuma krāsas, lapojuma veida, dekoratīvo īpašību, praktiskā pielietojuma, ziemcietības, gaismas prasīguma, mitruma prasīguma un nepieciešamā augsnes tipa apraksti.

Dizains ir sistēma, kā trauki ir izkārtoti virtuvē, kā automašīnas pārvietojas uz noslogotas ielas, vakara saules atspīdumā, kas spēlējas ar kustīgiem zariem vējā. Klasiskie dizaina stili, augstā mode vai ielas mode – visi sajaucas kopā mūsu ikdienas vidē. Laba dizainera uzdevums ir izvēlēties kompozīciju no daudzveidīgajām mūsdienu iespējām un piemērot to cilvēkam. Par vienu lietu es esmu pārliecināta: visu laiku izcilākais dizainers ir daba,” spriež Evija.

“Kāpēc gleznām jābūt, tikai interjerā pie sienas izkārtotām? Man ienāca prātā ideja par durvīm kā gleznām, tā tapa “Artdoors” (māksla+durvis) dizaina durvju projekts,” smaida Evija.

Dizainere sāka ar dabas motīvu akcentēšanu interjerā, tad tos pārnesa uz durvīm. “Iespējams, esmu pirmā pasaulē, kas izveidojusi durvis – gobelēnu. Tās ir funkcionālas, stabilas durvis, kas mozaīkas tehnikā apdarinātas ar krāsainu filcu. Tiek veidots arī jauns dizains, kur filca gabaliņi uz durvīm būs ar izšuvumiem – tas piešķirs telpai izsmalcinātu akcentu.”

Studija šobrīd piedāvā “Artdoors” durvis pilnā komplektācijā. Veramo durvju komplekts sastāv no vērtnes, kārbas un noseglīstēm. Tā kā durvis domātas ilgam laikam, tās komplektētas ar īpaši kvalitatīvu vācu furnitūru – slēdzenēm un eņģēm. Iespējams izveidot arī bīdāmo durvju variantu. Katras ar mākslinieka otu apgleznotas durvis ir unikālas, jo tādas ir tikai vienas. Gleznojumam Evija izmanto ūdens bāzes durvju krāsas, kas ir videi draudzīgas un kurām nav kaitīgu izgarojumu. Durvju pamattonējumu un krāsu akcentus var saskaņot ar interjeru vai arī veidot interjeru, citējot durvju gleznojumu.

“Artdoors” katalogā iekļauti daudzveidīgi iekšdurvju gleznojuma paraugi, dizains, kas ir piemērots gan dzīvojamiem interjeriem, gan birojiem un citiem sabiedriskiem objektiem. Iespējams ir arī uz durvīm uzgleznot portretu vai stāvu visā augumā. Citā interjerā iederēsies aprakstītas durvis vai kaligrāfiski izsmalcinātas rindas no kādas īpašas grāmatas. Savukārt bērnistabai piemēroti būs krāsaināks dizains ar bērnu zīmējumiem – vecākus īpaši var iepriecināt uz durvīm attēloti savu bērnu zīmējumi.

LA.lv