Praktiski
Mājas

Dūmu detektors var izglābt dzīvību. Padomi tā izvēlē, uzstādīšanā un apkopē0

Foto – Shutterstock

Šopavasar izstādē Māja I 2018 ikvienam bija iespēja saprast, cik svarīga loma mājoklī ir dūmu detektoram un kādā bezspēcības stāvoklī atrodas cilvēks ugunsgrēka situācijā, apmeklējot dūmu istabu.

Divas dažādas pieredzes

Dūmu istaba simulēja īstu dzīvojamo platību ar galdu, krēsliem un citām ikdienišķām lietām. Telpa piepildīta ar veselībai nekaitīgiem dūmiem, un ikviens varēja pārliecināties, ka izkļūt no šādas telpas nav tik vienkārši. Diemžēl īstā ugunsgrēkā dūmi ir kodīgi un smacējoši, nav iespējas paelpot, un tam visam klāt vēl karstums, milzīgs uztraukums un apziņa, ka neko lielu pats saviem spēkiem nespēj paveikt, vien censties izglābt savu dzīvību. Pat labi zināmās telpās, kur nakts melnumā var iziet, neuzskrienot nevienam krēslam, uztraukumā orientēties ir ļoti sarežģīti.

Kā nenonākt līdz šādai situācijai? Protams, ievērojot ugunsdrošības noteikumus, tajā skaitā ierīkojot dūmu detektorus, kas signalizēs par to, ja nelaime tomēr notikusi. Tad atliks laika evakuēties no telpām un izsaukt glābējus.

Par to, kā izvēlēties dūmu detektorus un kādi ir to darbības principi, stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšnieces pienākumu izpildītāja Inta Palkavniece:

“No 2020. gada 1. janvāra dzīvojamās ēkas un dzīvokļi ir jāaprīko ar ugunsgrēka autonomiem detektoriem. Kā rāda pasaules pieredze, ugunsgrēka autonomo detektoru lietošana ir efektīvs risinājums, lai pasargātu mājokļa iemītnieku dzīvību no pēkšņa ugunsgrēka briesmām, tāpēc arī iepriekš būvētās ēkās savas drošības nodrošināšanai vēlams iegādāties un uzstādīt ugunsgrēku autonomos detektorus.”

Kas ir ugunsgrēka autonomais dūmu detektors?

Ugunsgrēka autonomais detektors ir neliela izmēra ierīce, kas patstāvīgi spēj konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un ar spalgu, 80 dB skaņas signālu aptuveni pusstundu par to nepārtraukti brīdināt mājokļa iemītniekus. Ugunsgrēka autonomais detektors darbojas no autonoma strāvas avota. Visbiežāk tā ir 9 V kronas tipa baterija, ko ievieto detektora korpusā. Šīs ierīces uzdevums ir brīdināt iemītniekus par izcēlušos ugunsnelaimi. Par tālāko rīcību atkarībā no situācijas jāizlemj mājokļa iemītniekiem – apslāpēt liesmas pašu spēkiem vai nekavējoties pamest uguns skarto mājokli un saukt palīgā ugunsdzēsējus.

Gadījumos, kad mājoklī neviena nebūs, paliek cerība, ka ugunsgrēka autonomā detektora spalgo signālu izdzirdēs kaimiņi un izsauks ugunsdzēsējus. Jāatceras, ka ugunsgrēka autonomie detektori paredzēti lietošanai telpās. Uzstādīti ārā, tie nedos gaidīto efektu.

Cik ugunsgrēka autonomo detektoru vajag mājoklī, kur un kā tos uzstādīt?

Ideāli būtu pa vienam katrā telpā, kurā uzturas cilvēki un kurā veic kādus saimnieciskus darbus, vietās, kur potenciāli iespējama ugunsnelaimes izcelšanās. Pati minimālākā prasība – viens ugunsgrēka autonomais detektors uz dzīvokli.

Ugunsgrēka autonomā detektora uzstādīšana ir ļoti vienkārša. To var paveikt jebkurš, kurš prot sienā vai griestos izurbt pāris nelielu caurumu, piestiprināt tiem ar ierīces komplektā ietilpstošajiem dībeļiem un skrūvēm detektora korpusu. Lietošanas instrukcijā ražotājs visbiežāk norāda arī ieteicamās uzstādīšanas vietas.

Ieteicamais variants dūmu detektoru izvietošanai mājoklī:

• katrā mājvietā vismaz divi,

• katrā guļamistabā un koplietošanas telpā, kuras savienotas ar guļamistabu,

• katrā stāvā un pagrabā.

Dūmu detektorus nav ieteicams izvietot:

• slikti vēdināmās virtuvēs,

• vannasistabās,

• garāžās, kur iespējamas izplūdes gāzes,

• putekļainās telpās,

• tuvu ventilācijas sistēmām,

• skapjos un plauktos,

• telpu stūros (mirušajās zonās).

Dūmi ceļas uz augšu!

“Vispiemērotākā vieta detektoram būtu guļamistabas un gaiteņa griesti netālu no guļamistabas durvīm. Ja nevar detektoru uzstādīt pie griestiem, to drīkst izvietot sienas augšdaļā – tuvu griestiem, bet detektorus nedrīkst izvietot tieši griestu un sienas dobumā. Tas tādēļ, lai izcēlušās ugunsnelaimes gadījumā būtu iespējams pamodināt gulošos. Savukārt citās telpās izvietotie detektori lieliski noderēs, lai brīdinātu mājiniekus par kādā konkrētā telpā notikušu aizdegšanos,” turpina Palkavnieces kundze.

“Uz skapja, plaukta novietots dūmu detektors savas funkcijas pildīs ierobežotā apjomā, jo dūmi ceļas augšup, griestu virzienā, tur koncentrējas un tikai pēc tam sāk piepildīt telpu virzienā uz leju. Tāpēc šajā gadījumā detektors dūmus sajutīs kādu brīdi vēlāk nekā pie griestiem novietotais. Uguns izplatās ļoti ātri, un bieži vien pat šim īsajam novēlošanās brīdim var būt izšķirīga nozīme iemītnieku spējai apdzēst liesmas vai arī paspēt atstāt degošās telpas.

Viensētai tikai ar detektoru par maz

Viensētas dzīvojamajā mājā un atsevišķi izvietotās saimniecības ēkās uzstādāmajiem detektoriem jānodrošina, lai to ugunsgrēka trauksmes skaņas signāls būtu dzirdams telpās, kurās pārsvarā uzturas vai guļ mājas iemītnieki. Ar vienkāršiem, veikalā nopērkamiem detektoriem vien šo uzdevumu neatrisināt. Vislabākais risinājums būtu ierīkot automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Tās konstruktīvā īpatnība ir tāda, ka, nostrādājot vienam detektoram, automātiski tiek nodots signāls uz vadības pulti, un tālāk signāls aktivizē trauksmes signāldevējus, kas uzstādīti kopā ar visiem detektoriem. Tādu sistēmu ierīkošanai VUGD iesaka vērsties pie specializētu ugunsdrošības aprīkojuma firmu speciālistiem.

Dūmu detektora apkope un iegāde

Uzstādītā detektora tehniskā apkope ir vienkārša: nepieciešama vien savlaicīga barošanas elementa – baterijas – nomaiņa, detektoru darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā. Šos darbus sekmīgi var paveikt jebkurš. Jauna baterija kalpo aptuveni divus gadus. Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kura ar skaņas signālu savlaikus brīdinās par nepieciešamību nomainīt bateriju. Laiku pa laikam detektors jāpārbauda. To dara instrukcijā noteiktajā kārtībā, visbiežāk – nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan, detektors ir darbspējīgs. Šādu pārbaudi ieteicams veikt reizi mēnesī. Cigareti vai kādu citu dūmu avotu pārbaudei gan nevajadzētu izmantot tā iemesla dēļ, ka darbspējīgs detektors, atpazīstot dūmus, turpinās dot nepārtrauktu spalgu skaņas signālu aptuveni 30 minūtes – tā konstrukcijā paredzēto brīdinošā signāla padošanas laiku. Ja tā noticis, detektoru iespējams apklusināt, uz īsu brīdi atvienojot bateriju.

“Detektori iegādājami elektropreču un specializētos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos. Piedāvātie detektori, lai arī visi spēj brīdināt par izcēlušos ugunsnelaimi, tomēr var atšķirties ar iebūvēto papildu funkciju klāstu, kā arī cenu. Šo ierīču pārdevēji sniegs paskaidrojumus par tās vai citas funkcijas nozīmi ērtākai ierīces lietošanai. Detektoru cenas ir atkarīgas no ražotāja un detektora iebūvētajām papildu funkcijām,” skaidro Inta Palkavniece.

“Taču, pērkot jebkura ražotāja vai modeļa detektoru, pirmām kārtām uzmanība jāpievērš, lai uz tā korpusa būtu marķējums CE un informācija par detektora atbilstību Eiropas standartam EN 14604. Šāds apzīmējums apliecina konkrētā detektora atbilstību Eiropas Savienībā noteiktajām prasībām, kādas tiek izvirzītas šāda tipa ierīcēm. Jāpārliecinās, vai ierīces lietošanas instrukcijas teksts būtu valsts valodā. No praksē noderīgām papildu funkcijām ieteicams fotoelektriskā darbības principa detektora modelis ar korpusā iebūvētu spuldzīti, kas ieslēdzas vienlaikus ar brīdinošo skaņas signālu. Tas būs noderīgi kaut nelielas redzamības nodrošināšanai naktī, ja aizdegšanās rezultātā būs sabojāta mājokļa apgaismošanas sistēma.

Automātiskā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēma patlaban ir vispilnīgākais mājokļu aizsardzības veids, kas ar ēkā uzstādītu tehnisku līdzekļu, sakaru līniju u.c. starpniecību un sistēmu dežurējošā un apkalpojošā personāla palīdzību nodrošina operatīvu ugunsgrēka konstatēšanu, trauksmes signalizāciju un ugunsdzēsēju izsaukšanu uz konstatētās ugunsnelaimes izcelšanās vietu neatkarīgi no tā, vai ēkā atrodas iemītnieki vai ne. Diemžēl šādas sistēmas ierīkošana un ekspluatācija ir salīdzinoši dārga, taču, ja vien līdzekļi atļauj, ieteicams to ierīkot.

Lētākie dūmu detektoru modeļi maksā, sākot no nepilniem deviņiem eiro.

LA.lv