Praktiski
Dārzs

Lai petūnijas ziedētu jau no vasaras sākuma, tās jāsēj jau tagad0

Foto: My sunnyday/Shutterstock

Kad jāsēj nokarenās petūnijas, lai tās ziedētu jau no vasaras sākuma? INESE VENTSPILĪ

 

Sēklas nedrīkst iekaltēt

Lai maijā iegūtu ziedošas nokarenās petūnijas, sēklas jāsēj janvāra otrajā pusē, februārī.

“Vissīkākās sēklas ir begonijām, tās ir kā putekļi. Petūniju sēklas ir nedaudz rupjākas, taču arī jāsēj uzmanīgi, respektīvi, jāizsēj vienmērīgi izkliedsējā, tad jāapber ar substrātu, lai tās būtu tikko apsegtas,” skaidro Bulduru Dārzkopības vidusskolas siltumnīcas galvenā agronome Laima Ozoliņa.

Dēstu audzēšanai izmanto rūpnieciski ražotos kūdras substrātus, piemēram, KKS-1. Mitru substrātu iepilda kastītē vai podiņā, nolīdzina ar dēlīti un izsēj sēklas. Tad pārsedz ar stikla vai plastmasas plāksni, lai sēklas neizžūtu, un novieto siltā vietā (18–24 °C) dīgšanai. Rūpīgi jāseko līdzi mitruma režīmam. Ja stikls vai plastmasa norasojusi, tā vai nu jānoslauka, vai arī jāapmaina uz otru pusi. Savukārt, ja virsējā augsnes kārta ir sausa, gaiša, to uzmanīgi ar pulverizatoru aprasina. Dīgšanas laikā jāraugās, lai substrāts neizžūtu – sējums arvien jāmitrina ar siltu ūdeni.

Sēklas sadīgst 14–20 dienās. Pēc 1–3 nedēļām, kad augiem pilnībā izaugušas dīgļlapas, sējeņus izpiķē kastītēs. Piķēšanai var izmantot speciālu miniatūru dakšiņu – aizķerot lapiņas, sējenim paceļ saknes un to pārceļ uz piķējamo kastīti. Vēlāk paaugušos dēstus pārstāda 12–13 cm diametra podos. Kad tie sāk veidot nokarenus dzinumus, augus galotņo, lai iegūtu kuplākus cerus. Ziedošus petūniju stādus var izaudzēt 12–16 nedēļās.

 

Jaunstādus var stādīt martā

Vieglāk nokarenās petūnijas izaudzēt no jaunstādiem. Agronome teic, ka Bulduros tos saņem 8.–10. nedēļā, bet tikpat labi jaunstādus var stādīt arī 12.–14. nedēļā.

“Jo vēlāk ņem jaunstādus, jo mazāk pro­blēmu to audzēšanā – daudz palīdz izdarīt saulīte. Dažkārt februārī iegādātiem stādiņiem augšana piebremzējas, gaidot labākus laika apstākļus. Tikmēr vēlāk – martā vai aprīļa sākumā – saņemtie jaunstādi apsteidz šos agros,” stāsta Laima Ozoliņa.

Jaunstādi iepriekš jāpasūta pie izplatītājfirmām, tos pavasarī reizēm pārdod arī lielveikalos Depo. Jaunstādi ir nelieli (5–10 cm gari), toties, iestādīti podiņos, ļoti strauji saņemas, ko nevar teikt par petūniju stādiņiem, kas sēti no sēklām.

Parasti nokarenās petūnijas audzē puķu kastēs vai karināmajos podos. Lai augi veidotu kuplu ceru ar daudz ziediem, ieteicams 25–27 cm diametra traukā stādīt 2–3 augus. Var stādīt arī vienu petūniju 19 cm lielā podā.

 

Petūnijām nepatīk lietus

Nokarenajām petūnijām piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs. Latvijā visiecienītākās šķirņu grupas ar lieliem un sīkiem ziediem ir ‘Pegasus’, ‘Tumbelina’ (ar pildītiem ziediem), ‘Calita’.

Saistītie raksti
“Petūnijām patīk saulains, silts laiks un pietiekami mitra augsne. Augus nedrīkst iekaltēt!

Ja puķēm bieži līst virsū lietus un vasara ir vēsa, tās ātri vien saslimst ar miltrasu. Petūnijas veido ļoti lielu masu, un podos vai kastēs tās bieži vien tiek sastādītas par biezu, pēc lietusgāzēm samirkušajiem augiem nepieciešams vējā izžūt. Tad tie ātri atžirgst, augus neapdraud slimības,” teic puķkope.

LA.lv
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Lielais ražas laiks. Kas darāms dārzā 16. – 23. septembrī
1 diena
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Virtuves izlietņu veidi un to priekšrocības. Kuru izvēlēties?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Sagatavo kompostu pavasarim: ko noteikti tajā nevajag likt
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
10 stundas