Praktiski
Dārzs

Lai petūnijas ziedētu jau no vasaras sākuma, tās jāsēj jau tagad0

Foto: My sunnyday/Shutterstock

Kad jāsēj nokarenās petūnijas, lai tās ziedētu jau no vasaras sākuma? INESE VENTSPILĪ

 

Sēklas nedrīkst iekaltēt

Lai maijā iegūtu ziedošas nokarenās petūnijas, sēklas jāsēj janvāra otrajā pusē, februārī.

“Vissīkākās sēklas ir begonijām, tās ir kā putekļi. Petūniju sēklas ir nedaudz rupjākas, taču arī jāsēj uzmanīgi, respektīvi, jāizsēj vienmērīgi izkliedsējā, tad jāapber ar substrātu, lai tās būtu tikko apsegtas,” skaidro Bulduru Dārzkopības vidusskolas siltumnīcas galvenā agronome Laima Ozoliņa.

Dēstu audzēšanai izmanto rūpnieciski ražotos kūdras substrātus, piemēram, KKS-1. Mitru substrātu iepilda kastītē vai podiņā, nolīdzina ar dēlīti un izsēj sēklas. Tad pārsedz ar stikla vai plastmasas plāksni, lai sēklas neizžūtu, un novieto siltā vietā (18–24 °C) dīgšanai. Rūpīgi jāseko līdzi mitruma režīmam. Ja stikls vai plastmasa norasojusi, tā vai nu jānoslauka, vai arī jāapmaina uz otru pusi. Savukārt, ja virsējā augsnes kārta ir sausa, gaiša, to uzmanīgi ar pulverizatoru aprasina. Dīgšanas laikā jāraugās, lai substrāts neizžūtu – sējums arvien jāmitrina ar siltu ūdeni.

Sēklas sadīgst 14–20 dienās. Pēc 1–3 nedēļām, kad augiem pilnībā izaugušas dīgļlapas, sējeņus izpiķē kastītēs. Piķēšanai var izmantot speciālu miniatūru dakšiņu – aizķerot lapiņas, sējenim paceļ saknes un to pārceļ uz piķējamo kastīti. Vēlāk paaugušos dēstus pārstāda 12–13 cm diametra podos. Kad tie sāk veidot nokarenus dzinumus, augus galotņo, lai iegūtu kuplākus cerus. Ziedošus petūniju stādus var izaudzēt 12–16 nedēļās.

 

Jaunstādus var stādīt martā

Vieglāk nokarenās petūnijas izaudzēt no jaunstādiem. Agronome teic, ka Bulduros tos saņem 8.–10. nedēļā, bet tikpat labi jaunstādus var stādīt arī 12.–14. nedēļā.

“Jo vēlāk ņem jaunstādus, jo mazāk pro­blēmu to audzēšanā – daudz palīdz izdarīt saulīte. Dažkārt februārī iegādātiem stādiņiem augšana piebremzējas, gaidot labākus laika apstākļus. Tikmēr vēlāk – martā vai aprīļa sākumā – saņemtie jaunstādi apsteidz šos agros,” stāsta Laima Ozoliņa.

Jaunstādi iepriekš jāpasūta pie izplatītājfirmām, tos pavasarī reizēm pārdod arī lielveikalos Depo. Jaunstādi ir nelieli (5–10 cm gari), toties, iestādīti podiņos, ļoti strauji saņemas, ko nevar teikt par petūniju stādiņiem, kas sēti no sēklām.

Parasti nokarenās petūnijas audzē puķu kastēs vai karināmajos podos. Lai augi veidotu kuplu ceru ar daudz ziediem, ieteicams 25–27 cm diametra traukā stādīt 2–3 augus. Var stādīt arī vienu petūniju 19 cm lielā podā.

 

Petūnijām nepatīk lietus

Nokarenajām petūnijām piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs. Latvijā visiecienītākās šķirņu grupas ar lieliem un sīkiem ziediem ir ‘Pegasus’, ‘Tumbelina’ (ar pildītiem ziediem), ‘Calita’.

Saistītie raksti
“Petūnijām patīk saulains, silts laiks un pietiekami mitra augsne. Augus nedrīkst iekaltēt!

Ja puķēm bieži līst virsū lietus un vasara ir vēsa, tās ātri vien saslimst ar miltrasu. Petūnijas veido ļoti lielu masu, un podos vai kastēs tās bieži vien tiek sastādītas par biezu, pēc lietusgāzēm samirkušajiem augiem nepieciešams vējā izžūt. Tad tie ātri atžirgst, augus neapdraud slimības,” teic puķkope.

LA.lv
IL
INESE LIEPIŅA
Praktiski
Brokastu granola – veselīgam dienas sākumam
13 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Karstā kūpināšana katrai gaumei. 4 dažādu kūpinātavu shēmas ar veidošanas aprakstiem
22 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Jumtu labāk sakopt sausā laikā, nevis kad jau pil griesti
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Ekonomika
Izstrādātā garantēto atlīdzību izmaksu kārtība pensionāriem esot nesaprotama
1 stunda
LA
LA.LV
Pasaulē
FOTO: Latvijas un Lietuvas prezidentu tikšanās uz Latvijas-Lietuvas robežas Grenctālē
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Brīvdienās būs lielākoties saulains laiks
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Nāvējošās šūpoles: Limbažos bojā gājusi septiņus gadus veca meitenīte
30 minūtes