Praktiski
Dārzs

Dienas skaistule dienziede – mazprasīga un bagātīgi ziedoša ziemciete0

Foto: Fotolia

“Kad var stādīt dienziedes?” AGNESE Jelgavā

Vietējās – izturīgākas

SIA “Dienliliju dārzs” valdes priekšsēdētāja Inta Plūme stāsta – Latvijā radītās dienziežu šķirnes var stādīt, dalīt un pārstādīt no aprīļa līdz oktobrim, arī ziedēšanas laikā, bet vislabāk to darīt augustā, kad augi beidz ziedēt, jo tad tiem nav jāsadala spēks starp ziedēšanu un iesakņošanos. Pēc izrakšanas ceru sadala ar rokām vai pāršķeļ ar lāpstu vairākās daļās vai atsevišķos stādos. Stādiem arī nepieciešams apgriezt lakstus, atstājot tos 20–30 cm garus, un izgriezt vecās saknes. Augus stāda vismaz 60–80 attālumā citu no cita, jo dienziedes ātri savairojas. Ja stādus izvietos pārāk tuvu, tie būs jāpārstāda jau pēc dažiem gadiem.

Jābūt uzmanīgiem ar holandiešu dienziežu šķirnēm, kuras nav pārziemojušas Latvijā, jo augi nav pieradināti Latvijas apstākļiem. Kopumā dienziedes ir izturīgas, bet tām bīstams kailsals, kad gaisa temperatūra pazeminās zem -20 °C. Lai augi neciestu kailsalā, tos var piesegt ar kūdru vai lapām. Ja ir normāli ziemas apstākļi ar sniegu un salu, dienziedes nav jāpiesedz.

Draudzējas ar citām puķēm

Dienziedes nav prasīgas augsnes ap­stākļu ziņā, tās labi aug dārza zemē, īpaši to nemēslojot. Tomēr, ja zeme ļoti nabadzīga vai smilšaina, to vajadzētu ielabot ar neitralizētu kūdru, melnzemi vai kompostu. Dienziedes nevajadzētu mēslot ar kūtsmēsliem vai vircu, jo tad tās kļūst slinkas – veido lielu zaļo masu un vājāk zied. Vislabāk un bagātīgāk tās zied saulainā vietā.

“Dienziede ir mazprasīga un bagātīgi ziedoša ziemciete, kas ideāli piemērota mūsdienu aizņemtajiem cilvēkiem, – nav katru gadu jāpārstāda, ir sala izturīga, ziemā īpaši nav jāpiesedz, turklāt vasarā divus mēnešus nepārtraukti zied. Ziedēšanas laiks ir jūlijs, augusts, bet atkarībā no laika apstākļiem ziedēšana var sākties arī jūnija beigās un turpināties līdz pat septembra vidum. Mūsu dienliliju dārzā apskatāmas ap 900 dažādas dienziežu šķirnes, kur lielākā daļa ir selekcionāra Vara Baņģiera veidotās. Populārākās no tām ir ‘Irma’, ‘Supergailene’, ‘Moryarty’, ‘Mazais Princis’, ‘Hercogs Jēkabs’, ‘Tumšais Rokenrols’,” stāsta Inta Plūme.

Vienuviet dienziedes var augt pat 20–30 gadus, ja vien krūms bagātīgi zied.

Ja novēro, ka tās veido maz ziedkātu un tie aug krūma ārmalā, tā ir pirmā pazīme, ka cers jāsadala un jāpārstāda.

Dienziedes var stādīt kopā gan ar citiem daudzgadīgajiem augiem (īrisi, peonijas, flokši, pīpenes), gan viengadīgajām vasaras puķēm. Taču jāņem vērā, ka dienziede, kas vienuviet aug vairākus gadus, veido lielu krūmu: 80–100 cm diametrā, tāpēc citus augus nevajadzētu stādīt pārāk tuvu, lai dienziede tos nenoēnotu.

UZZIŅA

Dienziedes ir dažāda augstuma – no 25 līdz 120 cm. Zieda diametrs var būt no 8 cm (sīkziedu), 14 cm (lielziedu), līdz pat 25 cm (zirnekļveida). Dienziedes ir gandrīz visās krāsās, izņemot melnu, zilu un tīri baltu. Šīs krāsas ir ļoti grūti selekcionēt, tāpēc tas ir katra selekcionāra sapnis.

Dienziedes.
LA.lv
Inita Šteinberga
Praktiski
Siltumnīcā pēkšņi sākuši vīst tomāti. Kas par iemeslu un kā glābt augus?
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Deserts ar rīvmaizi, saldējumu un medu
10 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Kā pagatavot garšaugu sāli. Recepte
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Pirmspensijas cilvēki stājas augstskolās. Kas ir pieprasītas programmas?
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Negaisā Polijas Tatros dzīvību zaudējuši četri cilvēki, bet 30 ievainoti
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmalas restorānā tikušies Šlesers un Rīgas domnieks Bergmanis 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Divi puikas vieni paši izdzīvo trīs dienas: paglābj veiksmīga sakritība
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sinoptiķi pavēsta, kad gaidāms karstākais laiks: prognoze 7 dienām
6 stundas