Praktiski
Dārzs

Desmit padomi, kā iekopt dievīgi smaržojošas lavandas dobi0

Foto-Valdis Semjonovs

Gandrīz kā nezāle

Audzēt lavandu ir salīdzinoši viegli neatkarīgi no tavas pieredzes dārzkopībā. Šī smaržīgā puķe var padarīt skaistāku jebkuras mājas apkārtni un ienest tajā brīnišķīgu smaržu. Šis augs izplatās ļoti ātri, gandrīz kā nezāle. Turklāt ir daudz un dažādi veidi, kā var izmantot lavandu!

Vēl viens iemesls, kāpēc tev vajadzētu apsvērt šīs apbrīnojamās puķes ieaudzēšanu savā dārzā, ir labums, ko tā sniedz veselībai.

Šeit būs daži noderīgi padomi, kas padarīs vēl vieglāku šī auga audzēšanu pašam.

Izvēlies pareizo šķirni

Ir daudz un dažādi lavandas veidi, tāpēc pirmais uzdevums ir noskaidrot, kurš ir piemērotākais tavām mājām. Daudzi faktori var ietekmēt lēmumu, kādu tu pieņemsi. Latvijas apstākļiem piemērotākās būs pēc iespējas salcietīgākas šķirnes, jo aukstākās ziemās šis augs bieži izsalst. Ļoti svarīgi apsvērt, cik daudz tev ir vietas. Ja tās nav daudz, laba izvēle varētu būt, piemēram, ‘Lavandula angustifolia’, jo tā izaug vien 30 līdz 38 cm gara.

Izvēlies vislabāko vietu dārzā

Vissvarīgākais ir izvēlēties piemērotu vietu lavandas audzēšanai, tādu, kuru apspīd daudz saules gaismas. Tā aug vislabāk, kad saņem pilnu saulesgaismu vismaz sešas līdz astoņas stundas dienā. Pamēģini arī atrast vietu, kurā augs būs pēc iespējas labāk pasargāts no vēja. Arī konteinerā lavanda aug diezgan labi. Tā varētu būt pat vieglāk to audzēt vislabākajā vietā, kādu tu vari atrast savā dārzā.

Sagatavo augsni


Pirmais solis stādīšanā ir augsnes sagatavošana. Tai vajadzētu būt mazliet sārmainai ar pH līmeni ap 7,5 un labi drenētai. Lavanda priekšroku dod sausiem apstākļiem virs un zem zemes. Ieliec vienu lāpstu ar kompostu tieši stādīšanas bedrē, kurai vajadzētu būt tieši tik platai, lai sanāktu vieta saknēm.

Parūpējies par labu drenāžu


Augsnei pirms stādīšanas ieteicams pievienot nedaudz grants, jo lavanda slikti panes pārlieku lielu mitrumu. Laba izvēle aukstākos un mitrākos klimatos ir kvarca smiltis, kas labi drenē augsni un necementējas. Bedrē vari pievienot arī apaļus akmeņus.

Atstāj gana daudz vietas starp augiem


Puķei ir nepieciešama laba gaisa cirkulācija. Lavandai ir plaša sakņu sistēma. Tā ir daudz lielāka nekā pats augs, tāpēc pārliecinies, ka iestādi tos vismaz 35 cm citu no cita. Ja tu lavandu stādi podiņā vai konteinerā, izvēlies ļoti lielu trauku.

Laistīšana


Laistīšana var būt mazliet sarežģītāka, jo augs ir gana daudz jālaista, bet tajā pašā laikā nedrīkst pārlaistīt. Ļauj augsnei izžūt, pirms atkal to aplaisti, un pārliecinies, ka nepārlaisti augu, citādi vari iznīcināt saknes. Tomēr turpini to regulāri laistīt pirmajā augšanas sezonā. Laistīšana reizi nedēļā vai ik pēc divām nedēļām ir ideāls intervāls pirmajos divos gados, iesaka dārzkopji.

Novākšana


Pareiza novākšana ir ļoti svarīga, lai iegūtu visvairāk prieka no savas lavandas. Vislabākais laiks, kad ievākt svaigu lavandu, ir brīdis, kad augs atrodas savas smaržas un krāsas pilnbriedā. Tas ir brīdis, kad katra kāta apakšējie ziediņi sāk atvērties. Apgriez augu pie kāta pamatnes, netālu no lapām.

Žāvēšana


Kad visi lavandas ziedi vai vismaz lielākā daļa no tiem jau ir atvērušies, par vēlu to ievākt ārstnieciskiem nolūkiem. Tas ir vislabākais laiks, kad mēģināt tos izžāvēt. Lai izdarītu to pareizi, sasien kopā simts ziedus un pakar tos ar ziediem uz leju siltā, ēnainā un sausā vietā apmēram uz divām nedēļām.

Pielietojums


Tu vari izmantot svaigus lavandas ziedus līdzīgā veidā kā izžāvētus, it īpaši, ja augu izmanto kulinārijā. Izžāvētus ziedus var sasiet kopā mazās buķetēs un izmantot telpu rotāšanai vai dažu kaitinošu insektu atbaidīšanai. Smarža palīdzēs tev atslābināties vai aizmigt, ja noliksi to netālu no spilvena. Tu vari arī piepildīt mazus auduma maisiņus un izmantot tos aizsardzībai pret kodēm.

Ravēšana


Lai novērstu nezāļu augšanu ap lavandu, augsni ap puķēm var noklāt ar plānu mulčas kārtiņu. Tas var arī palīdzēt pasargāt saknes no ziemas salnām. Var izmantot arī granti, rupjas smiltis, čaumalas utt., bet izvairies no koka mulčas, kas uzturēs mitrumu. Tas var sapūdēt auga saknes! Ir ļoti ieteicami augsni mēslot vienreiz gadā, vislabāk agrā pavasarī.

LA.lv