Praktiski
Mājas

Derīgi padomi saimniekiem: griezējdiska nomainīšana, rakstīšana uz koka, atbrīvošana no rūsas0

Foto – Shutterstock

Kā nomainīt griezējdisku?

Bieži vien leņķa slīpmašīnas griezējdisku ir grūti nomainīt, jo pārlieku pievilkta fiksācijas uzgriežņa dēļ to nav iespējams atlaist. Lietojot pārāk lielu spēku, var salauzt ierīces fiksācijas tapu, sabojāt reduktoru, un būs jāmeklē pieredzējis meistars un remontdarbnīca.

Lai situāciju izglābtu, nepieciešams skrūvspīlēs iespiest 0,8 mm biezu metāla plāksnīti. Griezējdiska atliekas jānolauž, cik vien tas iespējams, atstājot tikai to diska daļu, kas iespiesta starp fiksācijas uzgriežņiem. Nu atliek ieslēgt ierīci un atlikumu sadeldēt ar skrūvspīlēs iespiesto plāksnīti, šauro malu virzot starp fiksācijas uzgriežņiem. Tiklīdz griezējdisks būs pilnībā sadilis, ārējo uzgriezni varēs atskrūvēt pat bez atslēgas. Darbojoties obligāti jālieto aizsargbrilles un darba cimdi!

Ierīce rakstīšanai uz koka

Kokā iededzināts uzraksts vai ornaments lieliski papildinās, piemēram, jūsu izgatavoto kārbiņu sīkumu glabāšanai. Kā rīkoties, ja nav speciālas ierīces šā darba veikšanai? Koka irbulītim piestiprina divus 5 cm garus tievas, cietas stieplītes gabaliņus (derēs, piemēram, kniepadatas). To vislabāk paveikt, konstrukciju notinot ar aukliņu un uzpilinot dažus līmes pilienus. Kniepadatu galus saliec kopā, veidojot smailu trijstūri. Otriem galiem pielodē vadiņus, kurus piestiprina Kronas tipa 9 V baterijai. Veidojas īsslēgums, un adatu asie gali saskaršanās vietā ļoti sakarst. Atliek tikai ķerties pie ornamenta iededzināšanas kokā.

Svece un vates plāksnītes

Aizdedzināšanas klucīšus pašam viegli izgatavot no kosmētiskajām vates plāksnītēm un sveces. Sveci aizdedz un tur slīpi virs plāksnītes, ļaujot parafīnam kust un iesūkties vates plāksnītē. Process jāatkārto no abām plāksnītes pusēm. Šādi apstrādāta plāksnīte degs ilgi, savukārt glabāšanas laikā nesamirks un nesadrups. Tai nebūs arī nepatīkamās smakas, kas bieži vien ir rūpnieciski izgatavotajiem aizdedzināšanas klucīšiem.

 

Citrons un etiķis

Aprūsējušus uzgriežņus vai griezējinstrumentus no rūsas viegli atbrīvot, tos uz nakti iemērcot, piemēram, citrona sulā vai etiķa esencē. Abi līdzekļi izraisīs reakciju, kuras laikā dzelzs oksīds (rūsa) veidos šķīstošus savienojumus. Pēc apstrādes tos rūpīgi noskalo un ieeļļo.

LA.lv